Trzecie Polsko-Francuskie Forum Nauki i Innowacji 6 czerwca 2017

W dniu 6 czerwca br. w Pałacu Staszica w Warszawie (PAN) odbyło się trzecie Polsko-Francuskie Forum Nauki i Innowacji zorganizowane przez Ambasadę Francji, Instytut Francuski w Polsce oraz Polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Wydarzenie zgromadziło blisko dwustu uczestników, głównie badaczy i przedstawicieli zaangażowanych w rozwój bilateralnej współpracy naukowej.
 
Trzecia edycja Forum odbyła się w ramach obchodów 60 rocznicy współpracy naukowej pomiędzy Polską Akademią Nauk oraz Centre National de la Recherche Scientifique (Krajowym Centrum Badań Naukowych). Gościem honorowym Forum był prof. Jean-Pierre Bourguignon, Prezes European Research Council (ERC).
 
Wydarzenie podzielone zostało na sesję plenarną poświęconą wyzwaniom i strategiom rozwoju francusko-polskiej współpracy naukowej oraz dwie sesje tematyczne: o dwustronnej współpracy naukowej w ramach programu Polonium oraz o wspieraniu rozwoju innowacji z rozważeniem roli humanistyki innowacyjnej. Forum miało na celu przedstawić francusko-polską współpracę w dziedzinie badań i innowacji (szczególnie współpracę naukową w kluczowych dziedzinach francusko-polskiego partnerstwa strategicznego) oraz podkreślić perspektywy oferowane przez europejski program ramowy dotyczący nauki i innowacji «Horizon 2020».
 
Wydarzenie zainaugurowane zostało przez prof. Aleksandra Bobko, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Jean-Pierre’a Bourguignon, Prezesa European Research Council oraz Ambasadora Francji w Polsce Pana Pierre’a Lévy, który podczas swojego przemówienia (tekst przemówienia) podkreślił znaczenie i perspektywy współpracy polsko-francuskiej.
 
W sesji plenarnej «PAN-CNRS: 60 lat współpracy– wyzwania na przyszłość» udział wzięli: prof. Jean-Pierre Bourguignon, Prezes ERC, prof. Jerzy Duszyński, Prezes PAN, prof. Patrick Nédellec, Dyrektor Biura ds. Współpracy Międzynarodowej CNRS oraz Pan Michał Pietras, Dyrektor ds. Działalności Programowej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP).
 
Podczas Forum Pan Sławomir Dinew, adiunkt w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prowadzący badania nad teorią potencjału, odebrał nagrodę «Szolem Mandelbrojt» przyznawaną wybitnym polskim matematykom przez Instytut Francuski, Ambasadę Francji w Polsce oraz Francuskie Towarzystwo Matematyczne.
 
Po sesji plenarnej odbyły się dwie równoległe sesje tematyczne. Pierwsza o dwustronnej współpracy naukowej w ramach programu Polonium – pierwszy krok w kierunku europejskich projektów programu Horizon 2020 (z 10-minutowymi prezentacjami polskich i francuskich naukowców). Druga na temat promocji badań i rozwoju innowacji, podczas której zaprezentowane zostały cztery innowacyjne projekty badawcze w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.
 
Galeria zdjęć:
https://photos.google.com/share/AF1QipPwWEz9XBvS5oyetS8tOAEy9dgRJDav4k05K2mrHbPDyRQ2gTzeViFe48a4gcn8ZQ?key=aFptUW5rZ0R5RDVzVEJDOG84aUFxQ2xJdHY3Mk5R
 
Retransmisja wydarzenia na kanale Youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=mUV5-36TvpU
 
 

Przydatne strony