3. edycja Nocy Idei w Polsce

31 stycznia
2019
Warszawa
3. edycja Nocy Idei w Polsce organizowanej przez Instytut Francuski odbędzie się w czwartek 31 stycznia 2019 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie hasło: „Co teraz?”.

Jej program powstał w ścisłej współpracy z kuratorami Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Instytutem Francuskim w Polsce, Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich przy Uniwersytecie Warszawskim, telewizją Arte, kolektywami Dream Adoption Society, StoryCode i Kem.

31 stycznia 2019 zapraszamy między innymi na: młodzieżowy festiwal debat organizowany z Ligą Warszawskich Liceów, debatę z udziałem francuskich i polskich gości, warsztaty storytellingowe, prezentację filmów VR wyprodukowanych przez Arte, pokaz instalacji VR „Locus Solus” i performans Romaina Hamarda we współpracy z kolektywem Kem.

Patronat nad 3. Nocą Idei objęło Miasto Stołeczne Warszawa.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.
 
Program
 
18:00, otwarcie, hol główny Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
 
18:30-20:00
- pokazy filmów VR wyprodukowanych przez telewizję Arte

1. I, Philip, 14 min
Philip K. Dick w wirtualnej rzeczywistości. Wspomnienie o słynnym pisarzu w 360°.
23 lata po śmierci Philipa K. Dicka, inżynier robotyki David Hanson prezentuje swojego pierwszego androida : „Phila”.
Język: angielski.

2. I Saw The Future, 6 min
Podróż w trójwymiarową przestrzeń nawiązująca do przepowiedni futurysty ArthurA C. Clarke’a.
Język : angielski z polskimi napisami.

3.  PLANET ∞, 7 min
W zdewastowanym świecie, pośród olbrzymich zasuszonych owadów, rosną tylko grzyby i pleśń.
Bez dialogów.

4. The Real Thing, 17 min
Prawdziwe miasta, fałszywe zabytki. Opowieść o kopiach europejskich miast w Chinach.
Język: angielski.

5. Człowiek delfin, 11 min
Nurkowanie na żywo z trzema wybitnymi osobistościami freedivingu: Williamem Trubridgem, Fabrice’m Schnöllerem i Sarą Campbell.
Język : angielski z polskimi napisami.

6. Wewnętrzna podróż Gauguina, 4 min
Przeżyj doświadczenie 360° w haitańskim raju Gauguina.
Język: angielski.

Dzięki notatkom pozostawionym przez artystę, będziesz mógł myślą towarzyszyć Gauguinowi w jego pierwszej podróży na Tahiti i zanurzyć się w urzekającym balecie kolorów.
 
Miejsce: Przestrzeń Project Room, język: angielski i polski
 
- doświadczenie VR „Locus Solus”

„Locus Solus” nie jest ani obiektem, ani instalacją ani widowiskiem, ale tym, co istnieje tylko dzięki obecności uczestnika. Po założeniu okularów VR jesteśmy uczestnikami i jednocześnie twórcami równoległego performansu, a z każdym krokiem w ramach wirtualnej rzeczywistości wytwarzamy samodzielnie nowy świat.
Doświadczenie VR jest jak ucieleśnienie marzeń o prawdziwej transdyscyplinarności: tu występ, praca wideo, gra, teatralność, nowe media i nowe metody narracji stapiają się w jeden angażujący uczestników fenomen. Praca prezentowana była w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz w Performing Garage w Nowym Jorku.
twórcy: Krzysztof Garbaczewski, Marta Nawrot, Jagoda Wójtowicz, Maciej Gniady, Paweł Smagała, Jan Duszyński, Bartosz Zaskórski, Wojciech Markowski, Jim Fletcher, Robert Mleczko, Iza Szostak.
 
miejsca: budynek główny Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i budynek Laboratorium, język: angielski i polski

Młodzieżowa Noc Idei realizowana z Ligą Warszawskich Liceów

Koncepcja i prowadzenie debaty: Ania Kalina Kalinowska
MIĘDZY ANTROPO A DIGITAL SELF: kiedy człowiek staje się technologią? [speed-techaton] Spotkanie przygotowane dla licealistów i studentów będzie miało formułę błyskawicznego hackatonu, czyli warsztatów prowadzących do opracowania rozwiązań dla przyszłości. Uczestnicy rozpoczną od zapoznania się z ideą rzeźby Antropomorfo, która stanowi przykład automatyzacji i technologicznego wyparcia twórczości człowieka przez maszyny. Na bazie tego doświadczenia artystycznego wysłuchają mini-wykładu o technologiach self – współczesnej adaptacji koncepcji technik siebie Michela Foucaulta. Z technologii self korzystamy wszyscy – poprzez prowadzenie kalendarza, pamiętnika, profilu społecznościowego czy chociażby Endomondo. Druga część to warsztat. W kilkuosobowych grupach uczestnicy będą mieli za zadanie zaprojektować własne technologie self.
 
