Festiwal Frankofonii 2020

od 01 marca
2020
do 06 kwietnia
2020
Warszawa Polska
Zapraszamy serdecznie na Festiwal Frankofonii, którego ósma edycja w Polsce odbędzie się od 1 marca do 6 kwietnia 2020 roku. W tym roku Festiwal jest okazją do świętowania wyjątkowej rocznicy: pięćdziesięciolecia Międzynarodowej Organizacji Frankofonii. Program będzie obfitować w wydarzenia i inicjatywy artystyczne mające na celu ukazanie niezwykłego bogactwa kultury z obszaru Frankofonii. Niezapomniana podróż po pięciu kontynentach odbędzie się na wielu płaszczyznach: teatr, kino, muzyka, literatura, kulinaria i nauka. 

CZYM JEST FRANKOFONIA?
Termin „frankofonia” pojawia się po raz pierwszy w 1880 roku, w książce francuskiego geografa Onésime’a Reclus, by określić obszar, na którym ludność mówi w języku francuskim. Współczesna Frankofonia to wspólnota ludzi porozumiewających się językiem francuskim, dialog ponad granicami państw, promowanie różnorodności kultur, a także otwartość na wielopłaszczyznową współpracę. Aktualnie 274 miliony osób na świecie posługuje się językiem francuskim, w tym 1 milion w Polsce. Międzynarodowa Organizacja Frankofonii (OIF), w której Polska od 1997 roku ma status obserwatora, zrzesza 84 kraje.

ORGANIZATORZY FESTIWALU:
GADIF (Grupa Ambasad, Delegacji i Instytucji Frankofońskich​)

Ambasady: Belgii, Francji, Kanady, Luksemburga, Maroka, Szwajcarii, Senegalu, Tunezji, Rumunii, Urugwaju, Argentyny, Libanu, Demokratycznej Republiki Konga oraz Przedstawicielstwo Walonii-Brukseli, Instytut Francuski w Polsce i Rumuński Instytut Kultury.
 
Program GADIF:

03/03/2020
Warszawa

 
Gala Rozpoczęcia Festiwalu Frankofonii
 
Wstęp wolny z zaproszeniem
 
Występ belgijsko-kongijskiego komika KODY
 
Główny organizator: Ambasada Belgii w Polsce

01/03-14/04/2020
Alliance francaise Stowarzyszenie Wrocław, Rynek 58, Wrocław

 
Wystawa „Architektura i Monarchia w Rumunii
 
Wstęp wolny
 
Pod wieloma względami hospodar karol, wkrótce król karol I, stał się nie tylko założycielem nowej dynastii, ale także „pomysłodawcą” zupełnie nowego kraju. Mimo że to nie on otwierał listę sugerowanych przez część bojarstwa obcych kandydatów na tron rumuński, już od pierwszych spędzonych na terytorium nowej ojczyzny chwil zacząć odgrywać rolę głównego aktora procesu nation-building i przystąpił do budowy szeroko rozumianej infrastruktury.
Na czasy rządów kolejnego monarchy, króla Ferdynanda, przypadnie proces dynamicznego zróżnicowania programów budownictwa w Rumunii. Obok tych oficjalnych, finansujących wznoszenie siedzib administracji państwowej, wojskowej czy kościoła prawosławnego, pojawią się także większe inwestycje gminne i prywatne: kompleksy cerkwi parafialnych, nowe dzielnice mieszkaniowe, budynki biurowe czy hale przemysłowe.
Składowe „Stylu karola II”, lokalnej odmiany monumentalnego surowego klasycyzmu, kreować miały udramatyzowaną twarz stolicy – „Bukareszt heroiczny”. w warstwie społecznej odbijać miał on epokę nowoczesną, którą jakże wielu naukowców – marzycieli i idealistów – chciałoby na wyrost nazwać modernistyczną.
Dwa okresy sprawowania władzy przez króla Michała I (1927–1930 i 1940–1947) nie wyróżniały się, z różnych jednakże powodów, szczególną produkcją architektoniczną. Pierwszy okres naznaczył dotkliwie początek kryzysu ekonomicznego i stan niepewności politycznej spowodowany śmiercią króla Ferdynanda, kiedy książę karol II został wykluczony z linii sukcesji do tronu. Na okres drugi przypada instalacja trzech kolejnych reżimów totalitarnych oraz upadek dwóch z nich, kierowanych przez Iona Antonescu.
 
