Pierwsza edycja konkursu „Mój doktorat w 180 sekund” w Polsce – wyniki!

04 kwietnia
2019
Warszawa

29 marca br. na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się pierwsza w Polsce edycja konkursu „Ma thèse en 180 secondes” („Mój doktorat w 180 sekund”). Konkurs jest organizowany przez Instytut Francuski w Polsce i sieć absolwentów France Alumni Pologne, przy wsparciu „Groupement des ambassades, délégations et institutions francophones de Pologne” (GADIF), Akademickiego Towarzystwa Romanistów Polskich Plejada i Ośrodka Kultury Francuskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
 
Udział w konkursie pozwala doktorantom zaprezentować swoje badania w języku francuskim, w prostych słowach i przed zróżnicowaną publicznością. Każdy uczestnik ma dokładnie 3 minuty, aby przedstawić swój temat w jasny, zwięzły i przekonujący sposób, korzystając przy tym tylko z jednego slajdu.
 

Zadanie popularyzujące tematy naukowe, wymagające umiejętności syntezy i dobrej komunikacji… i to po francusku!
 
W pierwszej edycji konkursu rywalizowało ze sobą 14 uczestników z całej Polski. Wystąpienia oceniało jury pod przewodnictwem Pierwszej Sekretarz i Konsul Ambasady Belgii w Polsce i na Litwie, w którego skład weszli przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Francusko-Polskej Izby Gospodarczej, kancelarii RJ Partners i firmy Cryptone.
 
Wystąpienia dotyczyły bardzo różnych tematów z zakresu termofizyki, literatury, filozofii, architektury, itd. Wszyscy uczestnicy przestrzegali wymaganego czasu, co do sekundy!
 
Publiczność, wśród której uczniowie szkół średnich, studenci i przedstawiciele świata biznesu, miała możliwość oddania głosu na swojego ulubionego uczestnika, który otrzymał Nagrodę Publiczności „France Alumni Pologne”.
 
Po wystąpieniach jury udało się na obrady, żeby wyłonić 3 nagrodzonych laureatów spośród 7 uczestników wybranych do udziału w finale „Europy Środkowej”, organizowanym z Austrią, Węgrami, Czechami i Słowacją. Finał odbędzie się 15 maja 2019 r. w Warszawie.
 
Po burzliwych obradach wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas „Soirée des Saveurs”, które jest tradycyjnym świętem zamykającym Festiwal Frankofonii organizowanym przez GADIF. Odbyło się ono w Sali Kolumnowej Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego. 

 
Wyniki konkursu :

- 1. miejsce (stypendium rządu francuskiego na pobyt badawczy we Francji): Anna Rucińska, Uniwersytet Jagielloński: "Joanna Guze (1917-2009) - portrait de traductrice"
- 2. miejsce oraz Nagroda Publiczności "France Alumni Pologne" (vouchery na zakup książek naukowych): Alicja Chwieduk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: "Un provocateur utile ? La réception de l’œuvre de Michel Houellebecq en France et en Pologne"
- 3. miejsce (vouchery na zakup książek naukowych): Marcela Paniak, Szkoła Filmowa w Łodzi: "Les photographies de la famille Paniak"
 
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy powodzenia laureatom zakwalifikowanym do finału w Europie Środkowej !

Wydarzenie 15 maja na Facebooku : https://www.facebook.com/events/2311602319165015/


Przydatne strony