Miejsce: sala warsztatowa, język: polski
 
- Warsztaty storytellingowe organizowane przez kolektyw StoryCodeWarsaw
Goście: Uncanny Valley Studio i Joanna Skorupska.
Uncanny Valley Studio stworzone przez Cyrila Martin, Marvina Morisse’a Macleana i Victora Jean’a Meuniera tworzy i rozwija instalacje interaktywne oraz projekty wspomagające rozwój muzeów. Pracują między innymi dla instytucji kulturalnych, marek i festiwali.
Uwaga studia koncentruje się na związku istniejącym pomiędzy miejscem, grupą czy jednostką a ich środowiskiem technologicznym.  Jego pracownicy wychodzą z założenia, że interaktywność i nowe media są bardzo ważnym środkiem narracji pozwalającym na stworzenie różnorodnych i inspirujących treści.
Joanna Skorupska, projektantka, założycielka radicalzz.studio. Promotorka Maker Movement jako ruchu wzmacniającego rozwój kluczowych umiejętności przyszłości u dzieci. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in w projektach przeprowadzanych dla Deloitte, DDB, Saatchi&Saatchi i P&G.
 
miejsce: Sala Kolebkowa, Laboratorium, język angielski

18:30, 19:00, 19:30
Pokaz filmu „Molo” (La Jetée) w reż. Chrisa Markera
Trzecia wojna światowa wybuchła na całej ziemi. Promieniotwórczość rozprzestrzenia się. Jedynym ratunkiem jest ucieczka w przeszłość lub w przyszłość. Naukowcy przystępują do pracy w podziemnych obozach koncentracyjnych. Przed swoim tragicznym końcem bohater zazna miłości z kobietą żyjącą w innej czasoprzestrzeni.
Najbardziej znany film Chrisa Markera. Dość szybko zyskał status kultowego i wywarł znaczący wpływ na kino. Historia o miłości w postapokaliptycznej Francji i podróżach w czasie opowiadana jest za pomocą nieruchomych zdjęć. Być może La Jetée inspiruje tak bardzo, ponieważ łączy w sobie poruszającą poetyckość, głęboką filozoficzną refleksję, eksperyment formalny i rasową filmową gatunkowość. Pozostaje dzięki temu jednym z najważniejszych filmów SF w dziejach.
Molo (La Jetée), reż. Chris Marker, Francja 1962, 27 min
 
miejsce: Sala kinowa, język francuski z polskimi napisami
 
20:00 – 21:30
debata
z udziałem historyka François Hartoga, ambasadora Francji, Pierre’a Lévy, dziennikarek Agnieszki Lichnerowicz i Ludwiki Włodek
 
miejsce: Sala im. W. Krukowskiego, Laboratorium, język: francuski i polski

François Hartog, historyk francuski, absolwent École normale supérieure.
Opublikował wiele książek i artykułów na temat historii intelektualnej, historiografii, pamięci, czasu, wiary i kultury w dialogu między Antyczną Grecją, a nowoczesną Europą.
Profesor  w École des hautes études en sciences sociales w Paryżu, gdzie kieruje katedrą starożytnej i nowoczesnej historiografii.
Jest szczególnie znany ze swoich teorii reżimów historycznych i współczesnego prezentacjonizmu.
Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce. Wcześniej był dyrektorem departamentu Unii Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego (2013-2016), a przedtem ambasadorem w Republice Czeskiej (2009-2013). Przed objęciem tego stanowiska był dyrektorem centrum analiz i prognoz (CAP) Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich (2005-2009). Absolwent Krajowej Szkoły Administracji ENA (promocja Solidarność).
Ludwika Włodek, socjolożka i dziennikarka. Wykładowca w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego gdzie kieruje specjalizacją „Azja Środkowa”.W 2007 r. obroniła doktorat w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Promotorem jej pracy, zatytułowanej „Państwo i naród w ofercie ideologicznej polityków. (Koncepcje liderów tadżyckiej sceny politycznej lat 1991-2004)”, była prof. Joanna Kurczewska.Skończyła studia doktoranckie w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN (2001-2005) oraz studia magisterskie w Instytucie Stosunków Międzynarodowych WDiNP UW (1995-2001). Jest także publicystką i dziennikarką, autorką reportaży z Iranu, Afganistanu, Abchazji, Indii, Rosji i Azji Środkowej publikowanych przede wszystkim w „Gazecie Wyborczej”. W 2009 roku prowadziła bloga z podróży po krajach b. ZSRR www.sputniczka.blox.pl, w 2012 roku wydała książkę „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów”, a w 2014 “Wystarczy przejść przez rzekę”.
Agnieszka Lichnerowicz, dziennikarka, reporterka radia Tok FM, w którym prowadzi audycję Światopodgląd. Ukończyła studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W pracy dziennikarskiej specjalizuje się w tematyce międzynarodowej. Relacjonowała m.in. proces Andrzeja Poczobuta. Współpracuje z polskimi organizacjami pozarządowymi, szkoliła m.in. grupę dziennikarzy z Birmy. W 2012 została laureatką Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego przyznawanej przez Polską Agencję Prasową.

 
 21:30-23:00
- pokazy filmów VR wyprodukowanych przez telewizję Arte
- doświadczenie VR „Locus Solus

 
22:30-24:00
performans artystyczny Romaina Hamarda
we współpracy z kolektywem Kem
Podczas Nocy Idei, Romain Hamard zaprezentuje nową pracę dźwiękową. Artysta swoją kompozycję opracuje na podstawie nagrań, dźwiękowego found footage i muzycznych kolaży, również w relacji z innymi elementami, jak światło, zapach i działania aktorów. Nocne wykonanie na żywo będzie okazją celebrowania wzajemnej obecności artystów i publiczności.
 
miejsce: Pracownia

Noc Idei jest wydarzeniem cyklicznym odbywającym się równocześnie na całym świecie. Jego założeniem jest zgromadzenie artystów, myślicieli i naukowców ze wszystkich dziedzin i zaproszenie ich do dyskusji o współczesnym świecie. Więcej informacji na stronie: www.lanuitdesidees.com.
 

Wydarzenia w Twoim mieście


28
maja

Nasze filmy

Przydatne strony