Francuskie komedie na Filmowej Stolicy Lata

04 lipca
2018
11 lipca
2018
18 lipca
2018
25 lipca
2018
01 sierpnia
2018
08 sierpnia
2018
15 sierpnia
2018
22 sierpnia
2018
29 sierpnia
2018
Warszawa
Instytut Francuski we współpracy z Carrefour Polska zapraszają na plenerowe pokazy komedii francuskich – starszych i nowszych. Pokazy w ramach festiwalu Filmowa Stolica Lata w każdą środę lipca (o godz. 21:30) i sierpnia (o godz.21:00) w parku Kamionkowskie Błonia Elekcyjne. Wstęp wolny!

Środa 4 lipca, 21:30
Francuski minister ( Quai d'Orsay) reż. Bertrand Tavernier, Francja 2013, 113 min
Obsada: Thierry Lhermitte, Raphaël Personnaz, Niels Arestrup, Anaïs Demoustier, Julie Gayet
Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników, zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Do jego obowiązków należy przygotowywanie przemówień charyzmatycznego ministra, Alexandre’a Taillard de Vorms. Niestety, minister jest bardzo zajęty i nie tylko nie znajduje czasu dla młodego urzędnika, ale co gorsza nie czyta jego przemówień i od razu każe je poprawiać. Na szczęście szef gabinetu uczy Arthura, jak poradzić sobie ze zmiennymi nastrojami ministra.
Cezar 2014: najlepsza drugoplanowa rola męska - Niels Arestrup
Nominacja do Cezarów w 2014: najlepsza ekranizacja, najlepsza drugoplanowa rola żeńska

Środa 11 lipca, 21:30
Pechowiec (La chèvre) reż. Francis Veber, 1981, 91 min
Obsada : Pierre Richard, Gérard Depardieu, Pedro Armendariz Jr.
 Gdy znika córka bogatego biznesmena, prywatny detektyw podejmuje się odnalezienia dziewczyny. W poszukiwaniach towarzyszy mu urzędnik, którego prześladuje wyjątkowy pech.
 
Środa 18 lipca
Camille powtarza rok (Camille redouble) reż. Noémie Lvovsky Francja 2012, 115 min
Obsada: Noémie Lvovsky, Samir Guesmi
Camille (Noémie Lvovsky) ma 16 lat, kiedy zakochuje się w Eriku i rodzi córkę. 25 lat później: Eric odchodzi od Camille do młodszej kobiety. W wieczór sylwestrowy Camille niespodziewanie wraca do przeszłości. Znów ma 16 lat. Spotyka swoich rodziców, przyjaciółki, kolegów z klasy i... Erica. Czy będzie go unikać i próbować zmienić życie ich obojga? A może znów się w nim zakocha, mimo że zna zakończenie ich historii?
Muzykę do filmu skomponował Gaëtan Roussel, lider francuskiego zespołu "Louise attaque".
Cannes 2012: Nagroda Stowarzyszenia Autorów, Reżyserów i Kompozytorów
MFF w Locarno 2012: Nagroda Variety Piazza Grande
Nominacje do Cezarów 2013:  Najlepszy film, Najlepsza aktorka, Najlepszy aktor drugoplanowy, Najlepsza aktorka drugoplanowa, Najlepszy reżyser, Najlepszy montaż, Najlepszy scenariusz oryginalny
 
Środa 25 lipca
Indianin w Paryżu (Un indien dans la ville) reż. Hervé Palud, Francja 1994, 90 min
Obsada : Thierry Lhermitte, Patrick Timsit, Arielle Dombasle, Miou-Miou
Stéphane, paryski makler giełdowy, planuje powtórny ślub. Zanim się jednak ożeni, musi rozwieść się z Patricią. Dopełnienie formalności wymaga podpisu obojga małżonków, dlatego Stéphane musi pojechać do wenezuelskiej dżungli, gdzie od kilkunastu lat mieszka jego żona. Kiedy dociera na miejsce, dowiaduje się, że ma 13-letniego syna imieniem Mimi-Siku, który wychowywał się wśród Indian. Ojciec obiecuje mu, że zabierze go do Paryża, gdy ten będzie dorosły. Nie trzeba na to długo czekać. Następnego dnia Mimi-Siku przechodzi rytuał indiańskiej inicjacji i Stephen nie ma innego wyjścia, jak wrócić do Francji z synem.
 
