"Billy Brouillard" Guillaume'a Bianco otrzymuje nagrodę Angoulème 2010: polski wybór

Kraków


Nagroda dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego Festiwalu w Angoulême 2010: polski wybór została przyznana
Guillaume Bianco za komiks pt. Billy Brouillard (wydany w Soleil Productions). Wyboru dokonało jury złożone z przedstawicieli liceów francuskojęzycznych w Polsce obradujące w Instytucie Francuskim w Krakowie pod przewodnictwem dziennikarza i krytyka komiksu Adama Gawędy.

W 2002 roku Instytut Francuski w Krakowie utworzył nagrodę Alph-Art polski wybór pod patronatem Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulème, jednego z najstarszych i najważniejszych festiwali poświęconemu komiksowi. W 2003 nazwę zmieniono na: Nagroda dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego Festiwalu w Angoulème: polski wybór.

Od 9 lat uczniowie liceów dwujęzycznych w Polsce oraz Liceum Francuskiego z Warszawy, gromadzą się w Krakowie aby wybrać najlepszy ich zdaniem - i zdaniem ich kolegów, których reprezentują - komiks.

W tym roku młode jury, składające się z uczniów z Warszawy (3 szkoły) oraz Gdyni, Poznania, Łodzi, Wrocławia, Katowic i Krakowa dokonało wyboru najlepszego spośród pięciu komiksów wybranych przez Instytut Francuski w Krakowie z listy albumów nominowanych na Festiwalu w Angoulèm: Manioka autorstwa Nkodema (wydawnictwo KSTR), L'Homme bonsaï Freda Bernard (wyd. Delcourt), Le Réveil de Zelphire Karima Frihy (wyd. Gallimard), Tea Party Nancy Peña (wyd. La Boîte à  bulles) i Billy Brouillard Guillaume'a Bianco (wyd. Soleil Productions).


Nagrodzony album zostanie przetłumaczony i wydany w języku polskim. Laureat nagrody 2009 Sébastien Chrisostome spotkał się z czytelnikami 12 lutego w Krakowie z okazji polskiego wydania swojego komiksu Nage Libre (Pod prąd) w wydawnictwie Post. Natomiast tegoroczny zdobywca nagrody Guillaume Bianco, będzie gościem Instytutu Francuskiego w lutym 2011 z okazji 10-lecia nagrody.

http://guillaumebianco.blogspot.com

Wydarzenia w Twoim mieście


07
kwietnia

Przydatne strony