Kino frankofońskie w PROMIE KULTURY

07 marca
2019
14 marca
2019
21 marca
2019
28 marca
2019
Warszawa
W marcu 2019 zapraszamy na kolejną edycję frankofońskich Rendez-Vous w PROMIE KULTURY na warszawskiej Saskiej Kępie (ul. Brukselska 23). Osiem krajów zrzeszonych w Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (w tym po raz pierwszy Urugwaj)  połączyło swoje siły, aby zabrać widzów w filmową podróż po swoich krajach. Pokazy odbędą się we wszystkie czwartki marca o godzinach 18.00 i 20.00. Wstęp wolny, ale widzowie będą musieli wcześniej odebrać darmowe wejściówki  na pokazy – do odbioru w kasie kina.
Od 20 lutego można odbierać wejściówki na pierwsze dwa czwartkowe seanse (na 7 i 14 marca), na dwa kolejne czwartki (21 i 28 marca) wejściówki będzie można odbierać od 1 marca. Jedna osoba może odebrać po dwie wejściówki na seans (ale maksymalnie na dwa tytuły).
Filmy w oryginalnej wersji językowej z napisami w języku polskim (a w niektórych przypadkach również w języku francuskim).

Program:

Czwartek 7 marca
 
18:00 „Pasja Augustyny”, Kanada
Simone Beaulieu, która zostaje Matką Augustyną, prowadzi szkołę klasztorną w Quebecu. Pełna pasji, oddana i wytrwała Matka Augustyna poświęca uczniom swoją energię i talent muzyczny. Szkoła zdobywa wszystkie nagrody w konkursach muzycznych w regionie, w jej murach rozbrzmiewają gamy, arpeggia, walce Chopina i inwencje Bacha. Ale gdy rząd zaczyna wprowadzać publiczny system edukacji w latach sześćdziesiątych, przyszłość szkoły, Matki Augustyny oraz sióstr zakonnych staje pod znakiem zapytania.
Pasja Augustyny (La passion d’Augustine) reż. Léa Pool, Kanada 2015, 103 min
Język: francuski, napisy: polskie
 
20:00 „Superjhemp powrót”, Luksemburg
Aby ocalić "mały" Luksemburg od kosmicznej katastrofy, skromny urzędnik w pełni życiowego kryzysu musi odzyskać super moce i stawić czoła swemu największemu lękowi: własnej rodzinie!
Superjhemp to bohater luksemburskiego komiksu, który ukazywał się w Luksemburgu od 1988 r.
Od premiery w kinach jesienią 2018 roku film "Superjhemp Retörns" stał się najpopularniejszym filmem w historii luksemburskiego kina.
Superjhemp powrót (Superjhemp Retörns) reż. Félix Koch, Luksemburg 2018, 100 min
Język: luksemburski, napisy francuskie i polskie
 
Czwartek 14 marca

18:00 „Mokka”, Szwajcaria
Spokojne życie pisarki Diane przerywa rodzinna tragedia. Jej syn Luc ginie w wypadku samochodowym. Policji nie udaje się ustalić sprawcy. Wiadomo jedynie, że poruszał się mercedesem w kolorze mokki. Wiedziona obsesją Diane ucieka z kliniki psychiatrycznej, aby odnaleźć kierowcę mercedesa i wymierzyć sprawiedliwość. Właścicielką szukanego przez nią samochodu okazuje się tajemnicza Marlene.
Mokka (Moka) reż. Frédéric Mermoud, Szwajcaria, Francja 2016, 92 min
Język: francuski, napisy: polskie
 
20:00 „Charleston”, Rumunia
Ioana ginie w wypadku samochodowym. Po śmierci żony Aleksander zostaje sam. Kilka tygodni później, pewnego wieczoru, samotnego i pijanego Aleksandra odwiedza Sebastian. Młodszy i nieśmiały mężczyzna okazuje się kochankiem Ioany. Zrozpaczony prosi jej byłego męża, aby ten pomógł mu pokonać rozpacz spowodowaną śmiercią kobiety.
Charleston reż. Andrei Cretulescu, Rumunia, Francja 2017, 119 min
Język: rumuński, napisy francuskie i polskie
 