Środa 1 sierpnia
Niebo w gębie (Les saveurs du palais) reż. Christian Vincent, Francja 2012, 95 min
Obsada: Catherine Frot, Jean d'Ormesson, Hippolyte Girardot
Hortense Laborie, mistrzyni kuchni z Dordonii, dostaje propozycję nie do odrzucenia. Obejmie stanowisko osobistego kucharza prezydenta i przejmie odpowiedzialność za menu w Pałacu Elizejskim. Pomimo zazdrości kolegów po fachu, którzy nie życzą nowej szefowej najlepiej i dzięki swojej sile charakteru, Hortense jednak szybko zyskuje autorytet. Jej niezwykłe potrawy, trafiają nie tylko do podniebienia, ale i do serca prezydenta. Na szczytach władzy czeka na nią jednak wiele pułapek…
Film inspirowany prawdziwą, niezwykłą historią prezydenta Francji François Mitteranda i jego szefa kuchni w spódnicy.
Nominacje do Cezarów 2013: Najlepsza aktorka
Środa 8 sierpnia
Człowiek z Rio (L’homme de Rio) reż. Philippe Broca, Francja, 1964, 112 min
Obsada: Jean-Paul Belmondo, Françoise Dorléac, Jean Servais
Paryż. Z jednego z muzeów zostaje skradziona zabytkowa amazońska statuetka. Złodzieje porywają również naukowców, badających wymarłą pradawną cywilizację Malteków. Wśród uprowadzonych jest Agnes - córka zamordowanego profesora, który posiadał jedną z figurek Malteków. Dziewczyna zostaje wywieziona do Rio de Janeiro. Tymczasem do Paryża przyjeżdża przebywający na tygodniowej przepustce z wojska Adrien, chłopak Agnes. Gdy odkrywa, co się stało, rusza w szalony pościg za ukochaną.
 
Środa 15 sierpnia
Guillame i chłopcy! Kolacja! (Les Garçons et Guillaume, à table !) reż. Guillaume Galienne, Francja 2013, 87 min
Obsada: Guillaume Gallienne, André Marcon, Françoise Fabian, Nanou Garcia, Diane Kruger
Pani Gallienne, pełna temperamentu dama z klasy średniej ma troje dzieci, dwóch uznaje za synów, a trzeciego nazywa Guillaume. W związku z tym nastolatek nie postrzega siebie jako chłopca. Bardziej jako dziewczynkę lub, w najlepszym wypadku, geja. Guillaume jednak, przechodząc przez serię bolesnych doświadczeń, powoli zaczyna uwalniać się od zgubnego wpływu matki i odkrywać, kim tak naprawdę jest.
Gulillaume Gallienne zaadaptował na potrzeby kina swój cieszący się powodzeniem wśród publiczności i krytyków monodramat, za który w 2010 roku otrzymał francuską teatralną nagrodę Molière.
Cezary 2014:  najlepsza ekranizacja, najlepsza rola męska, najlepszy debiut filmowy i najlepszy montaż
 

Środa 22 sierpnia
Samotnik (Le sauvage) reż.  Jean-Paul Rappeneau, Francja , 1975, 143 min
Obsada : Yves Montand, Catherine Deneuve, Luigi Vannuchi
Caracas, Wenezuela. Zaraz po zaręczynach z Vittorio, Nelly od niego ucieka. Podczas gdy on ją ściga, ona szuka pomocy u Martina, Francuza w średnim wieku, którego poznaje przez przypadek. Martin pomaga jej uciec - odwozi na lotnisko i wręcza bilet do Paryża. Wydaje mu się, że może wrócić do spokojnego, samotnego życia na swojej wyspie, ale jest w błędzie i wkrótce znowu będzie niepokojony przez Nelly.
 

Środa 29 sierpnia
Prawda o Lulu ( Lulu femme nue) reż. Solveig Anspach, Francja 2014, 87 min
Obsada: Karin Viard, Bouli Lanners, Claude Gensac, Pascal Demolon, Corinne Masiero
Po nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej Lulu postanawia nie wracać do męża i trójki dzieci. Pod wpływem impulsu robi sobie wolne i spędza kilka beztroskich dni nad morzem. Na swojej drodze spotyka między innymi dorosłego mężczyznę, którego bracia nie odstępują na krok, śmiertelnie znudzoną starszą panią i prześladowaną w pracy kelnerkę. Z ich pomocą Lulu odnajdzie kogoś, z kim straciła kontakt dawno temu - samą siebie.
Ekranizacja komiksu Étienne Davodeau.
Nominacja do Cezarów w 2015: najlepsza ekranizacja i najlepsza drugoplanowa rola żeńska

Wydarzenia w Twoim mieście


18
lutego

Przydatne strony