Od Bosforu po brzegi Sekwany : spotkanie z Nedim’em Gürsel’em

06 marca
2018
07 marca
2018
08 marca
2018
Warszawa Kraków Lublin
Z okazji Miesiąca Frankofonii zapraszamy na spotkanie z francusko-tureckim pisarzem Nedim’em Gürsel’em.
 
Nedim Gürsel urodził się w 1951 r. w Gaziantep, mieście na południu Turcji. Uczęszczał do liceum francuskiego Galatasaray w Stambule, a następnie wyjechał do Paryża, aby tam studiować literaturę współczesną na Sorbonie. Po zamachu stanu w 1980 r., który uniemożliwił mu powrót do kraju, osiedlił się na stałe we Francji. Jest autorem około trzydziestu utworów: powieści, nowel i reportaży, przetłumaczonych na wiele języków. Wszystkie naznaczone są nostalgią za rodzinnym Bosforem i poczuciem wygnania. Otrzymał prestiżowe nagrody literackie, między innymi „le Prix France-Turquie”,  które podkreśliły jego znaczące miejsce w literaturze swojego kraju. Nedim Gürsel jest dyrektorem naukowym w Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) oraz wykładowcą w Szkole Języków Wschodnich.
 
Większość książek twórczości Nedim’a Gürsel’a ukazała się w języku francuskim w Wydawnictwie Le Seuil.  Powieść Le Roman du conquérant została przetłumaczona na język polski (Mehmed Zdobywca) i wydana w 2017 roku (Wydawnictwo Literackie).  Etreintes dangereuses to najnowszy tytuł oddany w ręce czytelników (Wydawnictwo Le Passeur, 2018).
Program spotkań:
  • Kraków – Wtorek 6 marca 2018 – Godz. 18:00 – Spotkanie na Uniwersytecie Jagiellońskim
  • Warszawa – Środa 7 marca 2018 – Godz. 18:00 – Spotkanie w Mediatece Instytutu Francuskiego w Polsce, ul. Widok 12 – Wstęp wolny / Spotkanie w języku francuskim
  • Lublin – Czwartek 8 marca 2018 - Godz. 11.30 – Spotkanie na UMCS, Pl. Skłodowskiej 4a, s. 418
 
Partnerzy: Alliance Française w Lublinie, Wydawnictwo Literackie
 

Wydarzenia w Twoim mieście


20
lipca

Nasze filmy

Przydatne strony