W ostatnim dniu festiwalu FIPADOC 2019, 26 stycznia, ogłoszono listę nagrodzonych filmów. Można się z nią zapoznać pod linkiem https://www.fipadoc.com/fr/palmares/palmares-2019.php.
 
FIPADOC jest nowym międzynarodowym festiwalem filmów dokumentalnych, który korzysta z ponad trzydziestoletniego doświadczenia swojego poprzednika, czyli Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Audiowizualnej FIPA.
Jury Młodych Europejczyków złożone z siedmiu jurorów po uzgodnieniu opinii przyznaje nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego wybranego spośród dziesięciu filmów o różnej tematyce, ale interesującej dla młodych ludzi.
Jurorzy to amatorzy sztuki audiowizualnej w jej różnych odsłonach, ciekawi świata, zainteresowani ekranizacją rzeczywistości. Mają od 17 do 25 lat i porozumiewają się po francusku.
 
W tym roku Polskę reprezentowała Maria Gregorczyk z I LO z oddziałami dwujęzycznymi z językiem francuskim w Katowicach. Pozostali członkowie jury to Joris Bali (Francja), Lorenzo Gaini (Włochy), Iseult Mc Nulty (Irlandia), Daniela Sabová (Słowacja), Orsolya Veres (Węgry) i Tristan Wulff (Niemcy). Jury w tym składzie nagrodziło film "A Thousand Girls like me" (Francja, Afganistan), w reżyserii Sahry Mani.
A oto wrażenia Marii zaproszonej na Festiwal przez Instytut Francuski w Polsce i organizatorów Festiwalu, którzy wspólnie pokryli wszystkie koszty jej podróży i pobytu.
 
"Biarritz jest wyjątkowym miastem, który nie przestało mnie miło zaskakiwać przez cały okres pobytu na Festiwalu FIPADOC. Było to bardzo owocne doświadczenie, wiele się nauczyłam, mam mnóstwo wspomnień i nawiązałam nowe przyjaźnie. Cieszę się, że poznałam te wszystkie wspaniałe osoby zaangażowane w pracę przy Festiwalu. Mam nadzieję, że nawiązane w trakcie Festiwalu więzi z moimi koleżankami i kolegami z jury przetrwają. Dziękuję!"
 
Jeśli macie ochotę przeżyć to, co przeżyła Maria, zachęcam do śledzenia naszej strony na FB (https://www.facebook.com/francuskif/), gdzie pojawi się zaproszenie do udziału w jury w 2020 roku.
 

Instytut Francuski w Polsce

VARSOVIE
ul. Widok 12
00-023 Warszawa
22 505 98 18/28
+ Napisz do nas

CRACOVIE
ul. Stolarska 15
31-043 Kraków
12 424 53 50
+ Napisz do nas

Partnerzy:

Przydatne strony