Program 6. edycji Przeglądu Nowego Kina Francuskiego

13 maja
14 maja
15 maja
16 maja
17 maja
18 maja
19 maja
20 maja
21 maja
22 maja
23 maja
24 maja
25 maja
26 maja
27 maja
28 maja
29 maja
30 maja
31 maja
01 czerwca
02 czerwca
03 czerwca
04 czerwca
05 czerwca
06 czerwca
07 czerwca
08 czerwca
09 czerwca
10 czerwca
11 czerwca
12 czerwca
13 czerwca
14 czerwca
Warszawa Kraków Katowice Łódź Lublin Szczecin Wrocław
Tegoroczna edycja Przeglądu poświęcona wyłącznie adaptacjom literackim obędzie się w dziewięciu miastach :

Warszawa, kino Muranow, 13 - 19 maja

Katowice, Kino Studyjne „Światowid”, 13 - 17 maja

Łódź, Kino-Galeria Charlie, 15 - 18 maja

Poznań, Kino Muza, 20 - 24 maja

Szczecin, Kino "Pionier", 20 - 25 maja

Wrocław, Kino Nowe Horyzonty, 22 - 28 maja

Zamość, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy", 22 - 28 maja

Lublin, CK UMCS „Chatka Żaka”, 25 - 31 maja

Kraków,Kino Pod Baranami, 8 - 14 czerwca

Filmy :Dziennik panny służącej (Journal d’une femme de chambre), reż. Benoit Jacquot, Francja / Belgia  2015, 95 min

W rolach głównych: Léa Seydoux, Vincent Lindon, Clotilde Mollet, Hervé Pierre, Mélodie Valemberg, Patrick d'Assumçao, Vincent Lacoste, Joséphine Derenne, Dominique Reymond

Początek XX wieku. Célestine, śliczna młoda służąca oczekuje od życia więcej, niż los może jej zaoferować. Świadoma swojej seksualności dziewczyna zauważa, że jest obiektem fascynacji kolejnych panów domu. Odruchowo broni się przed tym, ale szybko uczy się czerpać przyjemność z coraz bardziej odważnych erotycznych przygód.

Adaptacja powieści Gustave'a Mirbeau

Nowa dziewczyna (Une nouvelle amie) reż. François Ozon, Francja 2014, 107 min

W rolach głównych: Romain Duris, Anaïs Demoustier, Raphaël Personnaz, Michèle Raingeval, Aurore Clément

Claire i Laura to najlepsze przyjaciółki od dzieciństwa. Są nierozłączne i dzielą ze sobą wszystkie najważniejsze momenty życia. Pewnego dnia Laura zapada na ciężką chorobę i wkrótce potem umiera. Claire popada w depresję. Chcąc sobie poradzić ze stratą, zaczyna pomagać Davidowi – mężowi przyjaciółki, który samotnie wychowuje niemowlę. Kobieta nie wie jednak, że mężczyzna ukrywa przed światem mroczny sekret. Podczas niezapowiedzianej wizyty w domu Laury i Davida, Claire natyka się na tajemniczą Virginię. Nowa dziewczyna ma na sobie ubrania Laury, a w jej twarzy jest coś niepokojąco znajomego.

Kot rabina (Le chat du rabbin) reż. Joann Sfar, Francja 2011, 89 min                Algier, 1920. Rabin Sfar mieszka ze swoją córką Zlabyą, hałaśliwą papugą i sprytnym kotem. Pewnego dnia kot pożera papugę i zaczyna mówić ludzkim głosem. Rabin chce się go pozbyć, ale kot tak bardzo kocha swoją panią, że jest gotów na wszystko, żeby tylko zostać przy niej, nawet na bar micwę! Rabin musi więc nauczyć kota podstaw prawa mojżeszowego, ale pewne wydarzenie sprawia, że kot traci dar ludzkiej mowy. Adaptacja komiksu Joanna Sfara.

Francuski minister (Quai d’Orsay) reż. Bertrand Tavernier, Francja 2013, 113 min

W rolach głównych : Thierry Lhermitte, Raphaël Personnaz, Niels Arestrup, Anaïs Demoustier, Julie Gayet

Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników, zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.  Do jego obowiązków należy przygotowywanie przemówień charyzmatycznego ministra, Alexandre’a Taillard de Vorms. Niestety minister jest bardzo zajęty i nie tylko nie znajduje czasu dla młodego urzędnika, ale co gorsza nie czyta jego przemówień i od razu każe je poprawiać. Na szczęście szef gabinetu uczy Arthura jak poradzić sobie ze zmiennymi nastrojami ministra.

Ekranizacja komiksu Christophe’a Blaina i Abela Lanzaca.Prawda o Lulu (Lulu, femme nue), reż. Solveig Anspach, Francja 2014, 87 min

W rolach głównych : Karin Viard, Bouli Lanners, Claude Gensac, Pascal Demolon, Corinne Masiero

Po nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej Lulu postanawia nie wracać do męża i trójki dzieci. Pod wpływem impulsu robi sobie wolne i spędza kilka beztroskich dni nad morzem. Na swojej drodze spotyka między innymi dorosłego mężczyznę, którego bracia nie odstępują na krok, śmiertelnie znudzoną starszą panią i prześladowaną w pracy kelnerkę. Z ich pomocą Lulu odnajdzie kogoś z kim straciła kontakt dawno temu – samą siebie.

Ekranizacja komiksu Étienne Davodeau.

