Ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu mody i designu tekstylnego MODETYKA

Warszawa

Po sukcesie pierwszej edycji, która została zorganizowana w ramach wystawy TEXTIFOOD w listopadzie 2016 r., Instytut Francuski w Polsce zdecydował kontynuować swoje zaangażowanie na rzecz młodych polskich projektantów oraz na korzyść mody odpowiedzialnej.

Druga edycja konkursu MODETYKA odbyła się w dniach od 13 marca do 6 lipca 2017 r. we współpracy z Francusko-Polską Izbą Gospodarczą, Renault Polska, francuską marką DEMEURE, polską marką STARSEEDS oraz pod patronatem medialnym magazynów „Moda w Polsce” i „USTA".


Druga edycja konkursu «MODETYKA» była poświęcona «nowym tkaninom etycznym».

Zadaniem uczestników było zrealizowanie kompletu bądź sukienki z wykorzystaniem następujących materiałów:
  • włókien naturalnych lub sztucznych (włókna sztuczne - otrzymywane przez chemiczną obróbkę naturalnych biopolimerów (np. celuloza, kazeina…)
  • tkanin lub produktów pochodzących z recyklingu
  • tkanin inteligentnych, przyjaznych środowisku i zdrowiu
  • tkanin wyprodukowanych w ramach ekonomii cyrkularnej lub pochodzących w 100% z lokalnej i sprawiedliwej produkcji
Konkurs był zaadresowany do studentów Akademii Sztuk Pięknych w Polsce oraz do młodych projektantów mody. Miał na celu zachęcać i promować kreatywność w świecie mody i designu w Polsce, podnosząc świadomość w zakresie ochrony środowiska związanej z przemysłem tekstylnym i nadmiernym zużyciem zasobów naturalnych.
 

Konkurs MODETYKA został zorganizowany w dwóch głównych etapach. Po ocenie 11 zgłoszeń, na podstawie wniosków, opisu projektu i rysunku, zostało wybranych 6 uczestników zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu, którzy musieli stworzyć kreacje końcowe.

Drugi etap konkursu odbył się w Ambasadzie Francji w Polsce w dniu 6 lipca 2017 r.. W skład jury wchodzili: Charlotte Cazal, założycielka i projektantka francuskiej marki DEMEURE, Natalia Zawada, założycielka i projektantka polskiej marki STARSEEDS, Agata Szczech, Dyrektor komunikacji Renault Polska, Lidia Przybylska, Redaktor naczelna magazynu MODA w Polsce, oraz Linda Marchetti, Attachée ds. kultury.

Uczestnicy musieli przestawić jury swoje projekty końcowe, zaprezentowane na modelkach. Każdy projekt został oceniony pod względem estetyki, innowacyjności, technik realizacji, oryginalności oraz kreatywności. W tej edycji uczestnicy musieli także zaprezentować projekt, który nosi prawdziwy potencjał dla rynku mody.

W dniu 9 lipca 2017r. uczestnicy zaprezentowali swoje projekty publiczności podczas pokazu mody zorganizowanego w ramach wydarzenia Polsko-Francuskiej Izby Gospodarczej „Święto Francji”.Wybrano 3 uczestników, jako laureatów drugiej edycji konkursu MODETYKA:

Pierwsze miejsce: Paulina Siuta z projektem pod tytulem « Coral blue tells the truth », sukienka oversize i kurtka bomberka stworzone wyłącznie z bawełny organicznej z nadrukami digitalowymi inspirowanymi japońską techniką Suminagashi. Laureatka pierwszej nagrody otrzyma możliwość odbycia dwumiesięcznego stażu u francuskiego projektanta mody DEMEURE oraz samochód elektryczny Renault ZOE na tydzień.

Drugie miejsce: Dobromila Hada-Jasikowska z projektem pod tytułem « Self-grown sustainable dress », sukienka stworzona z kombuchy, grzybka herbacianego. Laureatka drugiej nagrody otrzyma możliwość odbycia jednomiesięcznego stażu w inkubatorze mody we Francji lub u francuskiego projektanta mody.

Trzecie miejsce: Justyna Gozlinska z projektem pod tytułem « Red, red wine », sukienka stworzona z bawełny organicznej i barwionej wyłącznie z kawą i winem.

Po ceremonii wręczenia nagród, projekty laureatek drugiej edycji konkursu MODETYKA zostały wystawione na stanowisku Renault Polska podczas wydarzenia „Święto Francji”.


Magazyn MODA w Polsce publikuje w następnym numerze magazynu wywiady z trzema laureatkami konkursu MODETYKA 2017 oraz zdjęcia kreacji.

Galeria zdjęć: https://www.facebook.com/pg/konkursmodetyka/
Wideo pokazu mody: https://www.facebook.com/pg/konkursmodetyka/videos/ 

Słowa kluczowe


Wydarzenia w Twoim mieście


21
stycznia

Przydatne strony