KOBIETY FILMU w TV5MONDE

od 08 marca
2018
do 31 marca
2018
Międzynarodowy Dzień Kobiet świętujemy przez cały marzec !
Obejrzyjcie filmy uznanych reżyserek, portrety inspirujących i odważnych kobiet: między talentem a zaangażowaniem, programy w rodzaju żeńskim od 7 marca w TV5MONDE.

CZWARTKI WIECZOREM: FILMY ZREALIZOWANE PRZEZ KOBIETY
PRISONNIÈRES

Czwartek 8 marca o 21.00
« Prisonnières » to jedyna w swoim rodzaju relacja z żeńskiego więzienia. Stłoczone w zakładzie karnym w Rennes więźniarki żyją na widoku, w ludzkiej mieszaninie. Każda z nich ma własną historię, swoje małe zwycięstwa. W każdej drzemie tłumiony bunt.

Reżyseria: Charlotte Silvera (Francja, 1988)
Nagroda Georges de Beauregard, 1988

LES CHAISES MUSICALES
Czwartek 15 marca o 21.00


Perrine, singielka, czasami niezdarna, wykształcenie muzyczne, grywa na imprezach urodzinowych. Pewnego dnia, zupełnie przypadkowo powoduje, że pewien mężczna wpada do zsypu. Gdy dowiaduje się, że mężczna jest w stanie śpiączki, zrobi wszystko, aby się wybudził. Nawet zaczyna ingerować w jego życie..

Reżyseria, scenariusz : Marie Belhomme (Francja, 2015)

ET TA SOEUR
Czwartek 22 marca o 21.00

Pierrick jest nadal w szoku po odejściu brata, ale przyjmuje propozycję spędzenia kilku dni w rodzinnym domu Tessy, swojej najlepszej przyjaciółki. Po przyjeździe stwierdza jednak, że dom jest już zajęty przez przyrodnią siostrę Tessy - Marie, która przyjechała leczyć rany po zawodzie miłosnym...

Reżyseria : Marion Vernoux (Francja, 2015)

SAUF LE RESPECT QUE JE VOUS DOIS
Czwartek 29 marca o 21.00


François, lat 40 , ma wszystko, aby być szczęśliwym: rodzinę, pracę, przyjaciół...Jednak tragiczne wydarzenie w miejscu pracy spowoduje, że zwątpi o wszystkich zasadach, które dotąd kierowały jego życiem. Czy François obudzi się i odrzuci to, co dziś uznaje za niedopuszczalne ?

Reżyseria: Fabienne Godet (Francja, 2005)
Grają: Marion Cotillard, Olivier Gourmet

SPECJALNIE NA DZIEŃ KOBIET: 7 i 8 MARCA
LA CONSOLATION
Środa 7 marca o 18.40


Ukojenie to dyskretnie i błyskotliwie opowiedziana historia prezenterki telewizyjnej Flavie Flament. Skonsultowała się z psychiatrą z powodu niekreślonych bóli i powracających zawrotów głowy. Lekarz zasugerował jej, że prawdopodobnie jakieś zdarzenie z przeszłości jest powodem jej cierpienia fizycznego. Razem oglądają albumy z dzieciństwa i wtedy Flavie przypomina sobie, że w wieku 13 lat zostala zgwałcona przez słynnego fotografa Davida Hamiltona.

Reżyseria, scenariusz: Marie Belhomme (Francja, 2015)
Według książki Flavie Flament.
Najlepszy film telewizyjny na festiwalu w La Rochelle (2017)

ELLES ONT TOUTES UNE HISTOIRE
Czwartek 8 marca o 18.40

Spotkania z odważnymi kobietami, które potrafiły zmienić cierpienie i przemoc w siłę, a ból w sukces. Kamerun, Kambodża, Senegal, Nikaragua i Etiopia to kraje w których mieszkają Hawaou, Min, Joséphine, Antonia i Mulu.

Reżyseria: Nils Tavernier (Francja, 2016)

UN JOUR, JE SERAI PRÉSIDENTE
Czwartek 8 marca o 19.30


Osobista walka kobiet, które kandydowały w wyborach prezydenckich we Francji. Nie polegała ona jedynie na ubieganiu się o najwyższy urząd. W obliczu brutalnej mediatyzacji, kampania skupiała się również na przełamywaniu stereotypów kojarzących kobiety i władzę.

Reżyseria : Caroline Béhague, Marie-Noëlle Dumay (Francja, 2017)

PRZEZ CAŁY ROK KOBIETY UHONOROWANE W TV5MONDE​
Terriennes to portal internetowy Numer 1 poświęcony losom kobiet z całego świata oraz przestrzeń wymiany informacji, uczestnictwa i zwalczania nierówności między kobietami a mężczyznami. Co tydzień TV5MONDE Europe emituje specjalne video na temat.

Oglądajcie program Terriennes w każdą sobotę o 18.20.

NIKI DE SAINT PHALLE
Była jedną z najpopularniejszych artystek XX wieku i pierwszą, która zdobyła międzynarodową sławę za życia. Z kobiecej kondycji, z brutalności zadawanej ciału kobiety uczyniła dzieło sztuki i walki. Odkryjcie momumentalne dzieła, sfilmowane w różnych miejscachw swoim środowisku (w Belgii, w Izraelu, w Stanach Zjednoczonych, we Francji). We wspólpracy z muzeum – Grand Palais.
Obejrzyjcie

Więcej: europe.tv5monde.com
 

Słowa kluczowe


Wydarzenia w Twoim mieście


04
czerwca

Nasze filmy

Przydatne strony