Guillame i chłopcy! Kolacja! (Les Garçons et Guillaume, à table !) reż. Guillaume Galienne, Francja 2013, 87 min

W rolach głównych: Guillaume Gallienne, André Marcon, Françoise Fabian, Nanou Garcia i Diane Kruger

Gulillaume Gallienne zaadaptował na potrzeby kina swój cieszący się powodzeniem zarówno wśród publiczności jak i wśród krytyków monodramat, za który w 2010 roku otrzymał francuską nagrodę teatralną Molière.

"Pierwsze wspomnienie o matce wiąże się z czasem, gdy miałem cztery, pięć lat. Matka wołała mnie i moich dwóch braci: „Guillaume i chłopcy! Kolacja!”. A gdy po raz ostatni rozmawiałem z nią przez telefon, zakończyła słowami: "Całuję cię, moja droga". Powiedzmy, że pomiędzy tymi dwoma zdaniami zaszło kilka nieporozumień."


„Markiza Angelika” (Angélique), reż.: Ariel Zeïtoun, Francja 2013, 113 min

W rolach głównych: Nora Arnezeder, Gérard Lanvin, Tomer Sisley, David Kross

Francja, druga połowa XVII wieku. Piękna i młoda Angelika zgodnie z wolą ojca musi poślubić znacznie starszego od siebie hrabiego Joffreya de Peyrac, zwanego z racji charakterystycznej ułomności Wielkim Kulawcem z Langwedocji. Czas sprawia, że początkowo nieufna dziewczyna przekonuje się do uczuć mężczyzny, z którym związał ją los. Gdy mający ochotę zawładnąć ogromnym majątkiem hrabiego de Peyrac król Ludwik XIV oskarża go o herezję, Angelika zrobi wszystko, by uratować męża przed śmiercią.

Adaptacja powieści Anne Golon.

„Dmuchawce” (Du vent dans mes mollets), reż. Carine Tardieu, Francja 2012, 89 min.

W rolach głównych: Agnès Jaoui, Denis Podalydès, Isabelle Carré, Isabella Rossellini, Juliette Gombert, Anna Lemarchand

Początek lat 80, dziewięcioletnia Rachel Gladstein chciałaby: wstąpić do klubu Barbie, zaprzyjaźnić się z Mariną Campbell, najładniejszą dziewczynką w klasie i nie musieć więcej opiekować się swoją babcią, z którą dzieli pokój. Rachel ma za to: złośliwą nauczycielkę, nadopiekuńczą mamę, dziwną panią psycholog i tatę, który zamiast spędzać czas z rodziną woli remontować kuchnię sąsiadki. W dodatku na urodziny dziewczynki przychodzi tylko jeden gość: Valérie…

Adaptacja komiksu Raphaële Moussafir.


Miłość trwa trzy lata (L’amour dure trois ans), reż. Frédéric Beigbeder, Francja 2012, 98 min.

W rolach głównych : Louise Bourgoin, Gaspard Proust, Joey Starr, Jonathan Lambert, Frédérique Bel

Po rozwodzie z żoną Marc Marronier, krytyk literacki i felietonista, jest więcej niż pewien, że miłość trwa tylko trzy lata. Napisał nawet książkę, która tego dowodzi. Za sprawą pięknej Alice przekonania Marca będą jednak wystawione na ciężką próbę... Ekranizacja powieści Frédérica Beigbedera.

„Ernest i Celestyna” (Ernest et Célestine), reż. Benjamin Renner, Stéphane Aubier, Vincent Patar, Francja 2012, 79 min

Wśród niedźwiedzi przyjaźń z myszką nie jest dobrze widziana. A jednak Ernest wielki miś rozrabiaka, klaun i muzyk, przyjmie do swojego domu Celestynę, osieroconą myszkę, która postanowiła uciec ze świata gryzoni. Ta dwójka samotników będzie się nawzajem wspierać, a ich przyjaźń zmieni porządek świata…  Adaptacja książek Gabrielle Vincent.


Wszystkie poranki świata (Tous les matins du monde) reż. Alain Corneau, Francja 1991, 114 min.

W rolach głównych : Jean-Pierre Marielle, Guillaume Depardieu, Anne Brochet, Michel Bouquet, Gérard Depardieu

Samotny ojciec, mistrz gry na wioli da gamba ucieka od świata, by poświęcić się muzyce oraz wychowaniu córek. Wkrótce po Francji zaczynają krążyć legendy o umiejętnościach jakie posiadł, a pod jego drzwiami staje Marin Marais, młodzieniec chcący pobierać u niego nauki.

Nagrodzona siedmioma Cezarami ekranizacja powieści Pascala Quignard.

Wenus w futrze (La Vénus à la fourrure) reż. Roman Polański, Francja 2013, 95 min.

W rolach głównych : Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric

Głównym bohaterem "Wenus w futrze" jest Thomas, reżyser poszukujący do swojej nowej sztuki odtwórczyni głównej roli. Wyczerpujący casting do nowego spektaklu nie przynosi rezultatu. Żadna z kandydatek nie nadaje się do roli kobiety, która zawiera umowę z mężczyzną, by uczynić z niego niewolnika. Zrezygnowany reżyser już zbiera się do wyjścia, gdy do teatru wpada Wanda. Wydaje się bezczelna, niewychowana, zdesperowana i nieprzygotowana. Gdy Thomas niechętnie zgadza się dać jej szansę, aktorka przechodzi oszałamiającą metamorfozę.

„Wenus w futrze” to adaptacja opromienionej wielkimi sukcesami na Broadwayu sztuki Davida Ivesa inspirowanej nowelą pod tym samym tytułem autorstwa Leopolda von Sacher-Masocha.


 

Wydarzenia w Twoim mieście


22
lutego

Przydatne strony