Międzynarodowy Dzień Tłumacza 2020 | Wirtualna wystawa Portrety przekładu

30 września
2020

W tym roku Międzynarodowy Dzień Tłumacza świętujemy online. Dzięki wspólnej pracy EUNIC Warszawa (Stowarzyszenia Instytutów Kultury Państw Unii Europejskiej w Warszawie), Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce od 30 września 2020 roku pod adresem dzientlumacza.pl dostępna jest wirtualna wystawa Portrety przekładu, na której trzydziestu tłumaczy i tłumaczek przedstawia i poleca czytelnikom ulubioną, najbardziej wartościową lub najnowszą książkę we własnym przekładzie.

 

Zaproszenie do udziału w wystawie Portrety przekładu przyjęli m.in. tłumacze nominowani w tym roku do nagrody Europejski Poeta Wolności, w tym Magda Heydel, tłumaczka z języka angielskiego i tegoroczna laureatka nagrody, która opowiada o zwycięskim tomiku wierszy irlandzkiej poetki Sinéad Morrissey O równowadze / On Balance. Swoje przekłady przedstawią również tłumacze i tłumaczki z języków tak różnych jak francuski, litewski, estoński, fiński, islandzki, norweski, portugalski, włoski, niemiecki, węgierski, słowacki czy czeski. Na wystawie prezentowane będą też różnorodne gatunki literackie: poezja, proza i dramat, a nawet komiks.

 

Literatura francuska będzie reprezentowana przez Jakuba Jedlińskiego, tłumacza z języków francuskiego i angielskiego, który opowie o niedawno przetłumaczonej przez siebie książce Elizabeth Badinter Konflikt: kobieta i matka. Jest to pełen emocji i żaru esej w obronie wywalczonych przez feministki praw i wolności. Tłumacz opowie m.in. o wyzwaniu, jakim było dla niego oddanie potoczystego języka francuskiej filozofki i zachowanie charakterystycznego rytmu i melodii wiecowej przemowy.

 

Tłumacze przedstawią swoje przekłady w formie fragmentów utworów, nagrań wideo oraz audio. Będą one opowieścią o spotkaniu tłumacza z książką, olśnieniach i odkryciach towarzyszących jej lekturze i przekładowi.

 

Wirtualna wystawa Portrety przekładu dostępna jest online od 30 września 2020 pod adresem dzientlumacza.pl, zaś jej fragmenty prezentowane będą na facebookowej stronie Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, w podcaście STL „Na przekład” i na kanale YouTube prowadzonym przez STL.

 

O Międzynarodowym Dniu Tłumacza

 

Międzynarodowy Dzień Tłumacza to święto obchodzone na całym świecie 30 września, w dniu Świętego Hieronima, autora pierwszego łacińskiego przekładu Biblii, patrona wszystkich tłumaczy. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na istotną rolę tłumaczy w odbiorze obcojęzycznej literatury i kultury oraz uzmysłowienie czytelnikom, że swoją pracą translatorską współtworzą oni literaturę światową.

Organizatorzy
 

·        EUNIC Warszawa - Austriackie Forum Kultury, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii, Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela w Warszawie, Czeskie Centrum, Ambasada Republiki Czeskiej, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Instytut Francuski w Polsce, Instytut Cervantesa, Ambasada Irlandii,  Litewskie Centrum przy Ambasadzie Republiki Litewskiej, Ambasada Malty, Ambasada Królestwa Niderlandów, Goethe-Institut, Instytut Camõesa, Rumuński Instytut Kultury, Ambasada Szwecji, Węgierski Instytut Kultury, British Council, Włoski Instytut Kultury.

·        Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

·        Instytut Kultury Miejskiej

·        Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce


Wydarzenia w Twoim mieście


19
września

Przydatne strony