Europa, droga rzymska - książka Rémiego Brague’a po polsku

Informujemy, że niedawno ukazała się po polsku książka Rémiego Brague’a pod tytułem Europa, droga rzymska (Europe, la voie romaine). Pozycja ta, opublikowana w Polsce nakładem wydawnictwa Teologia Polityczna wydana została między innymi przy wsparciu Institut français  w ramach programów wsparcia wydawniczego.


Rémi Brague (ur. 1947), pisarz, filozof, profesor na Sorbonie oraz na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium, to jeden z najwybitniejszych i najciekawszych współczesnych myślicieli europejskich. Jego książki, w tym przetłumaczona właśnie na język polski Europe, la voie romaine oraz La loi de Dieu: Histoire philosophique d'une alliance, otwarły na nowo dyskusję na temat łacińskich źródeł Europy.


"Zasadniczym przedmiotem rozważań książki Rémiego Brague'a jest tożsamość Europy. Niemal od początku badań nad tym zagadnieniem różni autorzy wskazywali na dwa źródła kultury Europy - greckie i żydowskie. Stąd wzięło się popularne wśród historyków z epoki Oświecenia i romantyków słynne przeciwstawienie: Ateny i Jerozolima. Rémi Brague podejmuje w nowy sposób problem tożsamości, stawiając pytanie o „drogę rzymską”, o łacińskość Europy. Stara się odpowiedzieć na pytanie o właściwość Europy. Jest nią – jego zdaniem - przyswajanie sobie tego, co jest jej obce. Europa bowiem historycznie, filozoficznie czerpie ze źródeł bijących poza nią. Zapożyczając z innych cywilizacji, droga rzymska dokonała założycielskiej syntezy pierwszej jedności kulturowej, która stała się pierwszym obszarem europejskim."


Książka dostępna w dobrych księgarniach i do wypożyczenia w Mediatece instytutu.  Zapraszamy do skorzystania z naszego katalogu online.


Zdjęcie : http://www.teologiapolityczna.pl

Wydarzenia w Twoim mieście


16
grudnia

Przydatne strony