PAWILON KINA LETNIEGO

06 lipca
2019
13 lipca
2019
20 lipca
2019
27 lipca
2019
Kraków
Pawilon Józefa Czapskiego
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
ul. Piłsudskiego 12
wstęp wolny
 
Lipiec – Klasyczne kino francuskie:
 
6 lipca 2019 godz. 20.45
 400 batów, reż.  Francois Truffaut godz.1h 39 m.
Fabularny debiut Francois Truffaut i absolutny klasyk w dorobku francuskiej Nowej Fali, jednego z najważniejszych kierunków powojennego kina europejskiego, który na stałe odcisnął piętno na kolejnych pokoleniach reżyserów.
Bohaterem filmu jest trzynastoletni Antoine (Jean-Pierre Leaud). Jest to chłopak, który nie może odnaleźć  się w świecie, który go otacza. W domu rodzinnym nie może liczyć na wystarczającą ilość uwagi i ciepła, a szkoła staje się dla niego zunifikowanym aparatem  społecznej opresji.  Jedynym wyjściem z sytuacji jest bunt przeciwko wszystkim.

13 lipca 2019 godz. 20.45
 Windą na szafot, reż.  Louis Malle godz.1h 32m.
Obraz ten zapoczątkował karierę Louis Malle’a, od razu ustawiając go w szeregu najważniejszych postaci francuskiej Nowej Fali. Połączenie stylizacji kina noir oraz melodramatu okraszone brawurową ścieżką dźwiękową autorstwa Milesa Davisa, uhonorowane zostało prestiżową nagrodą Delluca.
Film opowiada o parze kochanków – Florence (Jean Moreau) oraz Julien (Maurice Ronet) – planujących wspólne życie. Na przeszkodzie staje im mąż kobiety.  Julien postanawia go zabić, ale uciekając z miejsca zbrodni zostaje uwięziony w windzie, co doprowadza do nieoczekiwanego zwrotu wydarzeń.

20 lipca 2019 godz. 20.45
Jules i Jim, reż. Francois Truffaut godz.1h 45 m
Niezbyt przychylnie przyjęty,  trzeci film w dorobku Fracois Truffaut, który jednak po latach, został doceniony. Mimo iż obecnie filmy o miłosnych trójkątach nie są już kontrowersyjne,  w momencie premiery, wywołał on niemały skandal.
 Akcja rozgrywa się z Paryżu w 1912 roku. Bohaterami są para przyjaciół, Austriak -Jules i Francuz -Jim.  Dzielą oni wspólną pasję do literatury, sztuki i kobiet. Po powrocie ze wspólnej wycieczki do Grecji, spotykają czarującą Catherine i obaj się w niej zakochują. Catherine postanawia wyjść za Julesa,  jednak dalej darzy uczuciem Jima .

27 lipca 2019 godz. 20.45
 Towarzysze broni, reż.  Jean Renoir godz. 1h 53m
Wybitne dzieło w dorobku Jeana Renoira, będące satyryczną elegią na temat wojny, wpisujące się w nurt realizmu poetyckiego. Renoir zestawiając ze sobą relacje poszczególnych bohaterów stara się pokazać, że wszelkie narodowe podziały są jedynie wielką iluzją, a wrogowie, pochodzący z tych samych klas społecznych potrafią być sobie bardzo bliscy.
 Akcja filmu rozgrywa się w pruskim obozie jenieckim podczas I wojny światowej, dowodzonym przez majora von Rauffensteina (Erich von Stroheim). Trafiają do niego dwaj francuscy lotnicy (Jean Gabin oraz Pierre Fresnay), którzy od razu zaczynają planować ucieczkę.
 

Wydarzenia w Twoim mieście


01
czerwca

Nasze filmy

Przydatne strony