Konferencja online „IF – Social Design for Sustainable Cities”

23 października
2020
EUNIC Warszawa (Stowarzyszenie Instytutów Kultury i Ambasad Państw Unii Europejskiej) i Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie organizują bezpłatną konferencję online, poświęconą projektowaniu dostępnych, bezpiecznych, elastycznych i zrównoważonych miast. Dyskusję otworzą: Rafał Trzaskowski – Prezydent Warszawy, Marek Prawda – Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Unii Europejskiej w Polsce oraz Gerald Bast, Rektor Uniwersytetu Sztuk Stosowanych w Wiedniu. Inspirujące wykłady w dwóch równoległych, moderowanych panelach dadzą zaproszeni z Europy i spoza kontynentu architekci, projektanci, badacze, przedstawiciele świata nauki i aktywiści miejscy. Wśród prelegentów znajdą się Ruedi Baur, działający we Francji projektant, wykładowca i autor publikacji oraz Vera Baur, socjolog i teoretyk zajmująca się teorią designu.
 
Celem międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w piątek 23 października w godz. 9:00 – 15:30, jest przedstawienie wartości i potrzeby projektowania zrównoważonych i inteligentnych miast, a także zaangażowanie przedstawicieli edukacji, kultury i administracji w debatę na temat przestrzeni miejskich. Punktem wyjścia jest dynamicznie zmieniająca się kondycja współczesnego świata i warunki, w jakich żyjemy, a także Jedenasty Cel Zrównoważonego Rozwoju ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, dotyczący miast i społeczności
 
Gwałtownie wzrastająca światowa populacja zasiedla w znakomitej większości tereny miejskie, które odpowiadają za 75% całkowitej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wychodząc naprzeciw globalnym wyzwaniom, lokalni liderzy i decydenci odgrywają kluczową rolę w tworzeniu osiedli dla współczesnych i przyszłych pokoleń. Odpowiedzialność za wspólne zdrowie i ogólny dobrostan spoczywa w równym stopniu na nich, jak i na wszystkich podejmujących decyzje instytucjach europejskich, biznesie, uniwersytetach, sieci badaczy i w końcu na całym społeczeństwie obywatelskim. Projektowanie prospołeczne może wesprzeć zmiany systemowe, pomóc w ocenie procesów, zwyczajów, a także nas samych.
 
Konferencja kierowana jest do tych, którzy nie chcą być tylko biernymi obserwatorami tego, jak wyprzedza nas rzeczywistość. Wirtualne spotkanie to doskonała okazja, by aktywnie posłuchać, jak zgromadzeni przedstawiciele instytucji europejskich, lokalnych samorządów, świata nauki, sektora kreatywnego, praktycy, obywatele, miejscy wizjonerzy i aktywiści przedstawiają inspirujące przykłady międzynarodowych inicjatyw i dzielą się dobrymi praktykami oraz pobudzają do zmiany.
 
Bogaty program stworzony przez EUNIC Warszawa i Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych uzupełni prezentacja projektów prospołecznych autorstwa studentów z 27 uczelni z całego świata. Wystawa zostanie otwarta 21 października o godz. 18:00 w PROM Kultury Saska Kępa w Warszawie i potrwa do końca października. Wernisaż będzie można śledzić na żywo na kanale YouTube PJATK. Konferencję poprzedzą cztery dni międzynarodowych warsztatów studenckich, poświęconych trzem sekcjom tematycznym: wspólnocie mieszkańców, dostępności i zielonej przyszłości miast. Projekt „IF – Social Design for Sustainable Cities”podsumuje publikacja – dostępna zarówno w wersji cyfrowej, jak i drukowanej – zawierająca reprodukcje zwycięskich projektów studenckich, eseje i wykłady zaproszonych do debaty ekspertów.
 
Konferencja odbędzie się online i jest bezpłatna, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. W związku z międzynarodowym charakterem wydarzenia, konferencja odbędzie się w języku angielskim.
 
Zapraszamy na stronę internetową konferencji i wydarzenie na Facebooku oraz do rejestracji.
 

Wydarzenia w Twoim mieście


31
października

Przydatne strony