Czwartki z kinem frankofońskim w PROMIE KULTURY

01 marca
2018
08 marca
2018
15 marca
2018
22 marca
2018
Warszawa
W marcu 2018, frankofońskie Rendez-Vous przenoszą się do PROMU KULTURY na warszawskiej Saskiej Kępie (ul. Brukselska 23). Siedem krajów zrzeszonych w Międzynarodowej Organizacji Frankofonii połączyło swoje siły, aby zabrać widzów w filmową podróż po swoich krajach. Pokazy odbędą się w cztery pierwsze czwartki marca o godzinach 18.00 i 20.00. Wstęp wolny, ale widzowie będą musieli wcześniej odebrać darmowe wejściówki  na pokazy – do odbioru w kasie kina. Od 20 lutego można odbierać wejściówki na pierwsze dwa czwartkowe seanse (na 1 i 8 marca), na dwa kolejne czwartki (15 i 22 marca) wejściówki będzie można odbierać od 5 marca. Każda osoba może odebrać po dwie wejściówki na seans (ale maksymalnie na dwa tytuły).

Filmy w oryginalnej wersji językowej z napisami w języku polskim (a w niektórych przypadkach również w języku francuskim).

Program:
Czwartek 1 marca 2018
18.00 „Paryż na bosaka” Walonia-Bruksela

Fiona, bibliotekarka z Kanady, rusza na misję – jedzie do Paryża, aby odnaleźć swoją ciotkę Martę, która za wszelką cenę nie chce trafić do domu starców. Niestety gdy Fiona przylatuje do Francji, okazuje się, że jej ciotka zniknęła bez śladu. Poszukiwania, podczas których jednym z towarzyszy Fiony zostaje lokalny bezdomny, zamieniają się w komiczną przeprawę przez ulice i zakątki Paryża. Film zbudowany jest z barwnych i starannie skonstruowanych kadrów.
Paryż na bosaka (Paris pieds nus) reż. Dominique Abel, Fiona Gordon, Francja, Belgia 2016, 86 min
Obsada: Dominique Abel, Fiona Gordon, Emmanuelle Riva, Pierre Richard
 

20.00  „Dalida. Skazana na miłość” Francja
Niezwykła, oparta na faktach, historia burzliwego i pełnego namiętności życia Dalidy.
Artystka wszechstronna, miss Egiptu, zdobywczyni 70-ciu złotych płyt. Urodą porównywana do Kleopatry, była uwielbiana przez publiczność na całym świecie. Wszystko czego dotknęła na scenie stawało się złotem, przeciwnie w życiu osobistym. Szaleńczo poszukiwała miłości -zakochanych adoratorów doprowadzała do obłędu, a nawet śmierci. Dla jednych dumna i zimna femme fatale, dla innych zagubiona piękność, która przyciągała niewłaściwych mężczyzn. Porywający portret niezwykłej kobiety, uwielbianej przez miliony, lecz niezrozumianej przez nikogo.
„Dalida. Skazana na miłość” (Dalida) reż. Lisa Azuelos, Francja 2016, 127 min
Obsada: Sveva Alviti, Riccardo Scamarcio, Jean-Paul RouveCzwartek 8 marca
18.00 „Małe Szczęścia” Maroko

Po śmierci ojca siedemnastoletnia Noufissa przeprowadza się wraz z matką do domu Lalli Aminy, żony wpływowego człowieka w medinie w mieście Tetouan. Noufissa bardzo zaprzyjaźnia się z Fetoumą, wnuczką Lalli Aminy. Obie dziewczyny przyrzekają sobie, że nigdy się nie rozstaną.  Kiedy Fetouma odkrywa, że Noufissa nie powiedziała jej o swoich zaręczynach, robi wszystko, aby nie stracić przyjaciółki.
Małe Szczęścia (Petits Bonheurs) reż. Mohamed Chrif Tribak, Maroko 2015, 86 min
Obsada: Anissa Lanaya, Farah El Fassi, Maha Daoud, Fama Farah


20.00 „Cud nad Tekirem” Rumunia
 Mara jest trzydziestoletnią znachorką w małej rybackiej wiosce w Delcie Dunaju, która za pomocą błota leczy mieszkańców. Kiedy okazuje się, że Mara zachodzi w ciążę i opowiada ludziom, że to za sprawą błota, nie człowieka, oskarżają ją o magię. Wygnana z wioski, ukrywając swój stan, zatrudnia się w pobliskim hotelu, w okolicy jeziora Tekirghiol, który prowadzi klinikę oraz centrum SPA dla bogatych klientów. Mara poznaje tam piękną Lili, która stara się zawzięcie rozwiązać problem jej zapłodnienia.
Przeszłość i natura tajemniczej kobiety stopniowo wychodzą na jaw, Marze i dziecku zaczyna grozić niebezpieczeństwo.
 
