4 edycja Nocy Idei w Polsce

30 stycznia
2020
Warszawa
W czwartek 30 stycznia 2020, Instytut Francuski w Polsce wspólnie z warszawskim Studio teatrgalerią zapraszają na czwartą edycję Nocy Idei w Polsce. Tematem przewodnim w 2020 roku jest „Życie”, wspólnie zastanowimy się zatem nad jego współczesnymi aspektami. O tym, że serotonina jest niezbędna dla równowagi psychicznej przekonamy się na teatralnej adaptacji powieści Michela Houellebecqua wyreżyserowanej przez Pawła Miśkiewicza (pokaz w specjalnej cenie z napisami w języku angielskim).  Film „Nieistotny” stworzony przez francuskiego biologa Francka Courchampsa i grafika Clémenta Morina pomoże nam w zachowaniu odpowiednich proporcji w naszym wyobrażeniu o miejscu człowieka we Wszechświecie.  Pokazy filmów i doświadczeń w wirtualnej rzeczywistości pokażą nam drogę rozwoju nowoczesnych technologii, a spotkanie z francuskimi i polskimi astronomami i astrofizykami (Włodek Kofman, Morgane Fortin i Agnieszka Pollo) uświadomi, że życie na Marsie nie jest tak odległe jak nam się wydaje.  O nowych odkryciach będzie można porozmawiać podczas after party w barze Studio. Gwarantujemy, że poziom serotoniny wzrośnie!

Noc Idei rozpocznie się o godz. 17:30, bilety na spektakl „Serotonina" do nabycia na stronie www.teatrstudio.pl, na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.
 
Program:
 
Godz. 17:30 -21:00, Scena główna
Spektakl „Serotonina”, reż. Paweł Miśkiewicz
Pierwsza teatralna adaptacja najgłośniejszej książki roku. Gwiazdor współczesnej literatury francuskiej po raz kolejny prowokuje. Claude-Florent Labrouste, bohater najnowszej powieści Houellebecqa, to 46-letni inżynier agronom (jak niegdyś sam autor), który pracuje jako urzędnik. Cieszy się wszystkimi atrakcjami tradycyjnego burżuazyjnego życia na poziomie. A do tego ma ostrą depresję.
Spektakl w języku polskim z napisami w języku angielskim
 
Godz. 17:30-21:00, Malarnia
Pokazy filmów i doświadczeń VR.  W programie między innymi: „Elegia” reż. Marc Guidoni, opowieść o duchu uwięzionym w windzie luksusowego hotelu, „2nd step” reż. Jörg Courtial, wirtualna podróż z Księżyca na Marsa czy „Zamiana” reż. Jérôme Blanquet, historia uczestnika projektu badającego sny, z którym sztuczna inteligencja Elsa wejdzie w zbyt bliski kontakt.
Filmy w języku angielskim z napisami w języku polskim.
 
Godz. 17:30-21:00, Modelatornia
Pokazy filmu animowanego 3D „Nieistotny”, reż. Franck Courchamp, Clément Morin
Przesłanie filmu zawiera się w jego tytule, który odnosi się do naszego gatunku. Insignifiant, czyli nieistotny. Z punktu widzenia historii Wszechświata, jesteśmy gatunkiem marginalnym. Ziemia nie czekała na nas, aby rozpocząć swoją historię. I zapewne będzie ją kontynuować, kiedy nas już nie będzie. Seria dziesięciu 3-minutowych filmów animowanych 3D, które w ambitny sposób eksplorują niezmierzone przestrzenie kosmosu i obserwują ludzkość pod mikroskopem.
Film w języku polskim z napisami w języku francuskim.
 
Godz. 21:00-22:30, Scena główna
Debata z udziałem francuskich i polskich gości
Temat przewodni Nocy Idei skłania do refleksji nad tym, co to znaczy być żywym? Jakie jest miejsce człowieka  w świecie ożywionym? Co ze sztuczną inteligencją? Czy życie na pewno oznacza działanie? Punktem wyjścia do rozmowy będzie potwierdzenie przez NASA formy życia na Marsie. Czy zmieni to nasz sposób myślenia i definicję istoty żywej i czy jesteśmy gotowi na towarzystwo we Wszechświecie?
Gośćmi debaty będą prof. Włodek Kofman, profesor wizytujący w Centrum Badań Kosmicznych PAN, dyrektor naukowy CNRS w Instytucie Planetologii i Astrofizyki w Grenoble, uczestnik misji Mars Express i Rosetta oraz wielu innych pionierskich eksperymentów, dr Morgane Fortin z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Agnieszka Pollo z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i Narodowego Centrum Badan Jądrowych. Debatę poprowadzi Klara Klinger, dziennikarka w dziale Kraj/Gospodarka Dziennika Gazety Prawnej. Zajmuje się przede wszystkim tematyką społeczną, zdrowotną, edukacyjną. W kręgu jej zainteresowań pozostaje także tematyka czeska. Wcześniej pracowała w „Dzienniku”, gdzie współtworzyła dział „Społeczeństwo”.
Debata w językach polskim i francuskim (tłumaczenie symultaniczne).
 
Godz. 23:00 Bar Studio
After party  z francuskimi przebojami.
 
Więcej informacji wkrótce, organizatorzy zastrzegają sobie zmiany w programie.
 

Wydarzenia w Twoim mieście


03
kwietnia

Przydatne strony