Koniec niewinności: Polska wobec swojej żydowskiej przeszłości. Spotkanie z Jean-Yves Potelem

Warszawa Kraków
W książce zatytułowanej La Fin de l'innocence [Koniec niewinności] wydanej wiosną tego roku przez wydawnictwo Autrement, Jean-Yves Potel opisuje jak demokratyczna już Polska przyswoiła sobie na nowo swoją żydowską przeszłość, ukrytą przez komunistyczne władze. Pamięć o ludobójstwie i kwestia odpowiedzialności świadków są od piętnastu lat w centrum wspomnień i dyskusji o przeszłości. Konstrukcja książki przypomina podróż wskrzeszającą miejsca pamięci, zawiera rozmowy z głównymi autorami tej odnowy i jednocześnie jest zbiorem rozważań. Dzieło zostało bardzo dobrze przyjęte przez krytykę we Francji: dziennik Le Monde widzi w nim "pasjonujące podejście" do nierozpoznanej jeszcze"odnowy ", podczas gdy Le Figaro podkreśla "poszukiwanie bolesnej prawdy" przez Polaków. Zaprezentowana w paryskim muzeum Mémorial de la Shoah, książka ta przyczynia się do lepszego poznania współczesnej Polski i obalenia utartych stereotypów.

Więcej na temat książki znajdziecie na stronie www.laviedesidees.fr.

Jean-Yves Potel jest wykładowcą uniwersyteckim i pisarzem, byłym Radcą Kulturalnym Ambasady Francji w Polsce. Spotkanie zorganizowane we współpracy z miesięcznikiem Midrasz, w ramach XII Dni Książki Żydowskiej.

Z udziałem pani Belli Szwarcman-Czarnoty, pani Elżbiety Janickiej oraz pana Feliksa Tycha. Moderator: Gilles Carasso
22|05 - godz. 19.00, Instytut Francuski w Warszawie, ul. Senatorska 38,

Wstęp wolny. Spotkanie z tłumaczeniem symultanicznym.

Jean-Yves Pottel odwiedzi również Kraków i 19 maja o godz. 18.00 spotka się z czytelnikami w Żydowskim Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18.

Wydarzenia w Twoim mieście


25
lutego

Przydatne strony