Festiwal Frankofonii 2019

od 01 marca
2019
do 31 marca
2019
Warszawa Polska
Zapraszamy serdecznie na Festiwal Frankofonii, którego siódma edycja w Polsce odbędzie się od 1 do 31 marca 2019 roku. Dedykowany językowi Moliera festiwal będzie obfitować w wydarzenia i inicjatywy artystyczne mające na celu ukazanie niezwykłego bogactwa kultury z obszaru Frankofonii. Niezapomniana podróż po pięciu kontynentach odbędzie się na wielu płaszczyznach: teatr, kino, muzyka, literatura, kulinaria. Po raz pierwszy na festiwalu zagości także projekt naukowy.

PROGRAM EDYCJI 2019 - tutaj

Festiwal Frankofonii to seria koncertów (piosenka francuska z Justyną Bacz, koncert hip-hopowy z raperem PLK-Polak, wieczór disco z duetem Dada Discojazz z Walonii-Brukseli w wykonaniu tria Green Moon), pokazów filmów (m. in. z Maroka, Urugwaju, Luksemburga czy Szwajcarii), projektów literackich (spotkanie z prozą Prousta, rezydencja autorów francuskojęzycznych, którzy „od nowa” napiszą wybrane sztuki Molièra przy aprobacie szacownej Comédie-Française), a także kulinarnych (Wieczór Smaków Frankofonii, Goût de France/Good France) oraz edukacyjnych adresowanych do uczniów i licealistów. W tym roku odbędzie się też pierwsza edycja konkursu w j. francuskim Mój doktorat w 180 sekund, upowszechniającego badania naukowe realizowane przez doktorantów.
Dzięki staraniom sieci ośrodków Alliance Française Frankofonia zagości w wielu miastach Polski, jak na przykład w Lublinie, gdzie odbędzie się koncert światowej sławy artysty Richarda Galliano.
 
Więcej szczegółowych informacji o programie będzie można znaleźć na profilach Facebook facebook.com/frankofonia oraz institutfrancais.pl

 
CZYM JEST FRANKOFONIA?
Termin „frankofonia” pojawia się po raz pierwszy w 1880 roku, w książce francuskiego geografa Onésime’a Reclus, by określić obszar, na którym ludność mówi w języku francuskim. Upłynie jednak jeszcze wiele lat, zanim słowo zagości na dobre w przestrzeni publicznej. Współczesna Frankofonia to wspólnota ludzi porozumiewających się językiem francuskim, dialog ponad granicami państw, promowanie różnorodności kultur, a także otwartość na wielopłaszczyznową współpracę. Aktualnie 274 miliony osób na świecie posługuje się językiem francuskim, w tym 1 milion w Polsce. Międzynarodowa Organizacja Frankofonii (OIF), w której Polska ma status obserwatora od 1997 roku, zrzesza 84 kraje.
 
ORGANIZATORZY FESTIWALU:
Instytut Francuski w Polsce, Ambasady: Belgii, Francji, Kanady, Luksemburga, Maroka, Szwajcarii, Senegalu, Urugwaju, Argentyny, Libanu, Demokratycznej Republiki Konga, Przedstawicielstwo Walonii-Brukseli oraz Rumuński Instytut Kultury
 
 

Wydarzenia w Twoim mieście


31
października

Przydatne strony