Główny organizator: Rumuński Instytut Kultury
 

05/03/2020
18:00

PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, Warszawa

 
Wstęp darmowy, liczba miejsc ograniczona (więcej informacji: institutfrancais.pl)

18:00 „Spójrz na mnie”, Tunezja
“Spójrz na mnie” to wzruszająca opowieść o trudnej relacji ojca z autystycznym synem, dojrzewaniu do odpowiedzialności, uczeniu się swego dziecka i walce o jego rozwój. Wypadek Sarah sprawia, że Lotfi, który porzucił rodzinę i ułożył sobie życie z inną kobietą w Marsylii, musi przyjechać na kilka dni do Tunezji, aby zająć się synkiem. Przebywając z nim, walcząc z codziennymi trudnościami i starając się zorganizować dziecku dom opieki, dochodzi do przekonania, że nie chce znów opuszczać Youssefa. Czy jednak chłopiec jest w stanie zaufać ojcu, który go zostawił, i w końcu spojrzeć mu w oczy? I jak zareaguje nowa partnerka Lotfi’ego, kiedy się dowie, że ten ma drugą rodzinę i została okłamana?

„Spójrz na mnie” (Regarde-moi) reż. Néjib Belkadhi, Tunezja, Francja, Katar 2018, 96 min.
Obsada: Nidhal Saadi, Idryss Kharroubi, Sawsen Maalej, Aziz Jebali
 
Główny organizator: Grupa Ambasad, Delegacji i Instytucji Frankofońskich (GADIF)
 
05/03/2020
20:00

PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, Warszawa

 
Wstęp darmowy, liczba miejsc ograniczona (więcej informacji: institutfrancais.pl)
 
20:00 "Kod Dedala", Francja
Dziewięciu tłumaczy zostaje zamkniętych w luksusowym bunkrze, aby przełożyć ostatnią część bestsellerowej serii. Kiedy efekty ich tajemnej pracy pojawiają się w Internecie, muszą ustalić, kto z nich jest złodziejem.

Kod Dedala (Les Traducteurs) reż. Régis Roinsard, Belgia, Francja 2019, 105 min.
Obsada : Lambert Wilson, Olga Kurylenko, Alex Lawther, Riccardo Scamarcio
 
Główny organizator: Grupa Ambasad, Delegacji i Instytucji Frankofońskich (GADIF)
 
05/03/2020
20:00

Hala COS Torwar, ul. Łazienkowska 6A, Warszawa
 

Wstęp biletowany
 
Koncert Mireille Mathieu
 
Koncert słynnej francuskiej artystki dla szerokiej publiczności.
 
Główny organizator: JVS Group
 
09/03/2020
19:30

Teatr Kamienica, Al. Solidarności 93, Warszawa

 
Wstęp biletowany
 
"Femmes czyli kobiety" - spektakl muzyczny
 
„Femmes czyli kobiety”  to niezwykłe spotkanie z piosenką francuską. Na spektakl składają się utwory z repertuaru francuskich i francuskojęzycznych artystek obecnych na scenie muzycznej XX i XXI wieku.
 
Główny organizator: Teatr Kamienica
10/03/2020
18:00

Mediateka Instytutu Francuskiego w Polsce, ul. Widok 12, Warszawa

 
Wstęp wolny
 
Promocja książki Tomasza Orłowskiego, byłego Ambasadora Polski we Francji
 
Spotkanie z Tomaszem Orłowskim, byłym ambasadorem Polski we Francji z okazji wydania jego książki "Nasz zakochany przewodnik po Francji, czyli dyplomatyczna ratatouille" (REBIS, 2020). Spotkanie w jezyku polskim.
 
Główny organizator: Instytut Francuski w Polsce
 
10/03-31/05/2020
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3, Warszawa

 
Wstęp biletowany
 
Wystawa : „Ahmed Cherkaoui w Warszawie. Polsko-marokańskie relacje artystyczne (1955-1980)”
 
Ahmed Cherkaoui uznawany jest powszechnie za pioniera i jednego z najwybitniejszych przedstawicieli marokańskiej sztuki współczesnej. Na początku lat 60. studiował rok w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a czas spędzony w Polsce okazał się przełomowy w jego malarskiej karierze.
Zaprezentowane na wystawie polsko-marokańskie relacje artystyczne okazują się niezwykle ważnym świadectwem transkontynentalnej wymiany kulturalnej w latach zimnej wojny.
 
