Kilka wspomnień i zdjęć z Warszawskich Targów Książki 2016

Warszawa
Od 19 do 22 maja na naszym stoisku można było odkryć świat Frankofonii. Jedenastu znanych i cenionych pisarzy przyjechało do nas z różnych stron świata (z Algierii, Francji, Haiti, Kanady, Maroka, Turcji, Walonii-Brukseli).

Przygotowaliśmy dla Was kilka zdjęć i krótki opis naszych wydarzeń...

... zaczynamy od prezentacji ekipy Mediateki Instytutu Francuskiego w Polsce!

Nasze stoisko odwiedziło wielu gości, którzy wzieli udział w licznych debatach oraz dyskusjach.

Prezydent miasta stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz przyszła na spotkanie wokół specjalnego wydania miesięcznika L'Histoire - 'Polscy Żydzi' prowadzonego przez Konstanego Geberta i Paula Gradvohla.Mogliśmy posłuchać wykładu Georges'a Minka i odkryć więcej szczegółów o jego książce zatytułowanej "Polska w sercu Europy".

Dwie pełne energii pisarki opowiedziały o swoich doświadczeniach i dziełach.

Barbara Constantine mówiła o sile serdeczności, pogodzie ducha i międzypokoleniowej solidarności.

Elisabeth Carrier przez blisko trzydzieści lat pracowała dla Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Podczas licznych misji humanitarnych niosła pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych w Afryce, Azji, na Bliskim Wschodzie, w Europie i Ameryce.


Boualem Sansal podczas pierwszego spotkania wyjaśnił problematykę swojej książki "Nasz ojciec esesman i męczennik"

Następnego dnia, na kanapie literackiej opowiadał o radykalizmie religijnym i zagrożeniach jakie niesie dla demokracji. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tahar Ben Jelloun przybliżył nam arabskie tradycje, baśnie i legendy, a jednocześnie poruszył  tematy pozycji społecznej kobiet, czy imigracji.W sobotę wzieliśmy udział w debacie między trzema wielkimi autorami: Lyonelem Trouillot, Tahar Ben Jellounem i Dominique Woltonem. Dyskutowali na temat literatury, zaangażowania i dzisiejszej roli pisarza."Golem", najnowsza książka Pierre'a Assouline'a nie jest już tak tajemnicza, dla tych, którzy wzięli udział w spotkaniu...Nedim Gürsel przedstawił historię rodzinnego Bosforu i opisał aktualną sytuację w Turcji.Po spotkaniach, pisarze podpisywali swoje książki na stoiskach BIEFu oraz u wydawców Sonia Draga, czy Karakter.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce odwiedził stoisko Frankofonii i wziął udział w krótkiej sesji fotograficznej z gośćmi Warszawskich Targów Książki, którzy byli zainteresowani instalacją "(Im)permanences".

Podczas WTK, instalacja "(Im)permanences" budziła ogromne zainteresowanie wśród wszystkich gości...Dla najmłodszych czekały liczne atrakcje zorganizowane przez wydawnictwa Muchomor i Adamada na naszym stoisku:Abp. Henryk Hoser SAC, ks. Aleksander Pietrzyk SAC oraz Piotr Kłoczowski zaprezentowali album "Homo homini res sacra. Cztery dekady działalności paryskiego Centrum Dialogu".Warszawskie Targi Książki 2016 zamkneliśmy ogłoszniem wyników konkursu "Et en plus je parle français", ale do tego tematu wrócimy w innym artykule.


 

Przydatne strony