Warszawa
Niech Was nie zmyli okładka francuskiego komiksu, który niedawno ukazał się po polsku nakładem Kultury Gniewu... Choć może przywodzić na myśl album dla dzieci, jest odwróceniem słynnej bajki Collodiego, to pozycja tylko dla dorosłych, będąca – to już pewne – arcydziełem francuskiego współczesnego komiksu. We Francji wydało go wydawnictwo Les Requins Marteaux.


Jeśli chodzi o autora: Winshluss, alias Vincent Paronnaud, jest współautorem, razem z Marjane Satrapi, animowanego filmu Persepolis. W Pinokiu daje upust swojej kresce, wzburzonej i jednocześnie doprowadzonej do mistrzostwa, wykazując odwagę w narracji, którą docenią wszyscy miłośnicy gatunku.


Dzięki tym zaletom Winshluss zdobył nagrodę za najlepszy komiks Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême w 2009 roku i niewątpliwie tym zasłużył sobie na polski przekład. Komiks ukazał się dzięki wsparciu Działu ds współpracy kulturalnej Ambasady Francji w Polsce i Programu wsparcia wydawniczego Boy-Żeleński.


Album jest dostępny w dobrych księgarniach, można go zamówić na stronie wydawnictwa Kultura Gniewu oraz wypożyczyć w Mediatece Instytutu Francuskiego w Warszawie (gdzie znajdziecie DVD z filmem Persépolis !).

Wydarzenia w Twoim mieście


07
lipca

Przydatne strony