Główny organizator: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

12/03/2020
18:00

PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, Warszawa

 
Wstęp darmowy, liczba miejsc ograniczona (więcej informacji: institutfrancais.pl)

Pokazy filmów frankofońskich: "Symfonia z Kinszasy" Republika Demokratyczna Konga

W całkowitej ciemności dwustu muzyków kończy grać dziewiątą symfonię Ludwika Beethovena, „Odę do radości”.  Awaria prądu, która wystąpiła na kilka taktów przed końcem występu jest jednak najmniejszym z problemów jedynej w Kongo orkiestry symfonicznej. W ciągu piętnastu lat swojego istnienia orkiestra przeżyła dwa zamachy stanu i wojnę domową. Na szczęście łączy ją pasja do muzyki i nadzieja na lepsze jutro.
 
„Symfonia z Kinszasy” (Kinshasa Symphony) reż. Martin Baer, Claus Wischmann, Niemcy 2010, 108 min

 
Główny organizator: Grupa Ambasad, Delegacji i Instytucji Frankofońskich (GADIF)

 
12/03/2020
20:00

PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, Warszawa

 
Wstęp darmowy, liczba miejsc ograniczona (więcej informacji: institutfrancais.pl)
 
Pokazy filmów frankofońskich : „Uderz w bęben” Szwajcaria
 
Wczesną wiosną 1970 roku mała wioska Monchoux w Valais przeżywa niezwykłe poruszenie. Czy to z powodu głosowania nad prawem wyborczym dla kobiet? A może z powodu zbliżającego się referendum w sprawie wydalania cudzoziemców? Nie, gorzej: rozpada się miejscowa orkiestra dęta! Połowa wioski obwinia Aloysa, a druga połowa - Pierre'a.  Początkowo jedynie muzyczny konflikt, przeradza się w debatę polityczną i nie oszczędza miłości…
 
„Uderz w bęben” (Tambour Battant) reż. François-Christophe Marzal, Szwajcaria 2019, 90 min
 
Główny organizator: Grupa Ambasad, Delegacji i Instytucji Frankofońskich (GADIF)

12/03/2020
19:00

Kino Pod Baranami, ul. Rajska 12, Kraków

wstęp płatny

Pokaz filmu "Nasze zmagania" 
Olivier jest jednym z tych pracowników, o których się mówi, że stanowią “serce firmy”. Dla przełożonych bywa też utrapieniem, bo broni jak lew interesów swoich kolegów i koleżanek. Meldując się w pracy pierwszy i wychodząc często ostatni, siłą rzeczy rzadko widuje żonę i dwójkę małych dzieci. Gdy pewnego dnia Laura znika bez słowa wyjaśnienia Olivier będzie musiał stać się pełnoetatowym panem domu. W poruszającym, a jednocześnie pokrzepiającym dramacie Seneza pierwsze skrzypce gra oczywiście Romain Duris, który po raz kolejny udowadnia, że doskonale czuje się w każdej filmowej konwencji. Film był pokazywany na festiwalu w Cannes w prestiżowej sekcji Semaine de la Critique.
Nasze zmagania (Nos batailles) reż. Guillaume Senez, Belgia, Francja 2018, 98 min

Główny organizator: Delegacja Walonii-Brukseli

 

14/03/2020
16:00

Mediateka Instytutu Francuskiego w Polsce, ul. Widok 12, Warszawa

 
Wstęp wolny
 
Godzina bajki
 
Godzina bajki po francusku i polsku, dla dzieci w wieku powyżej 4 lat i ich rodzin.
 
