Laureatem nagrody „Lista Goncourtów: polski wybór” został Sorj Chalandon

Kraków
Instytut Francuski w Krakowie informuje, iż po raz czternasty jury składające się ze studentów reprezentujących dwanaście uniwersytetów z całej Polski spotkało się 4 listopada w siedzibie Instytutu, aby obradować nad wyborem laureata nagrody „Lista Goncourtów: polski wybór” 2011. Ogłoszenie tegorocznego laureata nagrody „Lista Goncourtów: polski wybór” miało miejsce 5 listopada o godz. 11.00 na Targach Książki w Krakowie podczas konferencji prasowej pod honorowym przewodnictwem Mikołaja Łozińskiego, pisarza i fotografa. Wygrał Sorj Chalandon.

W tym roku polskie jury przyznało nagrodę z następującym uzasadnieniem:


„Jury doceniło uniwersalną opowieść o dylematach i niejednoznaczności ludzkich wyborów. Mamy okazję spojrzeć na trudną historię Irlandii z nowej perspektywy, która pozwala przedefiniować pojęcia tożsamości narodowej i zdrady. Dzięki konstrukcji przypominającej efekt kuli śnieżnej wchodzimy w realia historyczne i odkrywamy wnętrze bohatera. Mimo swej poważnej tematyki, powieść może przyciągnąć uwagę polskiego czytelnika, wrażliwego na problematykę tozsamości narodowej.”


Sorj Chalandon, urodził się w 1952r. Przez 34 lata był dziennikarzem "Libération", a następnie "Le Canard Enchaîné". Jego reportaże o Irlandii Północnej i procesie Klausa Barbiego przyniosły mu w 1988 r. nagrodę Albert-Londres. Inne jego powieści opublikowane przez wydawnictwo Grasset to : Le Petit Bonzi (2005), Une promesse (2006, nagroda Médicis), Mon traître (2008) i La légende de nos pères (2009). 27 października 2011 r. Retour à Killybegs otrzymał Grand Prix du roman Akademii Francuskiej.

Sorj Chalandon będzie gościem Instytutu Francuskiego podczas piętnastej edycji nagrody "Lista Goncourtów : polski wybór" 2012.

Wydarzenia w Twoim mieście


16
listopada

Przydatne strony