«Lorenzaccio» w reżyserii Jacques'a Lassalle'a w Narodowym

od 12 marca
2011
do 17 marca
2011
Warszawa
Jest to trzecie, po Tartuffe Moliera i Umowie, czyli Łajdaku ukaranym Marivaux, przedstawienie francuskiej klasyki wyreżyserowane w Teatrze Narodowym przez Jacques’a Lassalle’a.


Uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy romantycznych,  Alfred de Musset opublikował  Lorenzaccia w 1834 roku. Jest to monumentalna, tragikomiczna opowieść: bohater aby uwolnić Florencję od księcia – tyrana, musi się najpierw upodlić, zdobyć zaufanie władcy i stać się wspólnikiem jego zbrodni.

Lorenzaccio w przekładzie Joanny Guze,  reżyseria Jacques Lassalle.

Premiera 12 marca 2011 o godz. 19.00 w teatrze Narodowym,


Spektakle: 13, 14, 16,16, 17 marca o godz.19.00


Rezerwacje biletów na stronie  www.narodowy.pl
Warto zajrzeć do naszego katalogu online, aby zapoznać się lub powrócić do utworów Musseta: http://if-varsovie.dnsalias.net/opacweb.Jacques Lassalle francuski aktor, reżyser, pedagog, dramatopisarz. Studiował nauki humanistyczne  i socjologię na Sorbonie  oraz ukończył studia teatralne w Conservatoire National Supérieur d'Art Dramatique - paryskim Konserwatorium sztuki dramatycznej. W 1967 roku założył teatr studyjny w Vitry (Studio-Théâtre de Vitry), którym kierował do 1982 roku. W latach 1983-1990 był dyrektorem Théâtre National w Strasburgu, a w latach 1990-1993 sprawował funkcję administratora generalnego Comédie-Française. Wystawiał sztuki zarówno z repertuaru klasycznego: Molière, Marivaux, Goldoni, Shakespeare, Bocaccio, Büchner, jak i teksty współczesne: Vinaver, Kundera, Krœtz oraz własne dramaty: Un dimanche indécis dans la vie d’Anna/ Pewna niewyraźna niedziela w życiu Anny oraz Un couple pour l’hiver/ Para na zimę.


Czy wiecie, że:
  • Alfred de Musset zadebiutował zbiorem Opowieści hiszpańskie i włoskie (Contes d'Espagne et d'Italie) w wieku 19 lat!

  • Lorenzaccio został opublikowany w 1834 roku, w drugim tomie utworów pt. Spektakl w fotelu (Un spectacle dans un fauteuil), ponieważ autor nie zamierzał wystawiać tego tekstu na scenie.

  • Pierwsze przedstawienie Lorenzaccia odbyło się dopiero w 1896 roku (62 lata po publikacji!), w paryskim Théâtre de la Renaissance, z inicjatywy Sary Bernhardt która zagrała rolę Lorenza.


Wydarzenia w Twoim mieście


31
października

Przydatne strony