Główny organizator: Instytut Francuski w Polsce

15/03/2020
12:00

PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, Warszawa
 
Wstęp darmowy, liczba miejsc ograniczona (więcej informacji: link)
 
Pokazy filmów frankofońskich – DLA DZIECI : „Minga i złamana łyżka”, Kamerun
 
Pierwszy kameruński film animowany opowiadający historię dziewczynki Mingi, która za złamanie pamiątkowej łyżki zostaje wyrzucona z domu przez swoją macochę Mami Kaba i musi ruszyć do lasu w poszukiwaniu identycznego przedmiotu. Podczas swej podróży przeżywa mnóstwo przygód, a dzięki dobremu sercu udaje jej się przezwyciężyć kolejne przeszkody.
Ta wciągająca i wypełniona muzyką historia dla całej rodziny, nawiązująca do starej afrykańskiej opowieści, uczy pozytywnych wartości i porusza ważne i uniwersalne dla każdego tematy, takie jak miłość, siostrzeństwo, walka z przeciwnościami losu, szacunek do osób starszych, przebaczenie czy gościnność.
 
„Minga i złamana łyżka” (Minga et la cuillère cassée) reż. Claye Edou, Kamerun 2017, 80 min
 
Główny organizator: Grupa Ambasad, Delegacji i Instytucji Frankofońskich (GADIF)

 

18/03/2020
18:00

Mediateka Instytutu Francuskiego w Polsce, ul. Widok 12, Warszawa

 
Wstęp wolny
 
Promocja książki „Europa i jej intelektualiści” pod redakcją prof. Remigiusza Foryckiego
 
Promocja książki „Europa i jej intelektualiści” (WUW, 2020 pod redakcją prof. Remigiusza Foryckiego)
 
Główny organizator: Instytut Francuski w Polsce

19/03/2020
18:00

PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, Warszawa

 
Wstęp darmowy, liczba miejsc ograniczona (więcej informacji: institutfrancais.pl)
 
Pokazy filmów frankofońskich : „Młody Ahmed” Walonia-Bruksela
 
Tytułowy bohater nowego filmu braci Dardenne to zdolny, błyskotliwy belgijski 13-latek. Podczas gdy jego rówieśnicy spędzają czas na beztroskich zabawach, Ahmed wolne chwile przeznacza na studiowanie Koranu, gorliwe modły i rozmowy z lokalnym imamem. Mężczyzna umiejętnie podsyca niepokojąco rosnącą w chłopcu fascynację dżihadem.
Złota Palma za reżyserię na Festiwalu Filmowym w Cannes 2019
 
„Młody Ahmed” (Le jeune Ahmed) reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne, Francja, Belgia 2019, 84 min
 
Główny organizator: Grupa Ambasad, Delegacji i Instytucji Frankofońskich (GADIF)

 
 
19/03/2020
20:00

PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, Warszawa

 
Wstęp darmowy, liczba miejsc ograniczona (więcej informacji: institutfrancais.pl)
 
Pokazy filmów frankofońskich: „Miłość mojego brata” Kanada
 
Wygląda na to, że akademicka kariera Sophii stanęła pod dużym znakiem zapytania. Kobieta musi przełknąć gorycz porażki, gdyż nie udało jej się zdobyć wymarzonej pracy. Co więcej, jako bezrobotna jest zmuszona, by przynajmniej na jakiś czas wprowadzić się do mieszkania brata — Karima. Rodzeństwo zna się na wylot i nadspodziewanie dobrze odnajduje w nowej sytuacji. Sielanka nie trwa jednak wiecznie, a kończy się z chwilą, gdy Karim spotyka na swojej drodze atrakcyjną kobietę…
 
„Miłość mojego brata” (La femme de mon frère) reż. Monia Chokri, Kanada 2019, 117 min
 
Główny organizator: Grupa Ambasad, Delegacji i Instytucji Frankofońskich (GADIF)

19/03/2020 
19:00

Klub SPATiF, al. Ujazdowskie 45, Warszawa

 
Wstęp biletowany
  
Koncert zespołu Lumpeks
- odwołany
 
Jazzowy koncert francusko-polskiego zespołu.
 
Główny organizator: Klub SPATiF


20/03/2020
14:00

Uniwersytet Warszawski

 
Wstęp wolny
 
Mój doktorat w 180 sekund – etap krajowy
 
Już drugi rok z rzędu Instytut Francuski w Polsce organizuje konkurs « Mój doktorat w 180 sekund » w rejonie Europy Środkowej. Uczestnicy będą mieli za zadanie przedstawić w języku francuskim temat swojego doktoratu niedłużej niż w 3 minuty, przekonując jurorów i publiczność!
 
