Anouk Ricard otrzymuje nagrodę Angoulême 2012: polski wybór

Kraków

10 lutego 2012 roku w Instytucie Francuskim w Krakowie, pod honorowym przewodnictwem Rafała Szłapy, rysownika i twórcy komiksu, polskie jury złożone z 11 przedstawicieli liceów dwujęzycznych z całej Polski przyznało „Nagrodę dla najlepszego komiksu Festiwalu w Angoulême: polski wybór”:

Anouk Ricard  za album „Coucous Bouzon” (wyd. Gallimard).

[caption id="" align="aligncenter" width="224" caption="Okładka nagrodzonej książki "]Coucous Bouzon d'Anouk Ricard[/caption]


Od 10 lat przedstawiciele uczniów polskich liceów dwujęzycznych oraz Liceum Francuskiego im. René Goscinny z Warszawy przyjeżdżają do Krakowa na obrady polskiego jury, na których reprezentują opinie około stu swoich szkolnych kolegów.


W tym roku jurorzy z liceów z Bydgoszczy, Gdańska, Gdyni, Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Warszawy (XV, XVI LO oraz Liceum Francuskie) dokonali wyboru spośród 6 albumów, jakie Instytut Francuski w Krakowie wyselekcjonował z listy ogłoszonej w styczniu przez Festiwal w Angoulême:
  • Coucous Bouzon, Anouk Ricard (Gallimard/Bayou)

  • Aāma, Frederik Peeters (Gallimard)

  • En route pour le Goncourt, Mathieu Ephrem iJean-François Kierzkowski (Cornélius)

  • Julia & Roem, Enki Bilal (Casterman) (polskie wydanie: Egmont)

  • Atar-Gull, Brüno i Fabien Nury (Dargaud)

  • Beauté, Hubert i Kerascoët (Dupuis)Polskie jury uzasadniło swój wybór następująco:

Nagrodzony przez nas album przedstawia absurdy pracy w korporacji, Okazuje się, że problemy życia codziennego są takie same zarówno nad Wisłą jak i nad Sekwaną. Zwierzęce postaci symbolizują pracowników, którzy zmuszeni są do przyjęcia określonych ról. Infantylny rysunek podkreśla absurd przedstawionych wydarzeń. Wszystko ukazane jest w zabawnej konwencji co może przyciągnąć liczne grono czytelników.Ogłoszenie werdyktu nagrody miało miejsce w sobotę 11 lutego o godz. 18.00 w Galerii Instytutu Francuskiego w Krakowie w obecności Rafała Szłapy oraz Élodie Durand, laureatki zeszłorocznego wyróżnienia, która spotkała się z polskimi miłośnikami komiksu i zaprezentowała polskie wydanie swojego albumu Parenteza wydanej w lutym 2012 nakładem wydawnictwa Post.


Wydarzeniami towarzyszącymi 11 edycji nagrody były ponadto warsztaty komiksowe dla młodych rysowników i studentów ASP, które poprowadziła Élodie Durand i Rafał Szłapa oraz wernisaż wystawy oryginalnych plansz do komiksu autorstwa Élodie Durand.

Wydarzenia w Twoim mieście


12
lipca

Przydatne strony