Wykład prof. Jean Marcou na Uniwersytecie Warszawskim

Cykl konferencji pt. „Europa i pamięć” zorganizowany przez Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego (OKFiSF UW) zakończył się 23 maja wykładem prof. Jean Marcou, dyrektora ds. stosunków międzynarodowych Sciences Po Grenoble i dyrektora dyplomu Master „Integracja i mutacje w rejonie Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu”. Wykład dotyczył różnych aspektów tureckiego nacjonalizmu.

Dzięki współpracy OKFiSF z Instytutem francuskim w Paryżu, sześciu francuskich i zagranicznych naukowców mogło przyjechać do Warszawy, żeby zaprezentować swoje prace na temat różnych form nacjonalizmu i wyrażania przynależności narodowej w Europie. Omówione zostały między innymi: rumuński nacjonalizm, nowa tożsamość ukraińska „po Majdanie”, związek między historią a budową narodu polskiego, a także poczucie przynależności narodowej Romów.
.

Jean Marcou i Nicolas Maslowski, dyrektor OKFiSF UW
 
Prof. Marcou wygłosił wykład na temat różnych twarzy tureckiego nacjonalizmu na przestrzeni wieków. Po krótkim wstępie dotyczącym współczesnych wydarzeń w Turcji, które świadczą o odradzającym się silnym nacjonalizmie, prof. Marcou określił trzy schematy odpowiadające trzem wielkim okresom tureckiego nacjonalizmu: podczas Imperium Osmańskiego, w okresie Republiki Turcji i we współczesnej erze pod rządami partii AKP.
 

Przydatne strony