Główny organizator: Ambasada Francji w Polsce i Instytut Francuski w Polsce

 
20/03/2020
16:30
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK ul. Lipowa 4 30-702 Kraków

 
Dyskusja wokół pisarek i pisarstwa kobiet

Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela w Polsce, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie organizują dyskusję poświęconą pisarkom i pisarstwu kobiet w literaturze frankofońskiej. Zaprosiliśmy do udziału dwie belgijskie pisarki, Veronikę Mabardi i Annick Walachniewicz (polskiego pochodzenia), socjolingwistkę - profesor Laurence Rosier z Uniwersytetu w Liège i Przemysława Szczura - badacza literatur frankofońskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Dyskusja toczyć się będzie wokół zagadnienia równości kobiet i mężczyzn w twórczości literackiej, różnic w literaturze ze względu na płeć autora, zaprezentowania polskiej publiczności pisarek z Belgii, dialogu międzykulturowego między Belgią i Polską oraz ukazania języka francuskiego jako narzędzia promocji szeroko rozumianej różnorodności i wartości uniwersalnych.

Organizatorzy : Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela w Polsce, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

 

20/03/2020
Warszawa

 
Wstęp tylko z zaproszeniem
 
Wieczór smaków Frankofonii
- odwołany
 
Uroczyste przyjęcie na cześć Frankofonii , podczas którego przedstawicielstwa krajów frankofońskich – członkowie warszawskiej grup GADIF – zaserwują swoje narodowe potrawy i napoje. Wieczór będzie również okazją do wręczenia nagród GADIF laureatom konkursu dla doktorantów „Ma thèse en 180 secondes”.
 
Główny organizator: Grupa Ambasad, Delegacji i Instytucji Frankofońskich (GADIF)

 
21/03/2020 - odwołane
19:00
Teatr Polski w Bydgoszczy, Aleje Adama Mickiewicza 2, Bydgoszcz

 
Wstęp biletowany
 
Spektakl „My, Europa, Uczta narodów”
 
Spektakl „My, Europa, Uczta narodów” to interdyscyplinarna platforma wymiany myśli europejskiej. Dziesięciu artystów z całego kontynentu pod okiem Rolanda Auzeta stworzyło dialog o Europie oparty na tekście autorstwa Laurenta Gaudé. 
 
Główny organizator: Teatr Polski w Bydgoszczy


23/03/2020 - odwołane
18:30
Rezydencja Ambasadora Wielkiego Księstwa Luksemburga w Warszawie, ul. Słoneczna 15


Wstęp darmowy, konieczna wcześniejsza rejestracja na adres: katarzyna.stanczew@mae.etat.lu
 
Wieczór literacki z Jeanem Portante
 
Wieczór literacki w Rezydencji Ambasadora Wielkiego Księstwa Luksemburga w Warszawie z Jeanem Portante, luksemburskim  autorem o międzynarodwej renomie, którego zbiór wierszy « Po trzęsieniu » został wyselekcjonowany do nagrody w konkursie European Poet of Freedom
Kilka dni przed galą konkursu European Poet of Freedom w Gdańsku, luksemburski autor o międzynarodowej renomie, Jean Portante zaprezentuje w rezydencji Ambasadora Luksemburga w Warszawie swój zbiór poezji « Po trzęsieniu », przetłumaczony przez Wawrzyńca Brzozowskiego i opublikowany niedawno w Polsce przez wydawnictwo Wiatr od morza. W książce, wyselekcjonowanej do nagrody konkursu European Poet of Freedom, Jean Portante przywołuje elementy takie jak ogień, woda, światło i cień, używając przy tym języka o niezwykłej muzykalności.
Jean Portante urodził się w 1950 r. w Differdange (Luksemburg) i żyje w Paryżu. Jego twórczość, na którą składa się około 40 książek – poezji, romansów, esejów, sztuk teatralnych, doczekała się licznych tłumaczeń. We Francji poeta jest członkiem Académie Mallarmé. W Luksemburgu zaś  członkiem Institut Grand-Ducal. Jest laureatem wielu nagród literackich. Jego książki wydawane są w Luksemburgu, Francji, Belgii, Szwajcarii i dwudziestce innych krajów w tym w Polsce.

