10. edycja Carnavalu Sztukmistrzów

od 25 lipca
2019
do 28 lipca
2019
Lublin
25-28 lipca 2019
Lublin
 
Festiwal sztuki nowego cyrku i teatru odbywający się w przestrzeni miejskiej miasta. Carnaval Sztukmistrzów zmienia Lublin w wyjątkową scenę cyrkową!

Co będziemy mogli zobaczyć podczas 10 edycji festiwalu? Jak zwykle ulice Lublina obejmą w swe władanie buskerzy, niebo opanują highlinerzy, a sceny teatralne gościć będą niezwykłe spektakle cyrkowe. Nie może też zabraknąć widowiska na Placu Zamkowym. W tym roku podziwiać będziemy mogli niezwykłe umiejętności akrobatyczne na latających trapezach artystów z francuskich grup Les Lendemains&Les Philebulistes. Bardzo atrakcyjnie i widowiskowo zapowiada się występ franuskiej funambulistki z La Compagnie Basinga.

 
Do Lublina zawita ponad 20 zespołów i artystów z Polski i ze świata. Tym razem organizatorzy zaproszą widzów na 4 spektakle biletowane. Na scenie w Centrum Kultury zaprezentują się finaliści prestiżowego europejskiego konkursu Circus Next : Andrea Salustri ze spektaklem „Materia” oraz hiszpański duet performerów Cie Random. Nowością będą dwie sceny plenerowe, na podwórku przy ulicy Olejnej wystąpi „Yelling Kitchen Prince” ze swoim ognistym rockowo-kulinarnym show. Na scenie plenerowej pokażemy również familijne przedstawienie ”Plus Haut” francuskiej Kompani Barolosolo.
 
Uwaga na starsze Panie! Artyści z austriackiej grupy z „Theater Irrwish”, pod postacią starszych pań („Grannies”) zaskakiwać będą przechodniów swoimi nonszalanckimi akcjami. Artyści zaprezentują również humorystyczne i pełne dystansu fireshow „Let it burn!”. Na Carnavale nie może też zabraknąć komików i iluzjonistów, których reprezentować będzie mocna ekipa z Polski ( Pan Ząbek, Piotr Denisiuk, Pan Pedrro). Włoscy artyści Luca Bellezze oraz Ale Risorio przedstawią autorskie programy z pogranicza komedii i klaunady. Rower będzie głównym rekwizytem i pretekstem do pokazu niezwykłych akrobatycznych umiejętności w przedstawieniu grupy Alta Gama i argentyńskiej artystki o pseudonimie Mona Circo.
 
Niezwykle ciekawie zapowiada się oparte na improwizacji Social Salto z programem „Blurb” – węgierski artysta, tworzy swoje pokazy w interakcji z publicznością.
Integralną częścią Carnavalu jest Urban Highline Festival. To największa tego typu impreza na świecie. Festiwal co roku ściąga do Lublina ponad 300 slacklinerów z całego świata. Na odwiedzających festiwal czekają również liczne atrakcje - dla dzieci Klanzowe Miasteczko Zabaw Niezwykłych pod Centrum Kultury oraz Kuglarskie Miasteczko Frikart na Błoniach pod Zamkiem. Tam również strefa food trucków i klub festiwalowy z wieczornymi koncertami.
Muzyka na Carnavale jak zwykle żywiołowa i uliczna rozbrzmiewać będzie na Placu po Farze, gdzie wystąpi m.in. KermesZ à l'Est klezmersko-metalowa orkiestra dęta,The ZAP Show urozmaicający koncerty tańcem, stepowaniem i marionetkami. Amerykańsko, australisko-niemiecki zespół The Beez oraz polski duet The Bucket Guys znany z brawurowych perkusyjnych ulicznych “gigów”.
 
Bilety na spektakle zamknięte dostępne od 1 lipca w serwisie i aplikacji Going. oraz w empikbilety.pl i salonach EMPiK. Pełen program Festiwalu dostępny na stronie: sztukmistrze.eu
 
Les Lendemains&LesPhilébulistes “La Tangente du bras tendu”
 
  • 26.07.2019 piątek g.21.00
  • 27.07.2019 sobota g. 21.00
  • Plac Zamkowy, wstęp wolny
 
Video: https://www.youtube.com/watch?v=RelGIEzxxy4
 
Stowarzyszenie Les Lendemains składa się głównie z artystów trapezowych, prowadzi także pokazy z wykorzystaniem trapezów lub innych przyrządów do akrobacji na wysokości. Artyści ze stowarzyszenia między innymi wykonali akrobacje wykorzystane w filmie Agnès Vardy „Plaże Agnès”oraz pokaz powietrzny na szybie kopalnianym o wysokości 30 metrów do filmu „Charbon Ardent ».
 
