David Foenkinos, laureatem "Listy Goncourtów : polski wybór" 2014

KrakówLaureatem nagrody "Lista Goncourtów: polski wybór” 2014 został David Foenkinos za powieść „Charlotte”.


W tym roku polskie jury przyznało nagrodę z następującym uzasadnieniem:

„Przedstawiciele polskich uniwersytetów byli zachwyceni oryginalnością formy tej powieści, która rzuca nowe spojrzenie na temat często poruszany w literaturze. Emocje, które wzbudza, są dalekie od martyrologii. Subtelność i delikatność stylu pobudzają wyobraźnię czytelnika i skłaniają go do refleksji, jednocześnie ukazując sztukę tworzoną przez Charlotte. W książce tej nie znajdziemy nadmiaru słów czy wyczerpujących opisów. Jury doceniło także fakt, że autor był  do tego stopnia zafascynowany historią autentycznej bohaterki, że wręcz « przywrócił ją do życia ».”Powieść opowiada o życiu młodej malarki Charlotte Salomon, która umiera w wieku 26 lat będąc w ciąży. Po dzieciństwie spędzonym w Berlinie i przeżyciu rodzinnej tragedii, Charlotte jest stopniowo wykluczana przez nazistów ze społeczeństwa niemieckiego. Przeżywa pierwszą szaloną miłość, ale porzuca wszystko, by ostatecznie schronić się we Francji. Na wygnaniu oddaje się pracy artystycznej. Czując jednak zagrażające jej niebezpieczeństwo, powierza wszystkie swoje autobiograficzne prace swojemu lekarzowi ze słowami: „Oto całe moje życie”.


Instytut Francuski w Polsce – oddział w Krakowie informuje, iż po raz siedemnasty jury składające się ze studentów reprezentujących dwanaście uniwersytetów z całej Polski spotkało się 26 października 2014 aby obradować nad wyborem laureata nagrody „Lista Goncourtów: polski wybór”.

Nagroda „Lista Goncourtów: polski wybór” została zainicjowana przez Instytut Francuski w Krakowie w 1998 roku, a Akademia Goncourtów objęła nad nią honorowy patronat. Francuska Nagroda Goncourtów to jedno z najważniejszych wyróżnień w literaturze francuskojęzycznej.


Nazwisko tegorocznego laureata zostało oficjalnie ogłoszone w niedzielę 26 października o godz. 17.00, po tradycyjnym obiedzie Goncourtów w krakowskiej restauracji Cyrano de Bergerac, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.


Edycja 2014 „Listy Goncourtów: polski wybór” była prowadzona pod honorowym przewodnictwem Fundacji Jana Michalskiego, oraz w obecności zeszłorocznego laureata Nagrody 2013, Fédéric Verger, za powieść "Arden", które fragmenty ukazały się właśnie w języku polskim nakładem Wydawnictwa Noir sur Blanc.

Wydarzenia w Twoim mieście


26
lutego

Przydatne strony