Opowieści Jednej Nocy

08 listopada
2019
Warszawa

8 listopad 2019 
godz. 19.00 - 22.00 
Pałac pod Blachą
Wstęp wolny

 

Międzynarodowa Organizacja Frankofonii (OIF) i Grupa Studnia O maja zaszczyt zaprosić na  

 

Opowieści Jednej Nocy

 

 « Contes d’un soir » ( "Opowieści jednej nocy") to najnowszy projekt kulturalny Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (OIF), opracowany i zaproponowany przez Dyrekcję Języka Francuskiego, Kultury i Różnorodności. Ma on na celu waloryzowanie dziedzictwa ustnego poprzez sztukę opowiadania, nawiązując do ancestralnych praktyk, takich jak wieczornice rodzinne, wspólne opowiadanie i słuchanie międzypokoleniowe. Jest to projekt międzynarodowy mający odbywać się co roku jednocześnie w kilkunastu krajach świata. Jego pierwsza edycja odbędzie się 8 listopada 2019 r. a stolicą tej edycji będzie Abidzan

 

W Warszawie OIF powierzyła organizację « Contes d’un soir » stowarzyszeniu „Grupa Studnia O.”, które od kilkunastu lat rozwija sztukę opowiadania w Polsce, organizując miedzy innymi Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania, na którym co roku goszczą frankofońscy opowiadacze. 

 

Gościem specjalnym « Contes d’un soir » w Warszawie będzie Malika Halbaoui. Ta francuska opowiadaczka przyszła na Świat w Maroku, gdzie praktyka opowiadania jest wciąż żywa. Dorastała w kulturze berberyjskiej, w której śpiew, poezja i melorecytacja towarzyszyły codziennym gestom pracy i zgromadzeniom świątecznym. Jako dziecko słuchała rodziców dzielących się rankiem historiami, które wyrastały prosto z ich snów. Kiedy – znacznie później – ogarnęła ją pasja opowiadania, uświadomiła sobie, że wątki opowieści wplatały się w jej ciało od bardzo dawna. To ustne dziedzictwo udało jej się przełożyć na język francuski, który stał się jej nową ojczyzną.

Malika zabierze publiczność do krainy Tysiąca i jednej nocy, gdzie sułtan Koshrou Shah w przebraniu żebraka opuści swój Pałac by potajemnie przyjrzeć się swemu królestwu. Wkrótce dźwięki muzyki i światło księżyca zaprowadzą go przed zaczarowany obraz…

Malika przedstawi również kilka opowieści wywodzących się z kultury berberyjskiej, pochodzących z jej spektaklu "Narzeczona Anzara".

W "Opowieściach jednej nocy" Malice będzie towarzyszyć "Grupa Studnia O" - Agnieszka Aysen Kaim, Beata Frankowska, Jarek Kaczmarek oraz Katarzyna Enemuo, którzy zaprezentują opowieści w oprawie muzycznej Gwidona Cybulskiego z zespolem Barakani Noumassa Dembele - balafon, ngoni, harmonijka ustna i śpiew.

 


Wydarzenia w Twoim mieście


17
stycznia

Przydatne strony