Filmy Jacques'a Tati w zrekonstruowanych cyfrowo wersjach w kinach

04 września
2015
Warszawa Kraków Częstochowa Poznań Wrocław Gdańsk Polska


Wszystkie arcydzieła Jacques'a Tatiego po raz pierwszy w Polsce w zrekonstruowanych cyfrowo wersjach. W kinach od 4 września.




 

Jacques Tati (1907-1982) – francuski reżyser, komik, scenarzysta i aktor. Określany francuskim Charlie’m Chaplinem i spadkobiercą Bustera Keatona. Stawiany obok najwybitniejszych twórców komedii w historii kina. Zasłynął rolą ekscentrycznego Pana Hulot, którego nieodłącznymi atrybutami były płaszcz, kapelusz i fajka w ustach. Pulsujący i uniwersalny humor jego filmów, często wynikający ze zderzenia staroświeckości z nowoczesnością, okazał się ponadczasowy i bawi po dziś dzień. Zdobywca nominacji do Oscara i nagród m.in. na festiwalach w Cannes i Wenecji.


 


 


 


 

Dzień świąteczny (1949)


W pewnym małym miasteczku funkcję listonosza pełni fajtłapowaty i rozkojarzony Francois. Mieszkańcy od dłuższego czasu nie są zadowoleni z jego usług. Tymczasem w pobliżu miasteczka odbywa się jarmark. Przyjaciele Francois upijają go i prowadzą do namiotu, w którym odbywa się pokaz filmu dokumentalnego o rewolucyjnych metodach pracy amerykańskich listonoszy. Wyraźnie zainspirowany pomysłami z kolegów zza Atlantyku próbuje wdrożyć w życie tamtejsze zasady działania…


 


 

Wakacje pana Hulot (1953)

Jacques Tati po raz pierwszy wprowadza na ekrany kin postać charyzmatycznego Pana Hulot.  Wysoki kapelusznik z nieodłączną fajką w ustach wyrusza na wakacje do cichego, nadmorskiego kurortu. Od momentu jego przybycia żaden z hotelowych gości nie zazna już spokoju. Pomimo czystych intencji, każdy jego krok przynosi kolejną, przezabawną katastrofę, siejąc wszechobecny zamęt..


 

Mój wujaszek (1958)




 


W kolejnej części przygód Pana Hulot Jacques Tati dowcipnie rozprawia się z wszechobecną technicyzacją dzisiejszych czasów. Kultowy bohater trafia do willi pana Arpel, w której zainstalowano najnowocześniejsze udogodnienia i patenty. Szereg gagów z udziałem Pana Hulot pokazuje, jak nowe technologie utrudniają człowiekowi życie, zamiast czynić je prostym i wygodnym.


 


 

Playtime (1967)


Uznawany za arcydzieło film Playtime, był jednocześnie najbardziej ryzykownym, ambitnym i kosztownym przedsięwzięciem w karierze Jacques’a Tatiego. Pan Hulot wyrusza do wysoko stechnologizowanego Paryża na spotkanie z amerykańskim biznesmenem. Po drodze natrafia m.in. na amerykańskich turystów, niemieckiego sprzedawcę i kolegę sprzed lat oraz wplątuje się w serię zabawnych i absurdalnych sytuacji.
Pan Hulot wśród samochodów (1971)

Pan Hulot wyrusza na targi motoryzacyjne do Amsterdamu, by zaprezentować swój eksperymentalny model samochodu. Po drodze napotyka szereg przeszkód i problemów technicznych, które utrudnią mu dalszą podróż. Czy Panu Hulot i jego wyjątkowemu pojazdowi uda się dotrzeć do celu?


 


 


 


 


 

Parada (1974)


W zrealizowanym dla szwedzkiej telewizji, ostatnim filmie w karierze Jacques Tati zaprasza widzów do cyrku, w którym sam pełni funkcję mistrza ceremonii. Choć widzimy na ekranie rozmaite występy z udziałem klaunów, muzyków, żonglerów i akrobatów, reżyser skupia się na widzach, wciągając ich do niezwykłej zabawy.  Wywołując odpowiednie reakcje, opowiadając osobiste historie, wyłapując przy pomocy ukrytych kamer również to, co miało pozostać w cieniu. Parada jest pełnym radości hołdem złożonym występom na żywo, a także powrotem do początków francuskiego reżysera związanych z musicalem.


 


 


 

Lista kin:


Warszawa – Kino.Lab – od 01.09.2015 w ramach cyklu Francuskie Rendez-Vous

Warszawa – Elektronik – od 2.09.2015

Warszawa – Iluzjon – 1-23.10.2015

Wrocław –Nowe Horyzonty – 29.09.-01.10.2015 w ramach cyklu Nowe Horyzonty dla Seniora

Gdańsk – Żak – 16-22.10.2015

Poznań – Muza – 2-11.10.2015

Kraków – Kino Pod Baranami – 4-9.09.2015

Kraków – Kino Mikro – 4.09-15.10.2015

Częstochowa –Iluzja – 11-16.09.2015

Wydarzenia w Twoim mieście


12
lipca

Przydatne strony