Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie

od 27 lipca
2017
do 30 lipca
2017
Lublin
Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie (27 - 30 lipca 2017) to barwne święto dedykowane cyrkowi, teatrowi i sztukom ulicy. To czas, w którym odwrócone zostają zastane porządki, a prawa codzienności ulegają zawieszeniu. Miasto opanują artyści uliczni i klauni, rozbrzmiewać będzie muzyka, a plac po Farze zaprezentuje się w zupełnie nowej odsłonie. Ulice i place miasta jak zawsze wypełnią sie spektaklami i muzyką, a w powietrzu zagoszczą Highlinerzy z 30 krajów świata (akrobaci chodzący po 15 taśmach rozpiętych między zabytkowymi budynkami w sercu Starego Miasta).
Zapraszamy Państwa na niezwykłe przedstawienia wśród, których ciekawie zaprezentują się produkcje francuskie:
Les Paraconteurs - współcześni klauni, którzy skupiają się na absurdach wynikających z norm społecznych i konwenansów. Interpretując normy zachowań społecznych, w sposób pełen sprzeczności , wywołują serię katastrof i salwy śmiechu. ConSequences to spektakl bez słów, w którym klaunada idzie w parze z absurdem . Spektakl  jest zdobywcą nagrody Plateaux du Grupe Geste(s).
Collectif de la Bascule „Rien nest moins sûr”, to nowocyrkowa grupa, która po raz pierwszy odwiedzi Polskę ze swoim akrobatycznym przedstawieniem. Wysokie i nieokiełznane akrobacje, nieoczekiwane zmiany akcji i żonglerka umiejętnie synchronizowana pojawiają się kolejno, jedno po drugim, w różnych konfiguracjach. Jakże to proste, a jednocześnie skomplikowane.
„Miss Dolly” grupy Marcel et ses Drôles de Femmes to pierwsza wspólna praca francusko-katalońskiego kwartetu akrobatów, który spotkał się w Szkole Sztuk Cyrkowych w Rosny-sous-Bois. Zaprezentują oni komiczny pokaz akrobacji powietrznych z elementami burleski i westernu. Historia miłosna przeplatać będzie się tu ze zmaganiami ciała z materią. Testowana będzie kondycja człowieka i jego siła. Ponad wszystkim unosić będą się zaś poezja, emocje i humor. Przygotujcie się na cyrk przerażającej piękności.
Kulminacja wrażeń nastąpi na Placu Zamkowym podczas spektaklu „Galileo” francuskiej grupy Deus ex Machina. Występ grupy zbudowany jest  wokół wizualnej podróży, inspirowanej dziedzictwem renesansu, kulturą gestu oraz geometrią idealnego łuku, który stwarza ciało tancerza czy pirotechniczny efekt. Główną inspiracją do tworzenia spektakli są dla nich marzenia oraz to, co niemożliwe. Na Placu Zamkowym pojawi się spektakularna kulista konstrukcja wysoka na 15-30 m, na której obserwować będziemy zapierające dech w piersiach akrobacje na linach i trapezach. Stworzą one niezwykłe powietrzne obrazy, prawdziwą historię ludzkości inspirowaną teorią heliocentryczną. Podniebny spektakl przyniesie nam opowieść o powietrznych ludziach, którzy schodzą do nas po linach i dzielą się swoją wiedzą.
Wieczorne występy zakończy koncertem grupa The Orchestre International du Vetex 12-osobowy zespół muzyków z Flandrii, Walonii i północnej Francji. Kolektyw ciągle przekracza granice, poszukuje nowych stylów i wpływów muzycznych, łączy melancholijną muzykę bałkańską, z zakręconym afrobeatem i zaraźliwą kolumbijską cumbią. Ci, którzy widzieli Vetex na żywo wiedzą, że zespół potrafi porwać publiczność.
 
Więcej informacji oraz pełny program:
http://sztukmistrze.eu/
 
Rafał Sadownik
dyr. artystyczny Carnaval Sztukmistrzów
 

Wydarzenia w Twoim mieście


21
kwietnia

Nasze filmy

Przydatne strony