„Imigranci” laureat Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes w kinach

od 13 listopada
2015
do 13 grudnia
2015
Polska
Emigracja jako sposób na przeżycie – to temat najnowszego filmu francuskiego reżysera. Audiard opowiada historię byłego żołnierza, który walczył do niedawna jako bojownik organizacji Liberation Tigers of Tamil Eelam i stracił w czasie wojny domowej żonę i dziecko.  Z obcą kobietą i jej dzieckiem udając rodzinę uciekają z pogrążonej w wojnie domowej Sri Lanki do będącej szansą na lepszą przyszłość Europy.  Docierają na przedmieścia Paryża  i  zatrzymują  się  w jednym z mieszkań socjalnych.


Scenariusz oparty został częściowo na przeżyciach grającego główną rolę pisarza Antonythasana  Jesythasana.  Debiutujący jako aktor Jesythasan w bardzo przekonujący sposób wcielił się w rzekomego ojca rodziny, który w pewnym momencie zaczyna odczuwać odpowiedzialność za przyszywaną żonę i córkę. Audiard bardzo starannie kreśli portret psychologiczny bohatera, a dobrze napisane dialogi, wypowiadane przez świetnych wykonawców, składają się na dzieło trzymające w napięciu do ostatniej sceny.


„IMIGRANCI”, to kino radykalne, pokazujące świat imigrantów z punktu widzenia ich samych. Audiard przygląda się jednak również rodzinie – więziom między jej członkami oraz problemom, z którymi wspólnymi siłami muszą się mierzyć. Francuski reżyser stworzył kino najwyższej próby.


„Imigranci” (Dheepan) reż. Jacques Audiard, Francja 2015, 117 min

Występują : Antonythasan Jesuthasan,  Kelieaswari Srinivasan, Claudine Vinasithamby, Vincent Rottiers, Marc Zinga


Wydarzenia w Twoim mieście


15
grudnia

Przydatne strony