PAWILON KINA LETNIEGO - sierpień i wrzesień

03 sierpnia
2019
10 sierpnia
2019
17 sierpnia
2019
24 sierpnia
2019
31 sierpnia
2019
07 września
2019
14 września
2019
21 września
2019
28 września
2019
Kraków
Pawilon Józefa Czapskiego
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
ul. Piłsudskiego 12
wstęp wolny
 
 
Sierpień – Współczesne kino francuskie:
3 sierpnia 2019 godz. 20.15
Grand Central, reż. Rebecca Zlotowski godz. 1h 35m
Gary(Tahar Rahim) jest młody, zwinny i szybko się uczy. Jest jednym z tych, którym niczego w życiu nie obiecywano. Po serii dorywczych zajęć zaczyna pracować w elektrowni atomowej. Tam, wśród reaktorów i wysokich dawek promieniowania, znajdzie to czego szukał: pieniądze, zespół i rodzinę. Ale do zespołu należy również Karole(Léa Seydoux), młoda żona Toniego(Denis Ménochet)...  Zakazana miłość i promieniowane grożące powolnym skażeniem - każdy dzień niesie ryzyko.
10 sierpnia 2019 godz. 20.15
 Piękne lato, reż. Catherine Corsini godz. 1h 39 m
Akcja filmu rozgrywa się w 1971 roku.  Opowiada historię Delphine(Izïa Higelin) – dziewczyny z francuskiej prowincji, która przyjeżdża do Paryża z w poszukiwaniu lepszego życia , oraz Carole(Cécile De France)  - paryżanki, aktywnie biorącej udział w powstaniu ruchu feministycznego. Pewnego kobiety spotykają  i natychmiast rodzi się między nimi uczucie, któremu na drodze stają różnice w pochodzeniu kobiet.
17 sierpnia godz. 20.15
 Oddychaj, reż. Melanie Laurent godz. 1h 58 m
Melanie Laurent , znana z roli Shosanny Dreyfus w Bękartach wojny Quentina Tarantino, tym razem staje po drugiej stronie kamery. W swoim drugim filmie w roli reżyserki ukazuje toksyczną przyjaźń dwóch nastolatek. Piękna i charyzmatyczna Sarah(Lou de Laâge) dołącza do klasy nieśmiałej Charlie(Joséphine Japy). Dziewczyny szybko stają się nierozłączne. Gdy nowa dziewczyna zyskuje przyjaźń koleżanki z klasy, zaczyna nią manipulować, a ich relacja staje się coraz bardziej niebezpieczna.
24 sierpnia 2019 godz. 20.15
 Bettie wyrusza w drogę, reż. Emmanuelle Bercot godz. 1h 56 m
Sześćdziesięcioletnia Bettie (Catherine Deneuve) przeżywa życiowy kryzys. Kochanek porzuca ją, a jej firma staje na skraju bankructwa.  Zmęczona i zrezygnowana jedzie do sklepu po papierosy. Gdy okazuje się, że ten jest zamknięty czara goryczy przelewa się i kobieta postanawia jechać dalej zostawiając  za sobą kłopoty. Podczas tej spontanicznej podróży spotka wiele osób, spróbuje pojednać się z córką i uporządkować swoje życie.
31 sierpnia 2019 godz. 20.15
 Kuba z Nantes, reż. Agnes Varda godz. 1h. 58 m
Agnes Varda, zmarła w tym roku wybitna francuska reżyserka, debiutują filmem Cleo od 5 do 7, była nazywana matką francuskiej Nowej Fali.  Za film Bez dachu i praw (1985) otrzymała Złotego Lwa na 42. MFF w Wenecji. 
W Kubie z Nantes ukazuje trzy wybrane okresy z wczesnej młodości reżysera Jacquesa Demy’ego. Reżyserka starała się przedstawić proces, który zachodził w młodym człowieku i doprowadził go podjęcia decyzji o rozpoczęciu kariery w przemyśle filmowym.
 
 
Wybór filmów i opracowanie tekstów:  Rafał Abramciow, Karol Kapelko
Prelekcje Karol Kapelko
W razie deszczu seanse będą się odbywać w sali multimedialnej w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego.
 
Wrzesień – Francuskie komedie:


7 września 2019  godz. 19.45
Francuski minister, reż. Bertrand Tavernier godz.1h 53 m
Niezwykle realistyczna satyra na świat polityki, we francuskim wydaniu. Bertrand Tavernier w swoim filmie tworzy obraz pełen komicznych zwrotów akcji, ukazujący w krzywym zwierciadle państwowe elity.
Młody mężczyzna (Raphaël Personnaz)  dostaje posadę we francuskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych - ma pisać przemówienia dla ministra. Z początku pełen zapału i poczucia szlachetności swojej misji dla ojczyzny,  szybko orientuje się, że jego praca nie ma nic wspólnego z majestatycznym wizerunkiem placówki. Ministerialne korytarze kryją niezliczoną ilość absurdów, personalnych gierek i gładkich słów, które nie niosą za sobą treści.
14 września 2019 godz. 19.45
 Zamek we Włoszech, reż. Valeria Bruni Tedeschi giodz. 1h 48 m
Reżyserka i odtwórczyni głównej roli, Valeria Bruni Tedeschi, opiera swój film na motywach autobiograficznych. W słodko-gorzkim obrazie mówi o życiowych kompromisach i poszukiwaniu szczęścia. 
Bohaterka filmu żyje niejako zawieszona między przeszłością a teraźniejszością. Kobieta czuje silną więź ze swoją włoską burżuazyjną rodziną posiadającą zamek w Piemoncie, ale nieudolnie próbuje ułożyć sobie życie w Paryżu. Sytuacja zmienia się kiedy poznaje Nathana(Louis Garrel) – młodszego mężczyznę, w którym się zakochuje. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy rodzina zostaje zmuszona do sprzedaży posiadłości.
 
21 września 2019 godz. 19.45
 Cherchez la femme!, reż. Sou Abadi godz. 1h 28 m
Studenci  Armand(Félix Moati) i Leila(Camélia Jordana) są w szczęśliwym nieformalnym związku. Wszystko przebiega bez problemów, do dnia, w którym Mahmoud(William Lebghil), starszy brat Leili, wraca z Jemenu gdzie postanowił się nawrócić i zostać radykalnym muzułmaninem. Inspirowany swoją wiarą zaczyna ingerować w związek siostry z Armandem. Zdesperowany chłopak, który nie może pogodzić się z wolą brata ukochanej postanawia użyć
ortelu aby się z nią spotykać, pomoże mu w tym burka.
28 września 2019 godz. 19.45
 Człowiek z Rio, reż. Philippe de Broca godz. 1h 54 m
Prawdziwa gratka dla fanów komedii szpiegowski, która była inspiracją dla Michela Hazanaviciusa, gdy sam kręcił swoje wersje przygód agenta OSS 117.
 W paryskim muzeum zastaje skradziona bezcenna statuetka Malteków. Oprócz niej przestępcy porywają Agnes (Françoise Dorléac) – córkę znanego profesora, zamordowanego podczas napadu. Na odsiecz ukochanej wyrusza jej chłopak Adrien (Jean-Paul Belmondo), który  aby ją ratować trafia do Rio de Janeiro, gdzie przezabawne przygody dopiero się zaczną.
 
Wybór filmów i opracowanie tekstów:  Rafał Abramciow, Karol Kapelko
Prelekcje Karol Kapelko
W razie deszczu seanse będą się odbywać w sali multimedialnej w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego.

 

 

Wydarzenia w Twoim mieście


20
listopada

Przydatne strony