Clemenceau. Wizjoner znad Sekwany. Wykład Jean-Noël Jeanneney

16 kwietnia
2019
Warszawa
Instytut Francuski w Polsce, Oficyna Naukowa oraz Mówią Wieki mają zaszczyt zaprosić na wykład francuskiego historyka Jean-Noël Jeanneney z okazji ukazania się w języku polskim jego książki pt. Clemenceau. Wizjoner znad Sekwany.
 
Wtorek 16 kwietnia 2019, o godz. 18:00
Mediateka Instytutu Francuskiego w Polsce, ul. Widok 12, Warszawa

 
Wstęp wolny
Spotkanie w języku francuskim
Spotkanie zorganizowane przy wsparciu Mission du Centenaire
 
Książka będzie do nabycia podczas wieczoru.
Po spotkaniu zapraszamy na lampkę wina.
 
Badacz uniwersytecki, historyk mediów pełniący liczne odpowiedzialne funkcje w dziedzinie kultury i komunikacji, od roku 1982 do 1986 był dyrektorem generalnym Radio France, następnie kierował Mission du Bicentenaire (1988-1989), pełnił rolę sekretarza Stanu w Ministerstwie Ekonomii (1991-1992), a także w Ministerstwie Kultury i Komunikacji (1992-1993). W latach 2002-2007 kierował Bibliothèque Nationale de France. Autor licznych publikacji na temat współczesnej historii, jest twórcą audycji Concordance des temps w radiu France Culture i doradcą autorów magazynu L’Histoire.
 
O książce:
 „Georges Clemenceau był wybitnym francuskim politykiem i znakomitym dziennikarzem. Zawsze na lewo od centrum, zawsze pragmatyczny, a w związku z tym nie szukał wyrazistej ideologii i filozofia polityki mało go interesowała. Zarzucano mu zarówno nadmierną skłonność do kompromisu czy wręcz oportunizmu, jak i nadużywanie słów i przykładanie nadmiernego znaczenia do spraw, którym się już raz poświęcił.
Nie można powiedzieć, by miał złe zdanie na swój temat i by cechował go brak pewności siebie, co ujawni się pod koniec jego długiego życia, podczas obrad pokojowych w Paryżu na początku 1919 roku. Jednak dla czytelnika polskiego interesujące jest przede wszystkim, że historia życia Clemenceau pozwala nam lepiej zrozumieć Francję, której — jak się okaże — nie znamy i która miała i ma bardzo szczególne nastawienie do wielu problemów politycznych i społecznych.
Clemenceau był wybitnym reprezentantem Francji, klasycznym radykałem i republikaninem, ale także klasycznym „postępowcem”, jakich dzisiaj już nie ma. Nikt już aż tak nie wierzy w zbawczą rolę
rozwoju cywilizacji i w nieuchronność postępu. Postawę Clemenceau dobrze zobaczymy na przykładzie jego zaangażowania w sprawy kolonialne. Był w tym zakresie otwarty, liberalny, postępowy i wyjątkowo, jak na ówczesne czasy, wrażliwy na złe strony „globalizacji””.
Ze wstępu Marcina Króla
 
Wydanie francuskie: CNRS Editions, 2016
Wydanie polskie: Oficyna Naukowa, 2019, wstęp: Marcin Król, tłumaczenie: Katarzyna Marczewska.
 
 

Wydarzenia w Twoim mieście


18
lipca

Nasze filmy

Przydatne strony