«Cyd» Corneille'a w Teatrze Polskim

29 kwietnia
2011
30 kwietnia
2011
Warszawa
Hiszpania, Sewilla i Andaluzja,  noszące piętno rządów Maurów, tak jak wyobrażał je sobie w XVII wieku Pierre Corneille, jeden z najwybitniejszych francuskich dramatopisarzy, stanowiły inspirację sztuki Cydarcydzieła literatury francuskiej, w którym główni bohaterzy Roderyg i Szimena są rozdarci pomiędzy łączącym ich uczuciem, a poczuciem honoru.


Tragikomedia powstała  w 1637 roku, została przełożona na język polski w 1660 roku przez Jana Morsztyna. Właśnie z tego przekładu, w adaptacji Piotra Kamińskiego, skorzystał reżyser spektaklu prezentowanego w warszawskim Teatrze Polskim od 29 kwietnia, Ivan Alexandre.

Streszczenie:  Roderyk zwany Cydem jest słynnym dowódcą wojsk, cenionym przez wszystkich. Jego stary ojciec, Don Diego, żołnierz, którego świetność już przeminęła, został wyzwany na pojedynek przez ojca Szimeny. Będąc zbyt starym, aby wziąć udział w pojedynku, prosi syna by walczył za niego i ocalił honor rodziny.


Ale Roderyg kocha z wzajemnością Szimenę... Bohater staje więc przed dylematem iście korneliańskim. (Wyrażenie  «un dilemme cornélien» powstało na podstawie dramatu Corneille'a).


Chcecie wiedzieć jak kończy się ta  historia?  Wybierzcie się 29 kwietnia do Teatru Polskiego. Więcej informacji o biletach znajdziecie tutaj.

Spektakle 29 i 30 kwietnia, o  godz. 19.00, Teatr Polski, ul. Karasia 2

29  kwietnia o godz.15.30
zapraszamy na towarzyszące premierze "Cyda” spotkanie  poświęcone pojęciu honoru we współczesnym życiu politycznym i społecznym. W debacie udział wezmą: Stéphane Hessel oraz Tadeusz Mazowiecki.

Wydarzenia w Twoim mieście


12
sierpnia

Nasze filmy

Przydatne strony