Cud nad Tekirem (Le miracle de Tekir) reż. Ruxandra Zenide, Rumunia 2015, 90 min
Obsada: Elina Löwensohn, Dorotheea Petre, Bogdan Dumitrache

 

Czwartek 15 marca
18.00 „Hochelaga, Ziemia Dusz” Kanada

 Montreal, czasy współczesne. Młody archeolog prezentuje przed zgromadzonym gremium swą pracę doktorską, opartą na wykopaliskach wykonanych na obszarze miejscowego stadionu, który zapadł się częściowo pod wpływem obfitych deszczów. Ekipa pod wodzą archeologa spędziła tam następnie kilka tygodni, odsłaniając kolejne artefakty przeszłości, dowodzące – co jest tezą rzeczonej pracy doktorskiej – że w tym właśnie miejscu prawie pięć wieków wcześniej doszło do pierwszego spotkania rdzennych dla tej ziemi Irokezów z białymi Europejczykami. W trakcie prezentacji akcja przenosi się do różnych epok, przedstawiając dziesiątki postaci, które przez ostatnie osiemset lat kochały, marzyły, nienawidziły, walczyły i umierały na tych terenach, próbując znaleźć swoje miejsce w świecie. Zostały po nich tylko przedmioty, czasami rzeczy codziennego użytku, innym razem suche słowa zapisane w różnego rodzaju raportach i zeznaniach. Ważniejsza jest jednak pamięć, pozwalająca na bazie przeszłości budować bardziej świadomą przyszłość.
 
„Hochelaga, Ziemia Dusz” (Hochelaga, Terre des Âmes) reż. François Girard, Kanada 2017, 100 min
Obsada : Tanaya Beatty, Roman Blomme
 
 

 
20.00 „Dzieciak” Francja, Kanada
Mathieu ma 33 lata i nigdy nie spotkał swojego ojca. Matka zawsze powtarzała mu, że jest owocem przypadkowego spotkania, które nie miało dalszego ciągu. Pewnego dnia mężczyzna dostaje telefon z informacją, że jego ojciec był Kanadyjczykiem i właśnie umarł. Okazuje się też, że Mathieu ma dwóch przyrodnich braci. Aby ich poznać decyduje się jechać na pogrzeb. Na miejscu, w Montrealu, zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nikt go nie zauważa i się nim nie interesuje. Jest sam na wrogim terytorium…
 
Dzieciak (Fils de Jean) reż. Philippe Lioret, Francja, Kanada 2015, 98 min
Obsada: Pierre Deladonchamps, Gabriel Arcand, Catherine de Léan
 

Czwartek 22 marca
18.00 „Czas Anny” Szwajcaria

Szwajcaria, kanton Neuchâtel, lata 1917 – 1933.
Młody zegarmistrz zakochuje się do szaleństwa w tajemniczej kobiecie. Jean i Anna pobierają się i wiodą szczęśliwe dzieląc ze sobą wszystko przy boku wiernych przyjaciół. Jean pracuje nad wynalezieniem wodoszczelnego zegarka. Przed nimi przyszłość pełna nadziei. Ale Anna zapada na tajemniczą chorobę i jej stan pogarsza się z dnia na dzień. Czy Jean i jego miłość zdołają ją uratować?
Czas Anny (Le temps d’Anna) reż. Greg Zglinski, Szwajcaria 2016, 90 min
Obsada : Gaëlle Bona, Mathieu Simonet, Jean-Charles Clichet


20.00 Tama. Luksemburg
Po dziesięciu latach spędzonych za granicą Catherine wraca do Luksemburga, aby odbudować więź z córką Albą, wychowywaną przez Elisabeth - matkę Catherine. Alba przyjmuje niespodzianie pojawiającą się w jej życiu matkę, chłodno i z dystansem. Elisabeth natomiast pragnie za wszelką cenę chronić wnuczkę i nie dopuszczać do niej Catherine.
Pewnego dnia Catherine porywa Albę na wyprawę nad jezioro na północ kraju. Zaczyna się niezwykła podróż, podczas której Catherine zrozumie, że jej największym przeciwnikiem jest ona sama.
Tama (Barrage ) reż. Laura Schroeder, Luksemburg 2017, 110 min
Obsada: Lolita Chammah, Themis Pauwels, Isabelle Huppert


 

Słowa kluczowe


Wydarzenia w Twoim mieście


22
marca

Przydatne strony