Główny organizator: Ambasadora Luksemburga

25/03/2020 odwołane
19:00
Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12, Warszawa


Wstęp darmowy, liczba miejsc ograniczona

« PÊCHEURS DE RÊVES »  -  francuskie piosenki
 
Laurent Brunetti i Mario Pacchioli, dwaj artyści z francuskojęzycznej Szwajcarii i Gryzonii, zapraszają na wieczór z piosenką francuską. Podczas spektaklu, przy akompaniamencie fortepianu artyści, jednocześnie kompozytorzy, autorzy i wykonawcy, przedstawią zarówno oryginalne piosenki teatralne, jak i wspaniałe dzieła piosenki francuskiej.

Główny organizator: Ambasada Szwajcarii

 

26/03/2020
18:00

PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, Warszawa

 
Wstęp darmowy, liczba miejsc ograniczona (więcej informacji: institutfrancais.pl)
 
Pokazy filmów frankofońskich : „Jaskółki z Kabulu”, Luksemburg
 
Lato 1998, Kabul jest w ruinie i znajduje się pod okupacją Talibów. Mohsen i Zunaira są młodzi i bardzo się kochają. Mimo okrutnej i nędznej rzeczywistości chcą wierzyć w przyszłość. Głupi krok Mohsena zmieni ich życie.
Animowany film jest adaptacją powieści Yasminy Khadra i został zaprezentowany w Cannes w selekcji Un Certain Regard.
 
„Jaskółki z Kabulu” (Les hirondelles de Kaboul) reż. Zabou Breitman, Eléa Gobbé-Mévellec, Francja, Luksemburg, Szwajcaria 2019, 81 min
 
Główny organizator: Grupa Ambasad, Delegacji i Instytucji Frankofońskich (GADIF)

26/03/2020
20:00

PROM Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23, Warszawa

 
Wstęp darmowy, liczba miejsc ograniczona (więcej informacji: institutfrancais.pl)
 
Pokazy filmów frankofońskich : „Sama na moim weselu”, Rumunia
 
Pamela, młoda Romka, różni się od innych kobiet w jej społeczności. Jest samotną matką, która mieszka z córeczką i babcią. Wszystkie trzy śpią na jednym łóżku. Trudno jest jej pogodzić potrzeby dwuletniej córeczki z własnymi marzeniami o wolności. Pewnego dnia Pamela zrywa z tradycją, która nie pozwala jej żyć tak, jakby chciała i wyrusza w podróż w nieznane. Słodko-gorzka, emocjonalna opowieść o potrzebie wolności.
 
„Sama na moim weselu” (Seule à mon mariage) reż. Marta Bergmann, Belgia, Rumunia 2018, 121 min
 
Główny organizator: Grupa Ambasad, Delegacji i Instytucji Frankofońskich (GADIF)

27/03/2020
18:30

Mediateka Instytutu Francuskiego w Polsce, ul. Widok 12, Warszawa

 
Wstęp wolny
 
Spotkanie klubu czytelnika « Bla, bla... Livres »
 
W mediatece otwieramy klub « Bla, bla... Livres » Będziemy spotykać się raz w miesiącu aby pogadać po francusku o książkach, które nam się spodobały. Tematem marcowego spotkania będzie „Frankofońska książka, która mnie poruszła”. Porozmawiamy sobie w języku Moliera o przyjemnosci czytania i posłuchamy co inni mają do powiedzenia.
 
Główny organizator: Instytut Francuski w Polsce

 

28/03/2020
17:00

Kościol Zbawiciela, ul. Parkowa 5, Sopot


Wstęp biletowany
 
Koncert tria tenorów „DIVINO”
 
Wyjątkowy koncert 3 tenorów francuskich DIVINO / Franck Robert, Arnold Pellegrini, Chris Schittulli / z akompaniamentem Lionela Espitalier / fortepian
 
Główny organizator: Lions Club Sopot

28/03/2020 - do potwierdzenia. Więcej informacji: dombretanii.org.pl
19:00
Klub Blue Note, Kościuszki 79, Poznań

 
Wstęp biletowany (sprzedaż biletów : bilety24.pl, CIK, Blue Note, Dom Bretanii)
 
Koncert Lili Cros & Thierry Chazelle
 
Duet Lili Cros & Thierry Chazelle zagrał około 750 koncertów we Francji i w krajach frankofońskich. Ich 3 autorskie płyty były nagradzane przez środowisko muzyczne i krytyków, którzy w maju 2019 po koncercie Lili Cros & Thierry Chazelle w paryskiej Olympii pisali: „Muzyczna perła” (Le Monde), „Rzadkie zjawisko” (Le Figaro), „Wspaniałe przeżycie” (La Croix). Zabawne teksty, wpadająca w ucho melodia, rytm wygrywany na basie przez Lili, jej wspaniały głos i uśmiech to kwintesencja wieczoru z artystami z Francji, którzy wystąpią po raz pierwszy w Polsce.

