Festiwal Filmowa Stolica

od 02 lipca
2019
do 30 sierpnia
2019
Warszawa
Już po raz czternasty organizatorzy Filmowej Stolicy Lata zapraszają wszystkich mieszkańców Warszawy na darmowe pokazy filmów. Przez cały lipiec i sierpień w 33 miejscach będzie można obejrzeć ponad dwieście osiemdziesiąt filmów.

Miłośników kina francuskiego zapraszamy do parku Błonia Kamionkowskie w każdy wtorek lipca i sierpnia.
 
Wstęp wolny, filmy w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Sczegolowy program dostępny wkrótce na stronie: www.filmowastolicalata.pl

Program cyklu francuskiego:
 
2 lipca Becassine (Becassine)
9 lipca Cierpliwi pacjenci (Patients)
16 lipca Bettie wyrusza w droge (Elle s'en va)
23 lipca Ból (La douleur)
30 lipca Tour de France
6 sierpnia Wallay
13 sierpnia Na wojnie (En guerre)
20 sierpnia Niedobrani (Pas son genre)
27 sierpnia Piękne dni (Les beaux jours)

 
Becassine (Bécassine) reż. Denis Podalydès, Francja 2017, 104’
Adaptacja kultowego francuskiego komiksu dla dzieci. Becassine, guwernantka o gołębim sercu, której największym marzeniem jest wyjazd do Paryża, musi stawić czoła podstępnemu lalkarzowi i uratować markizę de Grand-Air przed bankructwem. 
W głównych rolach aktorka i piosenkarka Émeline Bayart, znana między innymi z „Rozumiemy się bez słów”, Karine Viard i Denis Podalydès, aktor prestiżowej Komedii Francuskiej.
 
Cierpliwi pacjenci (Patients) reż. Grand Corps Malade i Mehdi Idir, Francja 2016, 112’
Obsada : Pablo Pauly, Soufiane Guerrab, Moussa Mansaly
Wstawać, ubierać się, chodzić, grać w koszykówkę – tych wszystkich czynności Ben nie potrafi wykonywać w chwili, kiedy po ciężkim wypadku trafia do ośrodka rehabilitacyjnego. Jego nowi znajomi to tetraplegicy, paraplegicy, osoby z urazami czaszkowo-mózgowymi... Krótko mówiąc: inwalidzi z najwyższej półki. Razem będą odkrywać, czym jest cierpliwość. Będą walczyć, żartować, drzeć się na siebie, flirtować, a przede wszystkim wspólnie znajdą siły, by na nowo uczyć się życia. „Pacjenci” to historia o ponownych narodzinach, o chaotycznej podróży, na którą składają się zwycięstwa i porażki, łzy i salwy śmiechu oraz, co najważniejsze, spotkania: człowiek nie wraca do zdrowia w samotności.
Film oparty na historii słynnego francuskiego slamera Grand Corps Malade.
4 nominacje do Cezarów 2018
 
Bettie wyrusza w drogę (Elle s’en va) reż. Emmanuelle Bercot, Francja 2013, 116’
Obsada: Catherine Deneuve, Nemo Schiffman, Gérard Garouste
Sześćdziesięcioletnia Bettie (Catherine Deneuve) przechodzi kryzys: porzuca ją kochanek, a jej restauracja stoi na skraju bankructwa. Bettie wsiada do samochodu, sądząc, że wybiera się na krótką przejażdżkę. “Przejażdżka” okaże się ucieczką. W drodze spotka najróżniejszych ludzi, weźmie udział w gali dla byłych kandydatek na Miss Francji, nawiąże bliższą relację z córką i pozna swojego wnuka. A na końcu podróży – kto wie? – być może czeka na nią miłość?
 
Ból (La douleur) reż. Emmanuel Finkiel, Francja 2017, 126’
Obsada: Mélanie Thierry, Benoît Magimel, Benjamin Biolay
Czerwiec 1944 r. Francja wciąż jest pod okupacją niemiecką. Pisarz Robert Antelme, ważny działacz ruchu oporu, zostaje aresztowany i deportowany. Jego młoda żona Marguerite, pisarka i również działaczka ruchu oporu, szaleje z niepokoju, nie mając o nim wieści. Kiedy na drodze Marguerite staje francuski funkcjonariusz Gestapo, kobieta nawiązuje z nim niebezpieczną grę, która być może ocali jej męża.
Na podstawie autobiograficznej prozy Marguerite Duras. Francuski kandydat do Oscara 2019, osiem nominacji do nagrody Cezara 2019.
 
