Jane Birkin wystąpi z programem Serge Gainsbourg Symphonique

19 kwietnia
2017
Warszawa
Jane Birkin
Serge Gainsbourg Symphonique
Wyjątkowy symfoniczny projekt ikony kina i muzyki
 
Jedyny koncert w Polsce!
 
19 kwietnia w Filharmonii Narodowej wystąpi Jane Birkin z programem Serge Gainsbourg Symphonique. Słynna brytyjska aktorka zaśpiewa piosenki wybitnego francuskiego kompozytora Serge'a Gainsbourga z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej, japońskiego pianisty Nobuyuki Nakajimy pod dyrekcją Michała Klauza.
 
 
Ceniona angielska aktorka, kompozytorka i wokalistka Jane Birkin przy wsparciu Philippe'a Lerichomme (dyrektor artystyczny, wieloletni współpracownik Serge'a) oraz dzięki aranżacjom i partiom fortepianowym Nobuyukiego Nakajimy, stworzyła specjalny projekt w hołdzie człowiekowi, który przez wiele lat był dla niej najbliższą osobą zarówno w życiu artystycznym, jak i prywatnym. Właśnie to z Gainsbourgiem Angielka nagrała kontrowersyjną piosenkę Je t'aime... moi non plus", która stała się przebojem na całym świecie. Birkin wspomina: „pewnego dnia rozmawiałam z kimś o tym, że Serge  ogromnie inspirował się muzyką klasyczną i byłoby wspaniale, gdyby jego teksty zinterpretować symfonicznie. Philippe wybrał piosenki, a Nobuyuki stworzył aranżacje. Są wręcz magiczne, brzmią tak jak muzyka Mendelssohna czy Messiaena”.
 
Jane Birkin / Serge Gainsbourg Symphonique zabrzmiał po raz pierwszy  podczas festiwalu Francofolies w Montrealu w czerwcu 2016 roku.
 
Jane Birkin wystąpiła w Warszawie w marcu 2010 r. na koncercie „Chopin inspiruje Gainsbourga w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w ramach festiwalu Francophonic wraz z polskimi i francuskimi wokalistami: z  trio jazzowym Andrzeja Jagodzińskiego, Andrzejem Smolikiem, Gabą Kulką i Nosfelem. Artyści zaprezentowali utwory Fryderyka Chopina oraz utwory Serge'a Gainsbourga inspirowane twórczością Chopina podkreślając tym samym wpływ polskiego kompozytora na współczesną kulturę popularną.
 
Brytyjska aktorka i piosenkarka stała się ikoną rewolucji seksualnej lat 60. dzięki roli w głośnym filmie Michelangelo Antonioniego, Powiększenie". Jane i Serge Gainsbourg tworzyli wspólnie przez 12 lat, stając się jedną z najbardziej gorących" par ówczesnego Paryża. Twórczość artystki charakteryzują pełne emocji i poczucia humoru nagrania zaśpiewane nieco dziecięcym, przypominającym szept głosem. Do tej pory Birkin wydała 15 albumów. Zagrała ponadto w ponad 80 filmach. Była trzykrotnie nominowana do nagrody Cezara - w 1985 roku za główną rolę w „La Pirate", w 1987 za pierwszoplanowy popis w obrazie „Kobieta mego życia" i za drugoplanową kreację w „La Belle noiseuse". W 1971 r. Jane Birkin urodziła dziecko Serge'a Gainsbourga, córkę Charlotte, która po latach, śladem matki, została aktorką.  
 
W październiku 2016 roku Jane Birkin wraz z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Michała Klauza nagrała w Warszawie płytę Birkin Gainsbourg Le Symphonique” z symfonicznymi interpretacjami najpiękniejszych piosenek Serge'a Gainsbourga. Album ukaże się 24 marca 2017 roku (Warner Music). Zapowiedź tego, co nas czeka, można zobaczyć tutaj:
 

 
Materiał promuje kompozycja La Javanaise", której fragment słychać w powyższym trailerze.
 
Organizatorami koncertu Jane Birkin / Serge Gainsbourg Symphonique jest Francophonic we współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce, Polską Orkiestrą Radiową, Trinity Entertainment.
 
Honorowy mecenat nad koncertem i wsparcie organizacyjne – Auchan Polska.
 
 
Więcej informacji 
https://www.facebook.com/francophonic.festiwal/
 
Organizator koncertu: Francophonic we współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce, Polską Orkiestrą Radiową oraz Trinity Entertainment
Data: 19.04.2017
Godzina: 20:00
Miejsce: Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5,  00-950 Warszawa
Bilety: dostępne w bileteriach Empik i wszystkich punktach sieci Eventim, eBilet oraz w kasach Filharmonii Narodowej
 
 
 
 

Słowa kluczowe


Wydarzenia w Twoim mieście


20
listopada

Przydatne strony