„Granice mojego języka są granicami mojego świata”, konferencja z okazji 20-lecia kształcenia dwujęzycznego w Łodzi

15 marca
2019
Łódź
W piątek 15 marca, z inicjatywy pani Aleksandry Ratuszniak, dyrektorki XIII LO z oddziałami dwujęzycznymi z językiem francuskim, we współpracy z łódzkimi placówkami edukacyjnymi oraz Politechniką Łódzką, która udostępniła pomieszczenia, odbyła się w Łodzi konferencja zatytułowana „Granice mojego języka są granicami mojego świata”. Konferencję objęli patronatem: Urząd Miasta Łodzi, Łódzkie Kuratorium Oświaty, ambasada Królestwa Hiszpanii oraz Instytut Francuski w Polsce. Jej celem było uczczenie 20 rocznicy powstania w Łodzi oddziałów dwujęzycznych z językiem niemieckim, angielskim, hiszpańskim i francuskim. Konferencja zgromadziła około 100 uczniów ze szkół podstawowych i 90 nauczycieli i prelegentów, którzy wypowiadali się na temat wielojęzyczności, jej znaczenia w procesie nauczania w szkole i na studiach oraz jej atutów w życiu prywatnym i zawodowym.

Poranną debatę poprowadziła pani Dorota Piotrowska, dyrektorka Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej. Świadectwa pani Joanny Jaroch-Pszenicznej z Francusko-Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, pana Aldo Vargas-Tetmajera ze Związku Miast Polskich, pana Bartosza Jagury z Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie n. Odrą oraz pana Tomasza Saryusz-Wolskiego z Politechniki Łódzkiej były pochwałą wielojęzyczności. Następnie nauczyciele wysłuchali wykładu pt. Rola wizualizacji w nauczaniu języków obcych i wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez panią Ewę Rzdanek i pana Benoit Villette z zespołu Zexperts FLE. Ewa i Benoit przedstawili nauczycielom sposoby ożywienia lekcji przez zabawę. Jednocześnie odbywały się warsztaty dla uczniów mające im przybliżyć różne języki obce i perspektywę korzyści wynikających z nauczania dwu i wielojęzycznego. Na koniec uczniowie zostali pasowani na ambasadorów dwujęzyczności i będą mieli za zadanie zarazić swoich kolegów ideą kształcenia dwujęzycznego.

Wydarzenie to nie było by możliwe bez współpracy pomiędzy różnymi instytucjami edukacyjnymi z Łodzi, liceami dwujęzycznymi oraz Politechniką Łódzką. Była to inspirująca i motywująca konferencja w samym środku miesiąca poświęconego Frankofonii.
 

Instytut Francuski w Polsce

VARSOVIE
ul. Widok 12
00-023 Warszawa
22 505 98 00
+ Napisz do nas

CRACOVIE
ul. Stolarska 15
31-043 Kraków
12 424 53 50
+ Napisz do nas

Partnerzy:

Nasze filmy

Przydatne strony