Europejski tandem Francja-Niemcy a polskie ambicje

02 lutego
2012
Warszawa
Zapraszamy na debatę, organizowaną w ramach cyklu “Francja 2012: czas wyborów”. Dyskusja nad przyszłością integracji europejskiej jest obecnie szczególnie gorąca. Czy po utracie przez Francję potrójnego A historyczny tandem francusko-niemiecki nadal jest tak kluczowy? Czy Polsce uda się spełnić swoje ambicje?


Uczestnicy debaty odniosą się do deklaracji ministra Radosława Sikorskiego w Berlinie, skomentują ewolucję polskiej polityki europejskiej oraz możliwości realnych rozwiązań, które wzmocniłyby unię gospodarczą i walutową. Będzie to również okazja do oceny posiedzenia Rady Europejskiej 30 stycznia 2012 r., która ma zdecydować o kształcie tzw. paktu fiskalnego.

PANELIŚCIKonstanty Gebert, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR)

prof. Christian Lequesne, politolog, dyrektor CERI Sciences Po w Paryżu (Ośrodek Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi). Specjalista polityki europejskiej Francji, rozszerzenia oraz reformy Instytucjonalnej Unii Europejskiej. Opublikował między innymi: „Francja w nowej Europie. Przyswoić zmianę skali” (La France dans la nouvelle Europe. Assumer le changement d’echelle aux Presses de Sciences Po, 2008).

Marek Magierowski, publicysta tygodnika “Uważam Rze”, specjalizujący się w stosunkach międzynarodowych

Artur Orzechowski, z-ca dyrektora Departamentu Polityki Europejskiej, MSZMODERATOR
dr Philippe Rusin, ekonomista, dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich w Polsce. Specjalista transformacji polskiej gospodarki w latach 90 oraz integracji europejskiej.


 

2 lutego 2012, godz. 18.00
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

ul. Dobra 55/56, sala 316

Wydarzenia w Twoim mieście


31
maja

Nasze filmy

Przydatne strony