La Compagnie du Vendredi z Gdyni na Festiwalu Festiwali

od 12 lutego
2020
do 21 lutego
2020
Polska amatorska trupa teatralna z II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni przeżyła niezapomniany pobyt na Festiwalu Festiwali w la Roche-sur-Yon (Francja). Może w przyszłości stanie się to też waszym udziałem, czego wam serdecznie życzymy.
 
 
La Compagnie du Vendredi istnieje od 2010 roku. Została stworzona w II LO w Gdyni, by pomóc uczniom przezwyciężyć opory w nauce języka francuskiego, uczyć się żywego języka poprzez zabawę i oczywiście przeżyć przygodę z teatrem po francusku.
 Trupa spotyka się w każdy piątek na trzy godzimy i całe spotkanie toczy się po francusku. Zespół tworzy wspólnie własne sztuki, uczniowie sami piszą teksty, wybierają muzykę i odgrywają role. W trakcie prób podstawową techniką jest improwizacja. Sztuki stworzone w ten sposób zdobyły już kilka nagród w różnych miejscach nie tylko w Polsce.
 
Festiwal Festiwali odbywa się la Roche-sur-Yon w Wandei we Francji raz na trzy lata w ramach sieci ArtDraLa (Art Dramatique et Langues), której założeniem jest propagowanie teatru w języku francuskim wśród młodzieży szkolnej.  W pierwszej części Festiwalu trupy teatralne przybyłe spoza Francji przebywają w okolicznych rodzinach i szkołach. Uczestniczą w warsztatach teatralnych i zajęciach teoretycznych, oglądają próby i zwiedzają region.
W czasie drugiej części pobytu trupy spotykają się w La Roche-sur-Yon. 
 
W tym roku La Compagnie du Vendredi miała przyjemność uczestniczyć w Festiwalu Festiwali w dniach od 12 do 21 lutego. Festiwal gościł zespoły teatralne z 14 krajów, takich jak Hiszpania, Quebek, Rosja, Luksemburg czy Rumunia.  La Compagnie du Vendredi wykorzystała wyjazd również do zwiedzenia kultowych miejsc w Paryżu oraz instytucji kultury, takich jak Fundacja Louis Vuittona.
Na początku pobytu w Wandei La Compagnie du Vendredi była goszczona w rodzinach uczniów z sekcji teatralnej Liceum im. Leonarda da Vinci w Montaigu. Obie trupy, polska i francuska, pokazały swoje przedstawienia mieszkańcom tego uroczego miasta.
 
Do niezapomnianych wspomnień niewątpliwie zalicza się wieczór „Poza murami”, w czasie którego nasza trupa spotkała się z mieszkańcami małej gminy Thorigny sąsiadującej z La Roche-sur-Yon. Będziemy także wspominać flashmob na Placu Napoleona oraz Międzynarodowy Wieczór, gdzie każda trupa wystawiała scenki w języku ojczystym, co było przyczynkiem do świetnej zabawy.
Obejrzeliśmy też niezapomniane, zabawne profesjonalne przedstawienie « Opération Jean-Philippe » w reżyserii sióstr Tartellini.
Ale sednem i najważniejszym wspomnieniem pozostaną rozmowy i spotkania z rówieśnikami, z opiekunami i organizatorami.
 
Festiwal Festiwali już przyniósł owoce. Zostaliśmy zaproszeni do udziału w innych festiwalach, które odbywają się w Europie i poza nią, takich jak Tevik w Ankarze, Artscène w Gandawie, Maski w Moskwie, Coup deThéâtre w Huesca, czy Festiwal Festiwali w Rouyn-Noranda w Quebeku.   
 
Sławek Tyborski, opiekun La Compagnie du Vendredi w II LO w Gdyni
 

Instytut Francuski w Polsce

VARSOVIE
ul. Widok 12
00-023 Warszawa
22 505 98 00
+ Napisz do nas

CRACOVIE
ul. Stolarska 15
31-043 Kraków
12 424 53 50
+ Napisz do nas

Przydatne strony