Kompania cyrkowa założona pod koniec 2007 roku, Philébulistes wzięła swoją nazwę od Pébébule, maszyny cyrkowej. Philébulistes biorą udział w Światowym Festiwalu Demainen Circus 2010, gdzie otrzymali nagrodę przyznaną przez Ringling Bros. and Barnum & Bailey, a także stypendium za „Innowację i wizję artystyczną będącą częścią spektaklu” za widowisko „Arcane” przyznane przez Cirque du Soleil. Pierwotnie przeznaczony dla niewielkiej publiczności, pokaz często gromadzi kilkuset widzów.
 
Basinga „Soka Tira”
  • 27.07.2019 sobota g. 18.00 i 20.00
  • 28.07.2019 niedziela g. 18.00 i 20.00
  • Plac Litewski, wstęp wolny
Video: https://www.youtube.com/watch?v=W4IfHgpeAK8
Kompania Basinga proponuje pokazy, które są zarówno spektakularne, jak i stwarzają widzom możliwość uczestniczenia w nich; zespół tworzy przestrzeń sprzyjającą spotkaniu i pomaganiu sobie nawzajem. Basinga, bawi się utartymi schematami chodzenia po linie, zamiast grać tylko „dla” publiczności, chce grać „z” publicznością, koncentrując się na pojęciach współzależności, słuchania i wzajemnej pomocy. Lina znajduje się na ziemi i tylko z pomocą publiczności zostaje zamontowana na wspornikach z platformami i naciągnięta. Linoskoczek może wtedy rozpocząć pokaz i poruszać się w każdą możliwą stronę, w najtrudniejszych pozycjach. Dzieje się to w całkowitej interakcji z publicznością, która zapewnia jego bezpieczeństwo, utrzymując linę w napięciu. Przekonani, że spacer po linie jest możliwy tylko dzięki pomocy i zaangażowaniu wszystkich, pytanie, które Basinga chce postawić, dotyczy bycia razem i znaczenia roli każdego. Ta niewielka forma została stworzona jako część Sirène i Midi Net, Public Places, podczas festiwalu Biac 2017 w Marsylii i była dla Basinga okazją do pogłębienia badań skoncentrowanych na nowym podejściu do sztuki akrobacji na linie, kwestii kolektywu i angażowania publiczności, w związku z projektem Traversée, który rozpoczął się wiosną 2018 roku.
 
Barolosolo ”Plus Haut”
  • 27.07.2019  sobota g. 20.30
  • 28.07.2019 niedziela g. 20.30
  • Dziedziniec Wydziału Pedagogiki UMCS, ul Narutowicza, wstęp płatny
 
Video:  https://www.youtube.com/watch?v=uaPm3Q0MVz4
 
Kompania Barolosolo powstała w 2006 roku, po zbiorowym doświadczeniu jakim był spektakl Barod'Evel. Działalność zespołu zaczęła się od stworzenia solowego pokazu w konwencji cyrku ulicznego „Le Chariot”, skromnego w formie i odbiegającego od konwencji spektaklu opowiadającego o Anglii.
Kompania rozwija muzyczną, poetycką i niekonwencjonalną tworczość wykorzystując różne formy artystyczne, aby dotrzeć do zróżnicowanych odbiorców. Spektakle proponowane przez Barolosolo sprawdzają się równie dobrzez w przestrzeni ulic miasta, jak i w salach teatralnych, dociarają do szerokiej publiczności, jak i do młodzieży szkolnej. Muzyka jest bardzo ważnym elementem pokazów. Stanowi ich część integralną i jest grana na żywo, ponieważ artyści cyrkowi są także muzykami.
W 2018 roku zespół stworzył podwójny spektakl „Plus-Haut” i „Haute-Heure”, pierwszy do pokazów ulicznych, drugi do pokazów w przestrzeni zamkniętej, oba inspirowane twórczością cyrku Caldera.
 

 
 

Wydarzenia w Twoim mieście


25
maja

Nasze filmy

Przydatne strony