Frankofońskie rendez-vous w Kino LAB

10 marca
2015
17 marca
2015
24 marca
2015
31 marca
2015
Warszawa
Przez cały marzec, miesiąc Frankofonii, Kino Lab zaprasza na Frankofońskie rendez-vous. Wtorki, wstęp wolny! Filmy z polskimi napisami.


 

3 marca

18.00: „Wspaniała” (Populaire), reż. Régis Roinsard, Walonia-Bruksela, Francja 2012, 111 min

Jest młoda, piękna i pełna wdzięku, ale ma bardzo mało wiary w siebie. 21-letnia Rose marzy, by uciec z małego miasteczka i znaleźć najlepszą pracę na świecie. W 1958 roku zajęcie dające możliwość podróży i przygód, o którym śnią wszystkie nowoczesne dziewczyny, to... praca sekretarki. Już wkrótce Rose nie tylko dostanie pracę w firmie ambitnego i przystojnego Louisa, ale też odkryje swój wyjątkowy talent.

20.00: „Uranya” (Uranya), reż. Kostas Kapakas, Grecja 2006, 100 min

Grecja, lato 1969, aby wyleczyć złamaną nogę chłopiec o imieniu Achileas zostaje wysłany do miasta, gdzie odkrywa telewizję. Od tej pory marzy tylko o tym, żeby kupić sobie telewizor. Z grupą przyjaciół postanawiają zebrać niezbędną sumę i godzą się na sprzedawanie greckich i amerykańskich flag.

10 marca

18.00:  „Bab'Aziz - drogi ojciec” (Bab’Aziz), reż. Nacer Khemir, Tunezja 2005, 96 min

Niekończącą się pustynię przemierzają dwaj dziwni wędrowcy. Ishtar, pełna energii kilkuletnia dziewczynka i jej stary niewidomy dziadek - opiekun, przewodnik i mistrz. Celem ich pielgrzymki jest wielki zjazd derwiszów, który odbywa się raz na trzydzieści lat. Miejsce spotkania jest jednak tajemnicą. Pielgrzymi, którzy chcą trafić na święto derwiszów, muszą kierować się sercem i wiarą, wsłuchiwać w odwieczną ciszę, a wtedy pustynia sama wskaże im drogę...

20.00: "Adios Carmen" (Adios Carmen), reż. Mohamed Amin Benamraoui, Maroko 2013, 103 min

1975 rok, północne Maroko. Dziesięcioletni Amar mieszka z wujem i czeka na powrót matki, która wyemigrowała do Belgii. Razem z bileterką lokalnego kina, Hiszpanką Carmen, Amar poznaje tajniki Bollywood i przyjaźni.

17 marca

18.00: „Reszta jest milczeniem” (rum. Restul e tăcere, fr. Le reste est silence), reż. Nae Caranfil, Rumunia 2007, 149 min

Bohaterem filmu jest Grig, syn gwiazdy Teatru Narodowego. Niestety, nie może on równać się z ojcem – jest za niski by występować na scenie, zbyt nieśmiały wobec kobiet, prowadzi nieumiarkowany tryb życia. Grig chce jednak popełnić wielki i niewybaczalny w oczach ojca błąd – pragnie wyreżyserować film, który ma być najsłynniejszą i najdłuższą produkcją, jaką kiedykolwiek zrealizowano, wierną rekonstrukcją mającej miejsce przed 35 laty wojny z Turkami.

24 marca

18.00 "Animation Express", zestaw filmów krótkometrażowych, Kanada, 80 min

Wstęp: dr Radoslaw Rybkowski, Uniwersytet Jagielloński

20.00: „Zimowi Nomadowie” (Hiver nomade), reż. Manuel von Stürler, Szwajcaria 2012, 90 min

Carole i Pascal wraz z trzema osłami, czterema psami i blisko tysiącem owiec wyruszają na zimową wędrówkę. Przez trzy miesiące, w nocy okryci jedynie plandeką i owczymi skórami, walczyć będą z mrozem i śniegiem. Mijając wille, tory kolejowe i obszary przemysłowe, pokonują zmieniający się krajobraz, spotykają znajomych i nowych mieszkańców stopniowo urbanizujących się okolic, w których coraz trudniej znaleźć miejsce do wypasu. Film przygodowy, należący do kina drogi, wracający do korzeni i stawiający pytania dotyczące współczesnego społeczeństwa.

31 marca

18.00: „Jak lew” (Comme un lion) reż. Samuel Collardey, Francja, Senegal 2012, 102 min

15-letni Mitri mieszka w senegalskim miasteczku. Jak wszystkie nastolatki w jego wieku, gra w piłkę nożną, snując marzenia o karierze w Barçy czy Chelsea. Kiedy zostaje dostrzeżony przez łowcę talentów, wierzy, że otrzymał życiową szansę. Aby jednak móc zaprezentować się przed wielkimi klubami europejskimi, Mitri potrzebuje pieniędzy.Rodzina oddaje chłopcu wszystkie oszczędności i zadłuża się, aby mu pomóc. Kiedy jednak Mitri przyjeżdża do Paryża, zostaje porzucony i nie ma grosza przy duszy. Nie potrafi znieść myśli o hańbie, jaką okryłby się powracając do rodzinnej wioski. Zaczyna się więc jego podróż w pogoni za marzeniami o karierze piłkarskiej, która wymagać będzie od niego ogromnej zaradności.

20.00:  „Dzisiaj” (Aujourd’hui) d’Alain Gomis, Senegal 2012, 88 min

Dziś jest ostatni dzień jego życia. Satché wie o tym z całą pewnością, choć jest silny i zdrowy. Wędruje po swym rodzinnym mieście, aby po raz ostatni spojrzeć na znajome widoki.

Wydarzenia w Twoim mieście


09
sierpnia

Nasze filmy

Przydatne strony