Tour de France reż. Rachid Djaïdani, Francja 2016, 95'
obsada: Gérard Depardieu, Sadek, Louise Grinberg
Dwudziestoletni raper Far’Hook wskutek pewnych porachunków musi na jakiś czas opuścić Paryż. Producent, Bilal, proponuje, by Far’Hook wybrał się z jego ojcem Serge’em na wycieczkę po francuskich portach śladem malarza Josepha Verneta. Pomimo szoku pokoleniowego i kulturowego, między obiecującym raperem a murarzem z północnej Francji zawiązuje się niezwykła przyjaźń.  
Cannes 2016 – Quinzaine des réalisateurs.
 
Wallay reż. Berni Goldblat, Francja 2017, 84'
Obsada: Makan Nathan Diarra, Ibrahim Koma, Hamadoun Kassogué
Trzynastoletni Ady mieszka wraz ze swoim ojcem we Francji. Sprawia wiele kłopotów. Dlatego ojciec postanawia wysłać go do rodziny mieszkającej w Burkinie Faso. Na miejscu chłopak zderzy się z zupełnie nieznaną sobie rzeczywistością. To, co wydawało się wakacyjnym wyjazdem, przerodzi się w pasmo nieszczęść, gdy wuj będzie próbował twardą ręką wychować upartego Ady’ego. Ale to nie ciężka praca czy surowe zwyczaje nauczą chłopaka pokory. Prawdziwą lekcję życia da mu miłość najbliższych i odkrywanie miejsca, które nazwać można domem.
 
Na wojnie (En guerre) reż. Stéphane Brizé, Francja 2018, 113’
Obsada : Vincent Lindon, Mélanie Rover, Jacques Borderie
Laurent Amédéo, pracownik fabryki części samochodowych Perrin Industrie organizuje strajk przeciwko zamknięciu tego ważnego dla lokalnej społeczności miejsca pracy. Rozpoczyna się dyplomatyczna wojna podjazdowa z władzami koncernu, w której stawką jest dobrobyt 1100 pracowników. Czy klasa robotnicza wytrwa solidarnie na stanowisku? Czy Laurent okaże się liderem potrafiącym zjednoczyć wszystkich wokół wspólnej walki?
6 nominacji na festiwalu w Cannes w 2018 roku.

Niedobrani (Pas son genre) reż. Lucas Belvaux, Francja 2014, 111’
Obsada: Émilie Dequenne , Loïc Corbery, Sandra Nkake,
Clément czytuje Kanta i Prousta, zaś życie Jennifer to lektura romansideł i kolorowych magazynów oraz karaoke z koleżankami. Serce i ciało są gotowe na wspaniałą miłość, ale czy to wystarczy, by przełamać bariery kulturowe i społeczne?
 
Piękne dni (Les Beaux Jours) reż. Marion Vernoux, Francja 2013, 94’
Obsada : Fanny Ardant, Laurent Lafitte, Patrick Chesnais, Jean-François Stévenin, Fanny Cottençon
Piękne dni przed nami? Caroline właśnie przeszła na emeryturę, czeka na nią nowe życie: od teraz będzie miała czas, aby zając się mężem i co najważniejsze – sobą. Szybko jednak zdaje sobie sprawę, że jej nowa rzeczywistość jest nudna i przewidywalna, szczególnie wtedy, gdy na urodziny zostaje zaproszona do klubu seniora. Początkowo niechętna, mimo wszystko decyduje się zaryzykować i skorzystać z propozycji. Co dziwnie, spotyka tam wspaniałych ludzi, zaczynając od młodego nauczyciela informatyki, który zdaje się być mało odporny na jej wdzięki. Caroline przejmuje wreszcie kontrolę nad swoim życiem i przeżywa drugą młodość – znajduje kochanka, doświadcza nowych rzeczy, łamie zasady i zdecydowanie nie robi tego, co jest od niej oczekiwane.
 

 
 

Wydarzenia w Twoim mieście


25
maja

Nasze filmy

Przydatne strony