Francuski teatr w Polsce: szkolenie nauczycieli, rezydencja francuskojęzycznych pisarzy, festiwal dla młodzieży

31 stycznia
2019
Pod koniec stycznia 2019 roku Instytut Francuski w Polsce wspólnie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji zorganizował w ośrodku szkoleniowym ORE w Sulejówku pod Warszawą szkolenie zatytułowane „Teatr na zajęciach z języka francuskiego”, które przeprowadził Jan Nowak. Celem szkolenia było przekazanie nauczycielom języka francuskiego umiejętności pracy z tekstem teatralnym na zajęciach z języka francuskiego już od poziomu dla początkujących i doprowadzić uczniów do wystawienia przedstawienia.
Jan Nowak wspólnie z Iris Munos prowadzą Drameducation, tj. międzynarodowe centrum teatru frankofońskiego w Polsce. Jego założeniem jest propagowanie praktyk teatralnych i korzyści, jakie z tego wynikają dla nauczania języka. Polskim frankofilom jest już dobrze znany międzynarodowy Festiwal Teatrów Frankofońskich organizowany corocznie w czerwcu w Poznaniu. W 2018 roku zgromadził on ponad 200 licealistów z całej Polski i ze świata (z Albanii, Hiszpanii, Tunezji, Białorusi, Litwy, Czech, Rumunii), którzy mieli okazję wystąpić na scenie i podzielić się swoją teatralną pasją w czasie warsztatów prowadzonych przez francuskojęzycznych aktorów, autorów i reżyserów. Drameducation prowadzi również projekt „10 sur 10”, w ramach którego organizuje co roku, za każdym razem w innym miejscu w Polsce, rezydencję dla dramaturgów. Zaproszeni autorzy mają za zadanie napisać 10 dziesięciostronicowych sztuk dla dziesięciu aktorów. Przedstawienia oparte na tych sztukach mogą być odgrywane nawet przez uczniów początkujących w nauce języka francuskiego. Teksty są publikowane w jednym zbiorze, a przedstawienia grane w trakcie festiwalu w Poznaniu.
W szkoleniu w Sulejówku uczestniczyły nauczycielki z Częstochowy, Piastowa, Rzeszowa, Tarnowa, Katowic, Poznania i Bytomia. Zachęcone możliwościami przestawionymi w trakcie szkolenia, niektóre z nich postanowiły wziąć udział już w tegorocznej edycji Festiwalu, a ponadto umówiły się na spotkanie w Brunowie, gdzie w dniach od 22 lutego do 10 marca b.r. odbędzie się rezydencja z udziałem 10 autorów z Belgii, Kamerunu, Kanady, Francji i Szwajcarii. Ich zadanie będzie polegało na przetworzeniu dziesięciu największych sztuk Moliera, tak by uczynić je dostępnymi dla młodzieży uczącej się języka francuskiego. Rezydencja ta jest organizowana we współpracy ze słynnym teatrem Comédie française.
 Za tymi projektami, które dynamizują obraz języka francuskiego w Polsce, kryje się mały zespół Drameducation, którego energiczne działania zdążyły zdobyć międzynarodowe uznanie: Iris Munos jest laureatką szóstej edycji nagrody „Trophées des Français de l’étranger” (2018 rok) a Jan Nowak również w 2018 roku otrzymał „Prix Richelieu Senghor” przyznawaną pod honorowym patronatem Międzynarodowej Organizacji Frankofonii.
Gratulujemy tych działań przyczyniających się do ożywienia języka francuskiego i Frankofonii w Polsce!

 
 

Instytut Francuski w Polsce

VARSOVIE
ul. Widok 12
00-023 Warszawa
22 505 98 18/28
+ Napisz do nas

CRACOVIE
ul. Stolarska 15
31-043 Kraków
12 424 53 50
+ Napisz do nas

Partnerzy:

Nasze filmy

Przydatne strony