Festiwal Wratislavia Cantans

10 września
2019
Wrocław
10 września 2019
godz. 19:00
kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja
plac Kościelny 1, Wrocław
 
Ensemble Organum
Marcel Pérès – kierownictwo artystyczne


Chorał mozarabski i marokańska tradycja Samaa
Zapraszamy na 54. edycję Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z muzyką klasyczną w Europie. W tym roku udajemy się w muzyczną podróż na południe.
 
Założony w 1966 r. przez Andrzeja Markowskiego festiwal do dziś skupia się przede wszystkim na prezentowaniu piękna ludzkiego głosu. Wydarzenie realizowane przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, jest synonimem najwyższej jakości artystycznej i organizacyjnej. Koncerty gwiazd muzyki poważnej co roku przyciągają tysiące melomanów do znakomitych akustycznie sal NFM oraz zabytkowych wnętrz Wrocławia i kilkunastu miast Dolnego Śląska. 
Każdy ma własną wizję Południa i dla wielu z nas jest to bardzo pociągający kierunek. W biografiach artystów odnajdujemy znaczące wspomnienia z podróży na południe. Goethe, dotarłszy na Sycylię, miał powiedzieć, że znalazł źródło wszystkiego. Stworzyliśmy dobrze utrwalony mit Południa – miejsca idealnego, w którym panuje dolce vita. Tegoroczna Wratislavia Cantans zwraca się właśnie w tę stronę: przygląda się nieustannie napływającym stamtąd inspiracjom, obserwuje przenikanie się tradycji, poszukuje w tym regionie źródeł naszej współczesnej kultury. Podczas festiwalu zobaczymy, jak wiele różnych rytów religijnych powstałych w obrębie chrześcijaństwa swój początek miało na południu – choćby ryt mozarabski, funkcjonujący w Kościele katolickim na Półwyspie Iberyjskim w czasach Maurów, kiedy to Południe niejako wdarło się do Europy.
Nawet trzysta nut może wyśpiewać na jednej sylabie kapłan sprawujący liturgię w rycie mozarabskim. Przebogata w melizmaty, misteryjny chorał, który swymi korzeniami sięga czasów starożytnych, przenosi słuchaczy w inny wymiar duchowy. Dziedzictwo śpiewu sakralnego z Półwyspu Iberyjskiego przedstawi francuski artysta Marcel Pérès – kochany przez publiczność, nieobawiający się kontrowersji, jeden z najsłynniejszy badaczy dawnej twórczości – wraz ze swoim znakomitym zespołem Ensemble Organum i pochodzącymi z Maroka śpiewakami z tradycji Samaa.

©B.AlyBeril


Wydarzenia w Twoim mieście


10
lipca

Przydatne strony