Główny organizator: Dom Bretanii w Poznaniu
 
03/04/2020
20:00

Klub Alchemia, ul. Estery 5, Kraków

wstęp płatny

 
Pochodząca z Namur w Walonii Charlotte wykonuje elektroniczny pop. Jej utwory są łagodne, zaangażowane, przepełnione zmysłowością. W 2019 r. wydała pierwszy album "Force et Amour" (Siła i Miłość). W jej muzyce można odnaleźć  nastrojowy śpiew Sigur Rós, brzmienia charakterystyczne dla alternatywnego rocka, czy shoegaze wykonywanego przez Daughter, klimat utworów London Grammar i Bon Iver. Pozostając pod wpływem zagranicznych idoli ta dream-popowa  artystka wykonuje w j. francuskim  swoją nastrojową, elektroniczną muzykę: « Długo szukałam sposobu na ukazanie źródeł inspiracji w kompozycjach, które śpiewam po francusku. Wydaje mi się, że utwory wykonywane w języku ojczystym są bardziej przekonujące i łatwiej trafiają do słuchaczy. »  Będąc z wykształcenia reżyserem, Charlotte realizuje własne clipy, jak chociażby teledysk do tytułowego utworu z albumu « Force et Amour » (https://youtu.be/q7FcBbi0uH0).
 
Główny organizator: Delegacja Walonii-Brukseli

 

06/04/2020
18:00

Teatr Syrena, ul. Litewska 3, Warszawa

 
Wstęp darmowy z zaproszeniem
 
Uroczysty koncert na zakończenie Festiwalu Frankofonii
 
Pochodząca z Namur w Walonii Charlotte wykonuje elektroniczny pop. Jej utwory są łagodne, zaangażowane, przepełnione zmysłowością. W 2019 r. wydała pierwszy album "Force et Amour" (Siła i Miłość). W jej muzyce można odnaleźć  nastrojowy śpiew Sigur Rós, brzmienia charakterystyczne dla alternatywnego rocka, czy shoegaze wykonywanego przez Daughter, klimat utworów London Grammar i Bon Iver. Pozostając pod wpływem zagranicznych idoli ta dream-popowa  artystka wykonuje w j. francuskim  swoją nastrojową, elektroniczną muzykę: « Długo szukałam sposobu na ukazanie źródeł inspiracji w kompozycjach, które śpiewam po francusku. Wydaje mi się, że utwory wykonywane w języku ojczystym są bardziej przekonujące i łatwiej trafiają do słuchaczy. »  Będąc z wykształcenia reżyserem, Charlotte realizuje własne clipy, jak chociażby teledysk do tytułowego utworu z albumu « Force et Amour » (https://youtu.be/q7FcBbi0uH0).
 
Główny organizator: Delegacja Walonii-Brukseli

 

Frankofonia w Instytucie Francuskim w Krakowie

Frankofonia w Szczecinie http://www.alliance-francaise.pl/szczecin/pl/agenda/2020/02/27/obchody-swieta-frankofonii
Frankofonia we Wrocławiu http://www.alliance-francaise.pl/wroclaw/pl/francofonia-2020
Wystawa Michała Batorego w Łodzi https://www.alliance-francaise.pl/lodz/pl/agenda/2020/01/22/michal-batory-w-lodzi 
Frankofonia w Katowicach http://www.alliance-francaise.pl/katowice/pl/agenda/2020/02/17/dni-frankofonii-2020
XXX DNI KULTURY FRANCUSKIEJ I FRANKOFONII - FRANCJA KOBIET, Dom Bretanii w Poznaniu https://dombretanii.org.pl/wydarzenia-kulturalne/aktualny-program
 

Więcej informacji wkrótce, organizatorzy zastrzegają sobie zmiany w programie.

 

Wydarzenia w Twoim mieście


07
lipca

Przydatne strony