Konferencja 'Wyrażanie Niewyrażalnego. Mistycyzm w sztuce: literaturze, malarstwie, muzyce...'

od 15 grudnia
2017
do 16 grudnia
2017
Warszawa

3 listopada 2017 roku minęło sto lat od śmierci Léona Bloy, francuskiego powieściopisarza, eseisty, mistyka, wyrażającego doświadczenia transcendentalne. 

Tuż po okrągłej rocznicy, w dniach 15-16 grudnia 2017 r., w Instytucie Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, odbędzie się interdyscyplinarna konferencja, podczas której zaproszeni prelegenci i słuchacze pochylą się nad tematem: 

„Wyrażanie Niewyrażalnego. Mistycyzm w sztuce: literaturze, malarstwie, muzyce...”. Instytut Francuski w Polsce jest partnerem wydarzenia. 

Konferencja będzie okazją do podjęcia refleksji i przeprowadzenia dyskusji na temat mistycyzmu i sposobów wyrazu, jakie oferują poszczególne dziedziny sztuki dla przekazania doświadczeń i sytuacji transcendentalnych.     

Gościem honorowym konferencji będzie zaproszony Prof. Pierre Glaudes, z Uniwersytetu Paris-Sorbonne, wybitny znawca dzieł Leona Bloy.

Na pierwszy dzień zaplanowane są wystąpienia ekspertów z różnych dziedzin sztuki, drugiego dnia spotkają się doktoranci, by podzielić się swymi badaniami.

Konferencji towarzyszyć będzie wernisaż wystawy prac malarskich, ilustrujących temat „Niewyrażalnego”. Wernisaż odbędzie się 15 grudnia 2017 o godz. 18.00, na Akademii Sztuk Pięklnych. Wystawa pozostanie otwarta dla odwiedzających do końca marca 2018.  


 

Przydatne strony