Frankofońskie rendez-vous w Kino LAB

04 marca
2014
11 marca
2014
25 marca
2014
01 kwietnia
2014
Warszawa

 


Z okazji obchodów święta frankofonii, Kino LAB zaprasza we wszystkie wtorki marca na pokazy filmów frankofońskich. W programie miedzy innymi filmy: szwajcarski, marokański, rumuński, czy grecki…

Wstęp wolny, filmy z polskimi napisami.


 

Wtorek 4 marca


18.00 „Na wschód”, reż. Lionel Baier (Szwajcaria 2006, 112 min.)

Lucie i Lionel, dzieci pastora z Kantonu Vaud, którego przodkowie prawdopodobnie pochodzą z Polski, wyruszają w nocną podróż samochodem „pożyczonym” od radio Suisse. O ile jednak ich polskie korzenie są co najmniej wątpliwe, o tyle przeprawa przez Słowację i opuszczone fabryki na Śląsku, skradziony samochód, białe małżeństwo, student z Krakowa, fałszywe paszporty, czy podróż do Warszawy są jak najbardziej rzeczywiste.20.00 „Pegaz”, reż. Mohamed Mouftakir (Maroko 2009, 104 min.)

Pod opiekę pracującego w szpitalu psychiatrycznym Zineba trafia młoda, przerażona dziewczyna przekonana, że jest w ciąży z Władcą koni, legendarnym duchem. Zineb ma za zadanie nakłonić dziewczynę do mówienia. Rihana jednak nie chce współpracować…


Wtorek 11 marca 18.00 „Mój wujaszek Antoni”, reż. Claude Jutra (Kanada 1970, 110 min.)

Quebec, małe górnicze miasteczko w latach czterdziestych minionego wieku. Lokalna społeczność, zgromadzona w miejscowym sklepie w przeddzień Bożego Narodzenia, zapomina na kilka godzin o swoim niedostatku. Piętnastoletni Benoît odkrywa świat dorosłych: uczucia, cierpienie i małe szaleństwa, które na chwilę przybierają postać szczęścia. Najlepszy film kanadyjski wszech czasów.

Wprowadzenie do filmu po polsku przez dr hab. Radosława Rybkowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistę w dziedzinie kina kanadyjskiego.


 Wtorek 25 marca


18.00 „Nic do oclenia”, reż. Dany Boon (Belgia 2010, 108 min.)

1 stycznia 1993 roku: zniesienie granic celnych w UE. Dwóch agentów służby celnej, Belg i Francuz, dowiaduje się, że ich posterunki graniczne, we francuskim Courquain i w belgijskim Koorkin, zostaną wkrótce zlikwidowane. Belg Ruben Vandevoorde, pochodzący z rodziny od pokoleń źle nastawionej do wszystkiego, co francuskie, a przy tym nadgorliwy urzędnik, zostaje zmuszony do stworzenia pierwszego francusko-belgijskiego mobilnego posterunku granicznego.20.00 „J.A.C.E. ”, reż. Menelaos Karamaghiolis (Grecja 2011, 153 min.)

Jace, siedmioletni Albańczyk greckiego pochodzenia, jest świadkiem masakry w Argyrokastron, w której ginie cała jego rodzina zastępcza, a on sam wpada w ręce okrutnych przemytników dzieci. W brutalnym świecie rządzonym przez niesprawiedliwość, zbrodnie i strach, Jace rozpaczliwie szuka nowej„rodziny”.


Wtorek 1 kwietnia


18.00 „35 kieliszków rumu”, reż. Claire Denis (Francja 2009, 100 min.)

Lionel jest motorniczym paryskiej kolejki podmiejskiej RER. Od wielu lat samotnie wychowuje córkę. Ale Joséphine nie jest już dzieckiem. Ojciec i córka żyją obok siebie, niewiele troszcząc się o świat zewnętrzny. Dla Lionela liczy się tylko córka, dla Joséphine, ojciec. Powoli jednak Lionel zaczyna zdawać sobie sprawę z upływu czasu i z tego, że być może nadszedł czas rozstania...20.00 „Trzy etiudy”, reż. Cristi Puiu (Rumunia 2013, 157 min.)

Trzy filmy oparte na „Trzech rozmowach” rosyjskiego pisarza i filozofa Władimira Sołowjowa. Ta minimalistyczna trylogia o kinie, literaturze, życiu społecznym i duchowym jest wynikiem warsztatów przeprowadzonych we francuskim studiu arystycznym Chantiers Nomades przez słynnego rumuńskiego reżysera, Cristi Puiu.
 

Wydarzenia w Twoim mieście


19
września

Przydatne strony