Edward Baran - W przestrzeni papieru, wystawa malarstwa

od 05 lipca
2019
do 09 września
2019
Duszniki Zdrój

Edward Baran

W przestrzeni papieru, wystawa malarstwa

Muzeum Papiernictwa

Duszniki Zdrój

5 lipca – 9 września
 

Edward Baran jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydziału Malarstwa i Tkaniny. Artysta wyjechał do Francji w 1966 roku. Początkowo karierę artystyczną rozwijał w Paryżu, następnie w Nicei i Angers. Obecnie jest emerytowanym profesorem Akademii Sztuki w Angers,. ma 84 lata.

   W 2014 roku Muzeum Sztuki w Angers przygotowało wielką wystawę retrospektywną artysty, ponad 130 dzieł, w średniowiecznym zamku, siedzibie muzeum.

 

     Obecna wystawa w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, (Młyn Papierniczy z XVIII w.) jest jedną z najważniejszych wystaw w całej twórczości Edwarda Barana, podsumowującą działania artystyczne w technice papieru, która jest podstawą ideową i treściową jego prac.

  

    Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 05 lipca o godzinie 16.00. Wystawa potrwa do 09 września 2019r. i będzie towarzyszyła tegorocznemu Festiwalowi Szopenowskiemu w Dusznikach.

 

Krótka charakterystyka twórczości:

 

    Sztuka przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w Europie, czasu emigracji Edwarda Barana do Francji, porzuciła dwuwymiarową powierzchnię obrazu, odeszła w kierunku form przestrzennych, nowych technik i materiałów. Dzieło sztuki nabrało nowego znaczenia, źródłem były emocjonalne wartości wynikające z samego procesu tworzenia. W działaniach Edwarda Barana były to świadome ujawnianie wnętrza tworzywa poprzez tarcia i przetarcia (płótno - papier), nawiązanie do struktury włókna, w niezwykle pięknych, podkreślonych kolorami, geometryzujących formach. Poszukiwanie trzeciego wymiaru w obrazie dotychczas rozumianym dwuwymiarowo, było zupełnym novum na polu nieznanych tendencji w sztuce. Obrazy Edwarda Barana to wielopłaszczyznowe iluzje optyczne, kształtujące nierzeczywistą głębię, bawią kruchością użytej materii papieru.

 

Na zdjęciu wystawa w Muzeum w Angers 2014.


Wydarzenia w Twoim mieście


09
grudnia

Przydatne strony