Pokaz filmu „Szachista” podczas 23 Forum Kina Europejskiego Cinergia w Lodzi

29 listopada
2018
Łódź
29 listopada w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski w Teatrze Muzycznym w Łodzi odbędzie się pokaz filmu „Szachista” (Le joueur d’échecs) w reżyserii Raymonda Bernarda. Pokaz ilustrowany będzie muzyką na żywo słynnego francuskiego kompozytora Henri Rabaud w wykonaniu zespołu pod dyrekcją Martyny Szymczak oraz Hanny Raniszewskiej - Hani Rani.

„The Chess Player / Szachista” (1927) jedno z najwybitniejszych osiągnięć epoki kina niemego, to elektryzujące widowisko polskiego powstania przeciwko Rosjanom na Litwie w XVIII. To znakomity francuski dramat, przedstawiający historię polskiego patriotyzmu, zdrady i poświęcenia. „Szachista” to wielki epos filmowy, pełen stylu, werwy i akcji. Film był sensacją w 1927 roku i nadal zadziwia współczesną publiczność.

1776. Polska. Wraz z rozbitą i rządzoną przez Rosję ojczyzną, polski szlachcic Bolesław Worowski kieruje tajnym ruchem wyzwolenia. Gdy Worowski zostaje ranny w bitwie, jego mentor, wynalazca Baron Wolfgang von Kempelen, konstruuje Turka, cudowny automat szachowy. Z przystojnym polskim szlachcicem ukrytym w środku, Turk pokonuje Rosjan - choćby tylko na szachownicy. Kiedy Katarzyna Wielka wzywa Turka do rosyjskiego cesarskiego dworu na mecz dowodzenia, los polskiej niepodległości leży w rękach szachisty.

Film jest ekranizacją powieści Henri Dupuya-Mazuela, która opiera się na historii prawdziwego Turka, automatu, który wprawił w zdumienie najlepsze umysły Europy i Ameryki - w tym Benjamina Franklina, Edgara Allana Poe i Napoleona. Nakręcony w Polsce, Francji i Szwajcarii, „Szachista” łączy wspaniałe dekoracje i tysiące statystów z polskiej kawalerii, stanowiąc ucztę dla oczu i umysłu. Film został odrestaurowany przez Photoplay Productions pod auspicjami Kevina Brownlowa, Patricka Stanbury'ego i Davida Gilla.

29 listopada, g. 19:30, Teatr Muzyczny w Łodzi. Wstęp wolny.

Odbiór biletów bezpłatnych: Teatr Muzyczny (ul. Północna 47/51), Kino Charlie (ul. Piotrkowska 203/205) w godzinach pracy kas.
Projekt uzyskał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i jest wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi.
 

Wydarzenia w Twoim mieście


17
czerwca

Przydatne strony