Debata „Ratowanie Żydów w Polsce i we Francji”

28 lutego
2011
Warszawa
W 2010 na zaproszenie Mémorial de la Shoah, Instytutu Francuskiego w Warszawie i Żydowskiego Instytutu  Historycznego do Polski przyjechał Serge Klarsfeld.


W tym roku te trzy instytucje wspólnie organizują konferencję  poświęconą ratowaniu Żydów we Francji i Polsce, na której zostaną m.in. zaprezentowane relacje i nagrania świadków.

Patrick Cabanel, historyk na Uniwersytecie w Tuluzie, autor powieści Chère Mademoiselle (wyd. Calmann-Lévy), będzie analizował przypadki we Francji, natomiast Jacek Leociak historyk literatury w PAN, autor książki Ratowanie, opowieści Polakow i Żydów przedstawi tę problematykę w Polsce.


Jako świadek wystąpi pani Larissa Cain, która opowie o swoim dzieciństwie w warszawskim getcie i o działalności pani Ireny Adamowicz.

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprezentuje program „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie pamięci”.


Konferencji będzie towarzyszyć pokaz krótkometrażowego  filmu dokumentalnego Emmanuela Finkiela oraz relacje polskich Sprawiedliwych, sfilmowane przez Muzeum. Wieczór poprowadzi Eleonora Bergman (ŻIH) oraz  Jean-Yves Potel (Mémorial de la Shoah).


Spotkanie odbędzie się 28 lutego 2011 r., o godz. 18.00, w Żydowskim Instytucie Historycznym  (sala pod Błękitnym Wieżowcem). Wstęp wolny. | Tłumaczenie symultaniczne.


Przy okazji konferencji polecamy  kilka książek i filmów, które znajdziecie w Mediatece Instytutu Francuskiego (można je zarezerwować na naszym katalogu online):

Przydatne strony