Czwartek 21 marca
 
18:00 „Nasze zmagania”, Walonia-Bruksela
Olivier jest jednym z tych pracowników, o których się mówi, że stanowią “serce firmy”. Dla przełożonych bywa też utrapieniem, bo broni jak lew interesów swoich kolegów i koleżanek. Meldując się w pracy pierwszy i wychodząc często ostatni, siłą rzeczy rzadko widuje żonę i dwójkę małych dzieci. Gdy pewnego dnia Laura znika bez słowa wyjaśnienia Olivier będzie musiał stać się pełnoetatowym panem domu. W poruszającym, a jednocześnie pokrzepiającym dramacie Seneza pierwsze skrzypce gra oczywiście Romain Duris, który po raz kolejny udowadnia, że doskonale czuje się w każdej filmowej konwencji. Film był pokazywany na festiwalu w Cannes w prestiżowej sekcji Semaine de la Critique.
Nasze zmagania (Nos batailles) reż. Guillaume Senez, Belgia, Francja 2018, 98 min
Język: francuski, napisy: polskie
 
20:00 „Dziewczyny z promenady”, Urugwaj
 Na tle nadmorskiego bulwaru w Montevideo, trzy szukające szczęścia kobiety walczą z przeciwnościami losu. Młoda singielka, która boi się samotności, mężatka, której związek przechodzi kryzys i emerytka, która została całkiem sama. Nauczą się od siebie nawzajem, że zmiana zawsze jest możliwa.
Dziewczyny z promenady (Rambleras), reż. Daniela Speranza, Urugwaj 2013, 93 min
Język: hiszpański, napisy: francuskie i polskie
 
Czwartek 28 marca
 
18:00 „Andaluzja, moja miłość”, Maroko
Said i Amine to dwaj studenci z Casablanki marzący o Europie. Spotykają się  w małej wiosce na północy Maroka. Z pomocą nauczyciela wynajmują małą łódkę i płyną w kierunku wybrzeża Europy. Łódka tonie. Morze wyrzuca Amine z powrotem na wybrzeże wioski, natomiast Said zostaje wyrzucony na plażę u wybrzeża hiszpańskiej Andaluzji. Ale Andaluzja wydaje się Saidowi obca. Amine zauważa zaś, że w marokańskiej wiosce dzieją się dziwne rzeczy.
Andaluzja moja miłosć (Andalousie, mon amour) reż. Mohamed Nadif, Maroko 2011, 86 min
Język: arabski, napisy: francuskie i polskie
 
20:00 „Nasze najlepsze wesele” Francja
Max jest właścicielem uznanej firmy cateringowej. Przez 30 lat zaplanował i zorganizował setki imprez, ale po drodze utracił cały zapał do pracy. Na wewnętrzne dylematy nie ma jednak czasu, bo oto nadchodzi wielki dzień Pierre'a i Heleny. Para zakochanych postanawia wziąć ślub w romantycznych wnętrzach XVIII-wiecznego zamku. Zatem Max, jak przystało na profesjonalistę, bierze się do działania. Rekrutuje kelnerów, kucharzy i pomywaczki. Poleca fotografa, zatrudnia zespół muzyczny, a nawet osobiście zajmuje się aranżacją kwiatów. Jednym słowem robi wszystko, by wielka impreza odniosła równie wielki sukces. Niestety, seria nieprzewidzianych zdarzeń wywraca misterny plan do góry nogami, a wesele marzeń z godziny na godzinę zamienia się w katastrofę stulecia. Czy Max i jego ludzie zdołają opanować sytuację, zanim będzie za późno? 
Nasze najlepsze wesele (Le sens de la fête) reż. Éric Toledano, Olivier Nakache, Francja 2016, 117 min
Język: francuski, napisy: polskie


 
 
 
 
 

Wydarzenia w Twoim mieście


21
października

Przydatne strony