2 edycja Nocy Idei – Wyobraźnia u władzy

25 stycznia
2018
Warszawa
Wymiana myśli musi przezwyciężać granice, strefy czasowe i dyscypliny - to założenie „Nocy Idei” organizowanej przez Instytut Francuski. Ma ona na celu zgromadzenie ważnych osobistości z różnych środowisk: artystów, filozofów i naukowców, aby wspólnie rozmawiać o najważniejszych zagadnieniach współczesnego świata. W skali światowej zeszłoroczna edycja „Nocy Idei” odbyła się w 100 miastach w 70 krajach i zgromadziła w ciągu jednego wieczoru łącznie prawie 180 000 uczestników.

W tym roku ponownie zapraszamy Państwa na to Święto myśli w Warszawie. Tematem przewodnim spotkań będzie „l’Imagination au pouvoir”, czyli „Wyobraźnia u władzy”, jeden ze sloganów maja 68 we Francji. Będziemy rozmawiać o sile utopii, tworzenia i wyobrażenia i o pytaniach zrodzonych przez wydarzenia roku 1968 w Europie i ich współczesnych echach.

Po pierwszej polskiej edycji w warszawskim Narodowym Instytucie Audiowizualnym, druga „Noc Idei” odbędzie się w kilku miejscach stolicy i umożliwi spotkanie intelektualistów z różnorodną publicznością.

Podróż po warszawskiej trasie „Nocy Idei” będzie również okazją do pobudzenia wyobraźni jej uczestników: w mediach społecznościowych porozmawiamy o możliwych tłumaczeniach na język polski hasła przewodniego, zorganizujemy konkurs pozwalający na zwiedzenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (który wystawi dramat muzyczny Claude’a Debussy’ego „Peleas i Melizanda”) i konkurs w Galerii Sztuki Zachęta (otwartej w tym dniu za darmo), polegający na poszukiwaniu w jej zbiorach ważnego dla relacji polsko-francuskich dzieła. Publiczność będzie więc współtwórcą „Nocy Idei”. Wizyta w Zachęcie będzie również okazją od zwiedzenia wystawy neonów autorstwa Sarkisa zorganizowanej przy współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce.

Punktem wyjścia do eksplorowania terytoriów wyobraźni w tworzeniu będzie sztuka rzeźbiarki Rachel Poignant, której wystawa jest prezentowana w oddziale Muzeum Narodowego - Królikarni. W programie wieczoru: oprowadzanie o wystawie „Generacje” z jej kuratorem Anką Ptaszkowską  i dyskusja, którą poprowadzi krytyk sztuki Jean-François Chevrier. Motyw „wyobraźni u władzy” będzie tu przedstawiony poprzez pryzmat kreatywności, sposób w jaki artystka przekazuje siłę swojej wyobraźni materiałom, których używa.

Po pokazie w kinie Muranów filmu Michela Hazanavicusa zatytułowanego Ja, Godard” poświęconego Jean-Luc Godardowi w atmosferze maja 1968 (pokaz ten będzie jego premierą w Warszawie) odbędzie się debata o wpływie, jaki rok 1968 wywarł na Europę. Premiera jest organizowana we współpracy z Film Point Group, polskim dystrybutorem filmu. Reżyser filmu będzie gościem premiery, weźmie również udział w debacie.


W 50. rocznicę 1968 roku, chcemy zastanowić się nad wielowarstwowością pamięci tych wydarzeń w Europie. Pomimo wielu wspólnych cech, rok 1968 oznacza dla każdego narodu co innego: inwazja Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego, antysemicka i antyintelektualna kampania w Polsce itd.… Wyobraźnia u władzy, hasło emancypacyjne, które może być również związane z utopią, dyktaturą, ideologicznym oderwaniem od rzeczywistości.
 
Debata publiczna: Zaplanowana na 60 -90 minut, debata ma pokazać niejednolitość pamięci tych wydarzeń. Poruszymy aspekty transformacji antropologii jednostki na Zachodzie, pozycji kobiety, historii strachu i imigracji z Polski, pamięci tych, którzy zostali, spojrzymy też na tę problematykę w szerszej perspektywie europejskiej…
 
Uczestnicy :
Pierre Lévy, Ambasador Francji
Michel Hazanavicus, reżyser filmowy
Bernard Perret, ekonomista i antropolog
Ewa Winnicka, dziennikarka
Zofia Zaleska, antropolożka kultury
 
Dyskusję prowadzić będzie Nicolas Masłowski (Dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich w Polsce - OKFiSF ).

 

Program „Nocy Idei”
 
Godz.
12.00-20.00 
konkurs niespodzianka w Zachęcie,
więcej informacji tutaj
 
Godz. 14.00 zwiedzanie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, (ilość miejsc ograniczona - zapisy na www.institutfrancais.pl)
 
Godz. 17.00 zwiedzanie wystawy Rachel Poignant „Generacje” i konferencja w Królikarni, szczegóły na stronie www.krolikarnia.mnw.art.pl
Prowadzenie konferencji: Jean-François Chevrier
Goście: Rachel Poignant, Anka Ptaszkowska, Benoit Casas, Agnieszka Tarasiuk, Bénédicte Duvernay, Adrien Malcor
 
Godz. 18.15 Premierowy pokaz filmu „Ja, Godard” w reż. Michela Hazanavicusa i debata w kinie Muranów, szczegóły na stronie : www.kinomuranow.pl

Prowadzenie debaty: Nicolas Maslowski
Goście: Pierre Lévy, Michel Hazanavicus, Bernard Perret, Ewa Winnicka, Zofia Zaleska

Darmowe bilety na film będzie można odebrać w kasie kina Muranów od 22 stycznia.
 


Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce. Wcześniej był dyrektorem departamentu Unii Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego (2013-2016), a przedtem ambasadorem w Republice Czeskiej (2009-2013). Przed objęciem tego stanowiska był dyrektorem centrum analiz i prognoz (CAP) Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich (2005-2009). Absolwent Krajowej Szkoły Administracji ENA (promocja Solidarność).

Bernard Perret, ekonomista społeczny i antropolog, nauczyciel w Instytucie Katolickim w Paryżu, członek redakcji magazynu Esprit. Jego zainteresowania badawcze obejmują ocenę polityki publicznej, zrównoważony rozwój, antropologię ekonomiczną, zagadnienia duchowe i religijne.

Ewa Winnicka, polska dziennikarka, publicystka tygodnika „Polityka”. Dwukrotna laureatka nagrody Grand Press: otrzymała Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia 2015. Aktualnie wraz z Cezarym Łazarewiczem pracuje nad książką o roku 1968 w Europie.

Zofia Zaleska - antropolożka kultury. Autorka książki pod tytułem „Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie” (Czarne, 2015), stale współpracuje z internetowym pismem "Dwutygodnik".
 
Nicolas Maslowski, dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich w Polsce, francusko-polskiej instytucji. Socjolog i politolog, pracował wcześniej na francuskiej szkole EHESS i na uniwersytecie Karola w Czechach. Zajmuje się m.in. Europą Środkową i kwestiami pamięci zbiorowej.

Wydarzenia w Twoim mieście


01
czerwca

Nasze filmy

Przydatne strony