14 edycja Festiwalu Ciało/Umysł

od 26 września
2015
do 01 października
2015
Warszawa
Festiwal Ciało/Umysł to organizowany od 1995 r festiwal współczesnej sztuki tańca. Każdego roku jesienią przez kilka dni pasjonaci tańca i sztuk performatywnych mają możliwość oglądania najnowszych prac zagranicznych choreografów i polskich artystów. Ideą festiwalu jest wyszukiwanie najciekawszych nurtów i kierunków światowej sztuki tańca, konsekwentne prezentowanie nowych tendencji w choreografii oraz wspieranie kreatywności, progresywnych propozycji i nowej jakości. Ciało/Umysł wspiera również młodych choreografów, a także i promuje współpracę lokalną, tworząc warunki do aktywnego uczestnictwa i ujawnienia talentów mieszkańców Warszawy.

"to, czego nie widać" to hasło przewodnie tegorocznej edycji

Spektakl TORDRE | Rachid Ouramdane | Francja


Analizując proste choreograficzne dylematy, Rachid Ouramdane – choreograf-dokumentalista – rozpoczyna poszukiwanie podstawowego gestu, który wprowadza ciało tancerza w ruch. Dlaczego tańczę w taki właśnie sposób ? O czym myślę, kiedy decyduję się wykonać taki, a nie inny gest? Prywatne historie tancerek, które próbują dociec istoty swoich ruchów tworzą archiwum, z którego wyłania się subtelna choreografia.


Poszukiwanie przyczyny i sensu ruchu na scenie składa się w dwa niezwykłe portrety, w których materiałem są wspomnienia i charakterystyczne cechy tańca od lat współpracujących z choreografem Lory Juodkaite i Annie Hanauer. Tancerki dekodują wybory, które składają się na ich taneczne interpretacje. Śledząc własne nawyki przenoszą widza w świat osobistych doświadczeń. Praca z pamięcią sprawia, że spotkanie tancerek na scenie staje się niemożliwe, ale ich wyeksponowana samotność paradoksalnie staje się kluczem do magicznej opowieść o wzajemności.


Ouramdane proponuje spojrzenie na taniec przez pryzmat historii tancerza – z jednej strony unikatowej, ale z drugiej zawsze pozostającej formą praktyki społecznej. Pytając o to, w jakim stopniu ruch jest rolą, a w jakim ekspresją osobowości, proponuje widzowi intymny wgląd w przestrzeń mentalną dwóch kobiet. Tym samym daje sygnał, że każda historia toczy się między jednostką a światem, między podświadomością, a ciałem. TORDRE to opowieść o tym, czego nie widać, ale co składa się na rzeczywistość – wyłaniającą się spod powierzchni znaków i gestów.
 

Richad Ouramdane, francuski choreograf algierskiego pochodzenia, od lat łączy sztukę tańca z dokumentem. Materiał jego pracy to archiwa – ślady społecznej pamięci złożone z indywidualnych historii. W przestrzeni pustki pomiędzy indywidualnym doświadczeniem, a powszechnym systemem znaczeń – pomiędzy intymnością, a obiektywizmem – zadaje pytania o istotę wspólnoty.


W swoich pracach wykorzystuje elementy wywiadu i wideo, pracuje z muzyką, światłem, amatorami i tancerzami o alternatywnej motoryce. Ouramdane pierwszy autorski projekt zrealizował w 2004 roku. Było to solo Discreet Deaths podejmujące temat internetowych reprezentacji śmierci. Do jego najważniejszych dzieł zaliczyć należy For Far… (2008) – auto¬biograficzne solo, w którym autor rewiduje historię swojej rodziny, oparty o relacje osób torturowanych Ordinary Witnesses, stworzony w Brazyli w 2009, powstałe w Chinach Sfumato (2012), w którym Ouramdane zastanawiał się nad kategorią znikania, oddając głos tamtejszym uchodźcom, czy w końcu POLICES! (2013) – oparty o tekst Sonii Chiambretto i muzykę Jean-Baptiste Juliena spektakl chwytający napięcie między wspomnieniami i poezją. Zainteresowanie językiem powraca w aktualnych projektach tancerza i choreografa. Od 2007 roku Richad Ouramdane pracuje pod szyldem swojej marki L’A.

www.rachidouramdane.com

Festiwal odbędzie się w Teatrze Studio oraz w Teatrze Powszechnym w dniach 26 września – 01 października 2015.

www.cialoumysl.pl/pl/dzialania-wydarzenia/festiwal-c-u/2015/spektakle/tordre-

27 września 2015 | godz. 18.00 | czas trwania: 75 min. | Teatr Studio - Duża Scena

bilety: 35–50 zł


Słowa kluczowe


Wydarzenia w Twoim mieście


14
grudnia

Przydatne strony